Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Krajský akční plán rozvoje vzdělávání Kraje Vysočina > KAP III
Pořad odvysílala v srpnu Česká televize na ČT2 a jeho jednotlivé díly jsou kdykoliv k dispozici k přehrání v internetovém archivu ČT, tzv. iVysílání. „Vydali jsme se cestou zmapování příkladů dobré praxe v oblasti klimatických opatření, a to zejména na místní a regionální úrovni. Se štábem jsme postupně zavítali do zhruba padesáti lokalit po celém Česku. Navštívili jsme větší města i menší obce, iniciativní podniky, školy, aktivní neziskové organizace, sdružení a občanské iniciativy. Naším cílem bylo představit různé aktéry, kteří se snaží něco dělat pro ochranu klimatu a posouvají naši zemi směrem k uhlíkové neutralitě,“ dodal Tichý. Filmaři především ukázali konkrétní cesty, jak se s ochranou klimatu a s ní spojenými výzvami vypořádat – ať už jde o dopravu, energetiku, průmysl, nebo třeba krajinu a zemědělství. V Česku dnes již najdeme mnoho subjektů a jednotlivců, jejichž počínání může být inspirací.
K nejvýznamnějším aktérům při plánování a zavádění klimatických opatření se bezesporu řadí kraje. „Náš pořad potvrdil, že kraje se o tuto problematiku zajímají a jejich podpora nízkoemisním projektům roste. Jsme rádi, že se do naší mini-série podařilo zapojit vybrané kraje a také města,“ poznamenal Tichý. Pokud jde o Kraj Vysočina, zaujalo filmový štáb např. využívání čisté energie a elektromobility v Kamenici nad Lipou, projekt hospodaření se zadrženou dešťovou vodou v Chotěboři a jejich systém v odpadovém hospodářství DOOR-TO-DOOR, péče o veřejná prostranství ve Žďáře nad Sázavou, aktivita spolku Krajina a Mokřady zachraňující podmáčené květnaté louky, ale i příkladné hospodaření společnosti KINSKY Žďár, které se soustřeďuje na výsadbu druhově pestrého lesního porostu. „Z nabídnutých témat realizovaných přímo Krajem Vysočina zaujalo především měření kvality ovzduší, dobrovolnická akce Čistá Vysočina, kdy veřejnost uklízí své okolí nebo alternativy trvale udržitelného rozvoje, čas se našel i na návštěvu jediného školního statku na Vysočině, který najdete v Humpolci,“ doplnil radní Kraje Vysočina pro oblast zemědělství a životního prostředí Martin Hyský. Zajímavých námětů na klimatická opatření v Kraji Vysočina bylo velké množství, proto budou vytvořena na podzim 2020 ještě dvě bonusová krátká videa s projekty, které se do dokumentu České televize z časových důvodů nedostaly.
Důležitou součástí projektu „Česko řeší klima“ je i následná osvětová činnost v podobě besed pro školy a pro veřejnost, při nichž autoři dokumentu využijí promítání ukázek z jednotlivých dílů pořadu. Kraj Vysočina bude dokument Česko řeší klima a krátká bonusová videa prezentovat na svých akcích a školeních Krajského úřadu Kraje Vysočina. Mimo jiné nabízí k zapůjčení i putovní výstavu „Změny klimatu“ a podrobnosti k výstavě a k zapůjčení nalezne na webových stránkách kraje: https://www.kr-vysocina.cz/evvo-obecne/ds-303557/p1=86057.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se