Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Zastupitelstvo > podklady pro jednání
Na těchto stránkách naleznete důležité informace k tzv. Kotlíkovým dotacím, které bude rozdělovat Kraj Vysočina v rámci Operačního programu Životní prostředí 2014 – 2020. Cílem nabídnuté dotace je snížit znečištění ovzduší nejen v našem regionu z tzv. lokálních topenišť využívajících tuhá paliva. Od roku 2022 nebude podle platného zákona o ovzduší v ČR možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy. Už od roku 2018 smí být na český trh uváděny jen kotle 4. emisní třídy a vyšší.
Odpovědi na nejčastější dotazy ke kotlíkovým dotacím naleznete
zde
.
S ohledem na zjištění, že u kotlů Atmos C18S, C20S a C30S vyrobených od března 2000 byly uváděny na štítku výrobku chybné údaje týkající se třídy kotle, oznamujeme, že žádosti o poskytnutí podpory, jejichž předmětem je náhrada kotlů Atmos C18S, C20S a C30S, nesplňují dotační podmínky a budou zamítnuty.
Výrobcem Atmos bylo potvrzeno, že kotle C18S, C20S a C30S vyrobené od března 2000 mohou mít na štítku uvedenou nižší třídu kotle než třídu 3, kterou ve skutečnosti splňují. Kotle třídy 3 a výše nejsou přijatelné pro náhradu ve druhé a třetí vlně kotlíkových dotací (67. a 117. výzva MŽP).
Ze zkušeností z 2. kola kotlíkových dotací je zřejmé, že se tento problém týká i dalších modelových řad tohoto výrobce. Emisní třída kotlů je vždy posuzována nejen podle dokladu o kontrole technického stavu starého kotle a údajů uvedených v žádosti, ale i podle údajů, které nám ke svým produktům poskytne výrobce.
Z důvodu množících se potíží s prokazováním znehodnocení starého kotle si dovolujeme opětovně upozornit na povinnost vyplývající ze smlouvy o poskytnutí dotace. Konkrétně se jedná o povinnost prokázat fotodokumentací, že původní kotel byl trvale znehodnocen, tzn. poškozen tak, že již není možné jej znovu zapojit do otopné soustavy a využívat jako zdroj tepla. Až po takovémto znehodnocení a důkladném vyfocení odevzdávejte starý kotel subjektu oprávněnému k nakládání s odpady, který Vám potvrdí doklad o likvidaci.
Fotodokumentaci znehodnocené kotle není možné nahradit žádným jiným dokladem!
Na základě informací poskytnutých Ministerstvem životního prostředí, řídícího orgánu Operačního programu Životního prostředí 2014 – 2020, uvádíme aktuality k plánovanému 3. kolu Kotlíkových dotací v Kraji Vysočina. Vyhlášení výzvy k předkládání žádostí do třetího kola se předpokládá až v 2. polovině roku 2019.
V souvislosti s plánovanou 3. vlnou kotlíkových dotací zahájil Kraj Vysočina internetový průzkum zájmu fyzických osob o tento dotační titul. Dle předběžných informací o nastavení podmínek ze strany Ministerstva životního prostředí by se ve 3. kole kotlíková dotace měla týkat výměn starého kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním, který není lepší jak 2. emisní třídy, za nový kotel na biomasu (automat nebo ruční přikládání), plynový kondenzační kotel nebo za tepelné čerpadlo. Nově již nebudou podporovány kotle kombinované na uhlí a biomasu, tzn. že v rámci kotlíkových dotací již nebude podporována instalace žádného zdroje spalujícího uhlí. V případě, že uvažujete o výměně Vašeho starého kotle za některé z uvedených zařízení projevte prosím svůj zájem ve formuláři na stránkách http://extranet.kr-vysocina.cz/kotliky/ a pomozte nám tak zjistit, jak velký je zájem o případné další kolo kotlíkových dotací v Kraji Vysočina.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se