Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Rodinný a sociální portál > Projekty kraje financované z EU
Letos slaví spolupráce Kraje Vysočina se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny kulaté desáté výročí svého trvání. U této příležitosti se chystají pracovní cesty, výstava v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě, fam trip do Zakarpatí s cílem podpořit cestovní ruch i firmy v Kraji Vysočina nebo mezinárodní setkání a vystoupení mládežnických dechových hudeb. Úzká spolupráce obou partnerských regionů navíc pokračuje stejně jako v minulých letech. „Pro rok 2017 jsme vybrali 22 projektů za více než 4,5 milionu korun,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Nemilým překvapením pro vedení Kraje Vysočina je včerejší oficiální prohlášení předsedy Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka. Ten ve veřejném vystoupení pro média tvrdí, že mimo jiné i v Kraji Vysočina přetrvávají problémy s navýšením mezd řidičů linkových autobusů.
Do sídla Kraje Vysočina v Jihlavě dnes zavítala certifikovaná trenérka paměti Jana Vejsadová. Zájemcům z řad seniorské veřejnosti a klientům ústavu sociální péče se svým workshopem Mozkohrátky se slovy věnovala část dopoledne. Podobně zajímavé setkání plné praktických cvičení se koná každý rok u příležitosti Národního týdne trénování paměti na Vysočině, letos po jedenácté.
Střední průmyslová škola Třebíč uspořádala 16. ročník regionální soutěže odborných dovedností Řemeslo Vysočiny 2017 zaměřené na elektrikáře. Své zkušenosti i znalosti prokazovali zástupci osmi středních škol z Vysočiny. V kategorii jednotlivců zvítězili Petr Svitáček z domácí školy a David Povolný z VOŠ, OA a SOUT Chotěboř a za družstva si pomyslné zlato převzali žáci SPŠ a SOU Pelhřimov.
Kraj Vysočina v současné době projednává s představiteli obcí návrhy jízdních řádů na železnici a silnici včetně tarifního řešení, které připravil pro období po roce 2019. V této souvislosti se v poslední době objevily některé spekulace a desinterpretace, které by Kraj Vysočina rád uvedl na pravou míru a vysvětlil odborné i širší veřejnosti základní prvky nově navrhovaného systému.
Velmi vyrovnaný, plný nápaditých a velmi dobře odprezentovaných prací, takový byl 13. ročník Enersol 2017. Jeho národní konferenci ve dnech 14. a 15. března uspořádala krajská SPŠ a SOU Pelhřimov a Regionální vzdělávací centrum pro Enersol v Kraji Vysočina. V soutěži družstev se Kraj Vysočina umístil na prvním místě a s pěti prvními místy v dosavadních třinácti ročnících se stal nejlepším regionem. Druhé místo si odvezli zástupci Zlínského kraje a třetí skončili reprezentanti Prahy.
Soubor Horáckého divadla Jihlava připravil pro své příznivce další premiéru. Už tuto sobotu 18. března představí své zpracování brilantně napsané duchařské komedie argentinského autora a režiséra Eduarda Rovnera Vrátila se jednou v noci. Příběh pedikéra Manuela a jeho zesnulé matky v hlavních rolích představí Lukáš Matěj a Anna Bazgerová.
Potkat prasata divoká ve volné krajině bylo po druhé světové válce téměř nepředstavitelné. Vyskytovala se v našich krajích jen zcela výjimečně. Postupně však začala reagovat na změny v krajině, které jim vyhovují. Prase divoké se stalo zvěří, se kterou se lze potkat jak v noci, tak i ve dne. I když na Vysočině se tak neděje, jsou místa, kde prasata navštěvují lidská obydlí a jejich bezprostřední okolí. V drtivé většině je to proto, že jdou za potravou, kterou jim lidská společnost nabízí. Lidé si tak sami zbytečně způsobují problémy.
Kraj Vysočina poskytne každému ze tří měst s památkami světového kulturního dědictví UNESCO se sídlem v regionu dotaci 300 tisíc korun. „Města předem oznamují, na jaký projekt chtějí dotaci využít. Peníze nemohou jít přímo na opravy památek, ale musí směřovat na projekty týkající se jejich okolí, propagace nebo marketingu,“ vysvětlil náměstek hejtmana Kraje Vysočina Vladimír Novotný. Podle dostupných informací je Kraj Vysočina jediným regionem, který památky UNESCO touto formou podporuje.
Stejně jako v loňském roce připravila tři muzea zřizovaná Krajem Vysočina letní prázdninové příměstské tábory. „Malými táborníky ožijí Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě, Jihlavě a Třebíči. Pokud jste rodiči dětí školního věku a hledáte pro ně smysluplné trávení volného času, jsou tyto nevšední příměstské tábory ideální volbou. Stejně jako v předchozích letech jsou programy nabité zajímavými aktivitami, děti si to rozhodně užijí,“ uvedla náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová a zároveň pobídla, s ohledem na limitovaný počet míst, k včasnému přihlášení.
