Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rodinný a sociální portál > Projekty kraje financované z EU > Individuální projekt - Podpora systému primární prevence sociálně patologických jevů


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Aktuální drogová scéna, drogová legislativa a problematika návykových látek ve školním prostředí

 

 
 

Tým Individuálního projektu „Podpora systému primární prevence sociálně patologických jevů“ uspořádal ve čtvrtek 3. 2. 2011 v kongresovém sále Krajského úřadu kraje Vysočina odborný seminář „Aktuální drogová scéna, drogová legislativa a problematika návykových látek ve školním prostředí.“ Akci úvodním slovem zahájili krajští radní Marie Kružíková (radní pro oblast školství) a Petr Krčál (radní pro sociální oblast, multikulturní spolupráci a prevenci sociálně patologických jevů). Semináře se zúčastnili pedagogové, zástupci z řad Policie ČR, městských policií, Probační a mediační služby ČR, nestátních neziskových organizací, městských úřadů či Státního zdravotního ústavu.

Jako první vystoupil plk. Břetislav Brejcha z Národní protidrogové centrály. Upozornil na to, že drogy se vyskytují na všech školách, byť někde „pouze“ ty legální. V této souvislosti vedl s pedagogy debatu o možnostech testování žáků a studentů na přítomnost drog a alkoholu v jejich organismu. On sám se v případě podezření, že je žák (student) pod vlivem návykové látky, k provedení testu přiklání, ovšem za jasně daných podmínek ošetřených zejména ve školním řádu. Informoval pedagogy o tom, že dané téma je aktuálně předmětem jednání příslušné pracovní skupiny v rámci státu.

Poukázal také na problematiku vietnamských pěstitelů konopí. Podotkl, že se očekává integrace Vietnamců do výroby pervitinu v České republice. Právě pervitin je jednou z nejsnáze dostupných drog u nás. Důvod je prostý – snadná dostupnost léků, které obsahují látky potřebné k jeho výrobě. Toto plk. Brejcha tvrdě kritizoval. Z hlediska primární prevence potom apeloval na přítomné, aby neopomíjeli tzv. lékovou toxikomanii, tedy např. nadměrné užívání léků proti bolesti.

V otázce legalizace marihuany stojí jednoznačně proti: „Má.li být marihuana součástí léků, nechť se tak stane, ale v rámci jednoznačné lékové politiky státu. Netřeba ji kvůli těmto účelům plošně legalizovat.“

V tom se s ním shodla i Jitka Křivohlavá z Oblastní charity Jihlava, která ve svém vystoupení seznámila účastníky s aktuální drogovou situací na Vysočině, s Evropskou školní studií o alkoholu a jiných drogách, s nejčastějšími příčinami vzniku závislosti na drogách, alkoholu a tabáku a přidala postřehy a příběhy ze své praxe pracovníka kontaktního centra pro drogově závislé.

 
 
Zodpovídá: Bc. Roman Sýkora
Vytvořeno / změněno: 7.2.2011 / 7.2.2011

Počet návštěv: 24910
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek