Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina
Kraj Vysočina podpoří v letošním roce opravy a modernizace objektů mateřských škol dalšími téměř 3,5 miliony korun. Peníze z grantového programu Naše školka vyhlášeného v rámci aktivit Fondu Vysočiny si rozdělí 28 úspěšných žadatelů. "Za poslední tři roky, kdy je tento cílený grant vypisován, nabídl kraj Vysočina finanční spoluúčast ve výši více než 14 milionů korun. Díky tomu se podařilo dokončit nebo odstartovat 107 projektů v různých předškolních zařízení. V mnohých případech tato krajská finanční pomoc zabránila uzavření zařízení, ať už z důvodu hygienických nesouladů nebo z důvodu špatného technického stavu části budov," uvedl náměstek hejtmana kraje Vysočina pro oblast grantové politiky Vladimír Novotný.
Tento týden byl slavnostně zahájen nultý ročník University třetího věku v novém krajském Domově pro seniory ve Velkém Meziříčí. Během jednoho školního roku by mohlo univerzitou projít pět set až šest set studentů, nejen z řad klientů krajských sociálních zařízení. Pro účely výuky byla v přízemí nového domova pro seniory zařízena praktická učebna o kapacitě 25 studentů. „Univerzitu třetího věku v této podobě zatím testujeme. Velkomeziříčské zařízení je prvním svého druhu na Vysočině, které tak rozsáhlou vzdělávací aktivitu nabízí,“ uvedl radní kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Petr Krčál s tím, že obdobný program pro své klienty zajišťoval také Domov pro seniory Onšov.
Kraj společně s Volksbank a společností PSJ odměnil nejlepší účastníky soutěže Poznej Vysočinu. Při dvoudenní návštěvě Prahy mělo čtyřicet žáků základních škol z celé Vysočiny možnost poznat historické i kulturní památky hlavního města. Součástí programu bylo i muzikálové vystoupení v Divadle Brodway Kat Mydlář a návštěva aqua parku.
Veletrh URBIS INVEST je unikátní možností prezentace investičních příležitostí regionů zaměřená na investory, developery a podnikatele se zájmem o rozšíření svých aktivit. Svou nabídku volných rozvojových ploch nabídla i Vysočina.
Vedení kraje Vysočina by chtělo do budoucna na svých silnicích váhy zabudované ve vozovce, které umožní zvážit kamiony za jízdy. Podle náměstka hejtmana kraje Vysočina pro oblast dopravy Libora Joukla přetížená nákladní auta ničí vozovky a ohrožují bezpečnost dopravy. V krajském plánu je od deseti po tři desítky míst pro vysokorychlostní převažování. Fungovat by taková váha měla například u logistických center a u dálničních přivaděčů. Vybudování vah a jejich provozování by pro kraj měl zajišťovat jiný subjekt.
Ve dnech 5. – 7. dubna 2011 se v britském Sheffieldu konal workshop a studijní návštěva, pořádána jedním z partnerů projektu OSEPA, kterým je The University of Sheffield.
Ředitelé středních škol na Vysočině evidují zhruba o 500 přihlášek ke studiu v prvních ročnících méně než v předchozím roce. Z prvních zjištění po odevzdání přihlášek ke studiu je zřejmý výrazný pokles zájmu o maturitní obory středních odborných škol. Snížení počtu přihlášek se týká třicítky škol ze současných 47, které zřizuje a provozně zajišťuje kraj Vysočina.
Desítka vysočinských středních škol se v polovině dubna prezentovala na největší přehlídce středního školství Slovenské republiky Mladý tvorca v Nitře. Letošní cenu hostujícího hejtmana kraje Vysočina pro nejzajímavější výrobek celé výstavy získali studenti Střední odborné školy Vráble za univerzální zabezpečovací zařízení. Za důmyslný plašič zvěře si domů do Jihlavy cenu hejtmana Vysočiny odvezli studenti Střední školy technické na Polenské ulici Jihlava.