Tři části má nová expozice ke Světovému dni vody (22. březen), kterou zájemci najdou v budově B sídla Kraje Vysočina v Jihlavě. První dílek výstavy se vztahuje k aktuálnímu tématu roku 2017 Odpadní vody a představuje fotografie ze staveb kanalizačních systémů a čistíren odpadních vod na území Kraje Vysočina. Druhá část přibližuje Lesní pedagogiku a třetí nese název Zemědělské plodiny aneb nahlédnutí do školního kabinetu. Výstavu pořádá odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina a k vidění bude do konce března.
Minimálně stovek vlastníků zemědělské i lesní půdy se týká návrh nové vyhlášky, která obsahuje striktně omezující opatření na rozšíření ochranného pásma II. stupně vodního zdroje nádrže Švihov na Želivce. Vedení Kraje Vysočina se společně se zástupci zemědělců a zainteresovaných obcí snaží do znění nové vyhlášky připravované pro Povodí Vltavy zasáhnout.
Startuje čtvrtý ročník oblíbené soutěže pro žáky a žákyně druhého stupně základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií z Vysočiny Stavíme z Merkuru. Úkolem konstrukčních týmů je postavit kolový traktor ze stavebnice Merkur 8, který zvládne projet překážkovou dráhu a přemístit náklad. „Nápad, vzhled, technické řešení a rychlost i přesnost jízdy traktoru bude hodnotit speciálně sestavená porota,“ prozradila krajská radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová s tím, že hlásit se do soutěže je možné do 16. dubna a o vítězi se rozhodne poslední květnový den v Ekotechnickém centru Alternátor v Třebíči.
V I. pololetí tohoto školního roku dosáhlo na výplatu motivačního stipendia od Kraje Vysočina celkem 381 žáků, kteří si rozdělí částku 1 126 000 korun. Žadatelů kraj eviduje 1139, takže úspěšnost dosáhnout na příjemnou finanční motivaci se v současné době pohybuje okolo 33,5 %. „Nově podporujeme obory Montér suchých staveb, Autolakýrník a Karosář. Společně například s modeláři, nástrojáři, kováři, klempíři, elektrikáři, zedníky nebo instalatéry celkem 22 oborů, jejichž žákům jsme od školního roku 2010/2011 do konce roku 2016 z krajského rozpočtu vyplatili bezmála 15,2 milionu korun.
V roce 1998 byl založen Bramborářský kroužek, který sdružuje odborníky, v oblasti poskytování potřebných služeb v oblasti poradenství pro zemědělství a potravinářský průmysl, s aktivními zájemci o tuto problematiku. Spolek dále poskytuje výrobně-technologické a ekonomické poradenství pro rozhodování zemědělských podnikatelů poskytované formou individuálních konzultací, zpracovávání a rozesílání aktuálních informací a zpracování ekonomických analýz hospodaření zemědělského podniku a technologických procesů závodu.
Čtyřdenní program nabitý workshopy, přednáškami i společnými výlety s názvem Zdařilé soužití absolvovala na Vysočině zhruba dvacítka středoškoláků z Maďarska, Rakouska a Česka. Setkání se uskutečnilo za finanční podpory Erasmus+ a s partnery Domem dětí a mládeže Jihlava a Krajem Vysočina. Jednoho z workshopů v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě se zúčastnila i náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.
Do konce února se mohli dobrovolníci hlásit do tradiční každoroční akce Čistá Vysočina spojené s jarním úklidem přírody. Nyní je registrace ukončena. Celkem se do devátého ročníku zaregistrovalo 21 803 účastníků z 500 organizací a skupin. Nejvíce se hlásily jednotlivé obce, kterých se napříč Vysočinou zapojí 163. Dále potom vyrazí na úklid přírody také žáci a studenti ze 126 středních, základních, ale také mateřských škol. Čisté okolní prostředí není například lhostejné ani zástupcům šesti soukromých firem, různým spolkům a jednotlivcům z celého kraje.
Kraj Vysočina provádí v těchto dnech sociologický průzkum, ve kterém ho zajímají možnosti zkvalitnění života obyvatel regionu. Obsahem dotazníku je ověření výstupů Veřejného fóra Kraje Vysočina, které se konalo v listopadu loňského roku. K zajištění průzkumu byla vysoutěžena firma Respond & Co., s.r.o.
Připravovaná sezóna krajského Horáckého divadla Jihlava 2017/2018 nese název Sdílení. „Slovo sdílení je mnohoznačné, může představovat sdílení facebookových vzkazů nebo i užaslé souznění dvou lidí při sledování hvězd na noční obloze,“ prozradil dnes na tiskové konferenci v Horáckém divadle jeho umělecký šéf a režisér Pavel Šimák s tím, že jde o první sezónu, která bude čistě v režii nového uměleckého šéfa a jeho kolegů. Příznivci divadla a abonenti se můžou těšit na šest premiér na Velké scéně a na dokudrama, pohádku i zábavnou hru na prknech Malé scény krajského divadla.
Města Přibyslav a Polná jsou zřizovateli nejaktivnějších turistických informačních center v Kraji Vysočina. V soutěži vyhlášené destinační agenturou Vysočina Tourism byly zohledněny nejen kvality informační služby 26 regionálních „íček“, ale i jejich aktuální spolupráce s krajskou agenturou.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se