Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

Související témata


 
 
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Krajský akční plán rozvoje vzdělávání Kraje Vysočina > KAP III


 

Doporučení pro práci s internetovým bankovnictvím

Doporučení pro práci s internetovým bankovnictvím
Už několik měsíců se Českem prostřednictvím e-mailové pošty šíří podvodné zprávy vyzývající adresáta k uhrazení fiktivní dlužné částky. „V příloze e-mailu je veřejně dostupná smlouva mezi Krajem Vysočina a Nemocnicí Jihlava, chci však zdůraznit, že kraj respektive krajský úřad nemá s tímto e-mailem nic společného,“ zopakoval hejtman Jiří Běhounek a doporučil všem, kterým zpráva přišla, aby na ní nereagovali a zejména neotevírali přílohu, která obsahuje počítačový vir. V návaznosti na spamové útoky a s cílem zvýšit povědomí o internetové bezpečnosti, připravil Krajský úřad Kraje Vysočina několik zásad pro práci s internetovým bankovnictvím.
 

 
 

Vzhledem k neustále se zvyšujícímu riziku kybernetických zločinu bychom vám rádi tímto materiálem připomněli několik základních pravidel pro bezpečnou práci s citlivými daty a informačními systémy, zejména internetovým bankovnictvím.

 

Vytvořte si silné heslo

-      Délka minimálně 12 znaků

-      Nepoužívat celá slova, pokud je použijete kvůli snazšímu zapamatování, rozdělte je speciálním znakem či velikostí písmene, například místo JihlavaSkola lze použít jiH-LavaskO!La

-      Nepoužívejte notoricky známá či lehce odvoditelná hesla, například 12345, 123456789, heslo, qwertz, qwerty, asdfgh, Kamil, kamil84, kamil1984

-      Nikdy nepoužívejte heslo do internetového bankovnictví jako heslo do jiného systému, musí být unikátní. Ideálně co systém, to jiné heslo.

 

Využívejte vícefaktorovou autentizaci

-      používejte minimálně dvoufaktorovou autentizaci v různých zařízeních

-      kromě uživatelského jména a hesla například certifikát uložený v kryptografickém HW zařízení (USB token, čipová karta), jednorázové heslo s omezenou platnosti zaslané pomocí SMS na mobilní telefon nebo generované speciálním HW zařízením.

 

Do banky se přihlašujte pouze z bezpečných prostředí

-      přihlašujte se pouze z takových počítačů, nad kterými máte kontrolu

-      připojujte se pouze z důvěryhodných sítí, nikdy z veřejné wi-fi

-      využívejte softwarovou klávesnici buď přímo v aplikaci, nebo v MS Windows dostupnou pomocí (Win + U > Spustit funkci Klávesnice na obrazovce)

-      na počítači, ze kterého se přihlašujete k internetovému bankovnictví, nepoužívejte

nelegální SW, nenavštěvujte rizikové webové stránky

 

Dávejte pozor na odkazy

-      než kliknete na odkaz v e-mailu nebo otevřete přílohu, zamyslete se, jestli se jedná o důvěryhodný zdroj (odesílatel, elektronický podpis)

-      žádná bankovní instituce vás nikdy nebude žádat o zadání Vašich přístupových údajů

nebo o instalaci aplikace prostřednictvím e-mailu. Takové e-maily ihned vymažte.

-      při přístupu na portál internetového bankovnictví si vždy kontroluje certifikát zabezpečení stránky. Věnujte pozornost bezpečnostním upozorněním internetového prohlížeče. Kontrolujte přítomnost „zeleného pruhu“ v adresním řádku.

 

 

Zabezpečte svůj počítač a udržujte jej aktualizovaný

-      bezpečnostním minimem je používání aktualizovaného antivirového řešení, výhodou je používaní dalšího antimalware řešení

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 8.7.2014 / 8.7.2014

Počet návštěv: 4950
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek