Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Rodinný a sociální portál > Základní informace
Leander Čech se narodil v obci Cetoraz na Pelhřimovsku. Studoval na německém gymnáziu v Brně, ve II. ročníku přestoupil na slovanské gymnázium. Po ukončení středoškolských studií pokračoval ve vzdělávání na univerzitě v Praze, kde se věnoval češtině, němčině, estetice a filosofii. Již zde začal být literárně činný a stal se předsedou spolku Slavia.
Svoji učitelskou dráhu zahájil na gymnáziu v Přerově, poté učil v Kutné Hoře a v letech 1879 až 1894 působil na telčské reálce jako učitel češtiny a němčiny (později krátce též franštiny). Právě v tomto období zde studoval pozdější vynikající básník Otokar Březina.
Za svého pobytu v Telči Leander Čech v roce 1886 založil Národní jednotu pro jihozápadní Moravu, účelem které bylo zabránit postupující germanizaci českého území zajišťováním českého školství a osvětovou činností. Tato významná organizace, jejíž působnost se později rozšířila na celý jih Moravy, přesídlila v roce 1888 do Brna.
Pedagogické zkušenosti Leandra Čecha, mimořádně široké vzdělání a všeobecný přehled ho předurčily na místo ředitele gymnázia v Novém Městě na Moravě, kde působil téměř dvě desetiletí. V době svého působení zde se společně s novoměstským starostou Josefem Sadílkem zasloužil o otevření nové budovy školy.
Leander Čech se za léta vypracoval na uznávaného literárního kritika. Působil ve Světozoru, Osvětě, Literárních listech. Jeho nejznámějším dílem je monografie o Karolíně Světlé. Věnoval se také teorii pedagogických věd a je autorem učebnic pro vyšší třídy středních škol.
Leander Čech zemřel v Novém Městě na Moravě, kde je také pohřben.
Před budovou tamního gymnázia stojí již od roku 1931 pomník Leandra Čecha, jehož autorem je významný sochař Vincenc Makovský. Pomník je kulturní památkou.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se