Po dvou letech je pro všechny zájemce opět připravena Dolnorakouská zemská výstava, která je absolutním zlatým hřebem kulturního dění Dolního Rakouska, partnerského regionu kraje Vysočina. Letošní zemská výstava nabídne pod názvem „Získat – Objevit – Zažít v zemi Římanů Carnuntum“ napínavou cestu časem napříč tisíciletími. Pro návštěvníky jsou od 16. dubna do 15. listopadu připraveny nevšední a velkorysé expozice v Archeologickém parku Carnuntum a skanzenu Petronell, Muzeum Carnuntinum v Bad Deutsch-Altenburg a „Továrna na kulturu“ v Hainburg/Donau.
Velvyslanec Rakouské republiky v České republice J.E. Ferdinand Trauttmansdorff se 13. dubna 2011 setkal s hejtmanem kraje Vysočina Jiřím Běhounkem. "V posledních dvou letech zaznamenala spolupráce kraje Vysočina s Dolním Rakouskem mimořádný pokrok. Například úspěšná Dolnorakouská zemská výstava byla impulsem, díky kterému se podařilo navázat kontakty a vztahy, které nám velmi pomáhají při přípravě nových projektů," zmínil během pracovní schůzky J. Běhounek. "Exemplárním příkladem je projekt Porta culturae, který propojuje kulturní prostor Vysočiny, Dolního Rakouska, Jihočeského a Jihomoravského kraje. Tříletý projekt s rozpočtem cca 550 tis. EUR propojí muzea, galerie i knihovny. Díky tomuto projektu se uskuteční například dny otevřených ateliérů, koncerty a výstavy," doplnila Katina Lisá vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
Masarykova univerzita dokončila rozsáhlou rekonstrukci bývalé jezuitské koleje, která bude opět sloužit univerzitním účelům. Opravený areál s moderními učebnami a ubytovacími kapacitami se stane střediskem vzdělanosti a vzdělávání v kraji Vysočina. Rekonstrukce, která stála přes 145 milionů korun a trvala dva roky, byla realizována za podpory Finančního mechanismu zemí Evropského hospodářského prostoru a Norska.
Dalších padesát kilometrů silnic na Vysočině bude v letošním roce osázeno pachovými ohradníky, které chrání řidiče i zvěř před srážkou. Kraj Vysočina bude na osvědčené formě prevence bezpečnosti silničního provozu opět spolupracovat s nadací pojišťovny Generali, která po loňském příspěvku 100 tisíc korun poskytne dalších 150 tisíc. Kromě již pokrytých úseků přispějí finanční prostředky Nadace Generali na ošetření desítek nových kilometrů. Na úsecích silnic pokrytých pachovými ohradníky se v celoročním horizontu snížil počet střetů aut se zvěří až o 80%.
Kraj Vysočina finančně přispívá na činnost Krajských středisek talentované mládeže (KCTM). Tato aktivní podpora mládežnického sportu se týká 11 sportovních odvětví, konkrétně kopané, ledního hokeje, volejbalu, lyžování, atd. V současnosti jsme svědky úspěchu mládežnického ledního hokeje. Líheň talentů již od roku 2008 zřizuje krajský svaz (ten je součástí Českého svazu ledního hokeje) prostřednictvím hokejového klubu Dukla Jihlava.
Odbor životního prostředí Krajského úřadu kraje Vysočina provádí zjišťovací řízení na záměr „Areál firmy KARO - Ježená“. Areál bude využíván pro skladování a následnou distribuci obchodovatelného sortimentu usní. K oznámení, které se zabývá vlivem záměru na životní prostředí a veřejné zdraví se lze písemně vyjádřit do 2.5.2011 na adrese Krajský úřad kraje Vysočina, odbor životního prostředí, Žižkova 57, 587 33 Jihlava. V elektronické podobě je oznámení zveřejněno na webové adrese www.cenia.cz/eia, kód záměru VYS529.
Po dlouhé zimě se úklid veřejných prostranství a okolí silnic nevyhnul ani Vysočině. Čistá Vysočina, třetí ročník tradičního sbírání odpadků v blízkostí komunikací, se koná po celém kraji od 8. do 15. dubna 2011. Ruku k dílu přiloží i členové Rady kraje Vysočina, kteří se zúčastní sběru 11. dubna 2011 po 16 hodině za Jihlavou na kopci Kolíbl směr Třebíč.
Kraj Vysočina hostil ve svém sídle 1. dubna 2011 odborný seminář k problematice elektronické bezpečnosti. Seminář zorganizovalo Kompetenční centrum odboru informatiky ve spolupráci s pracovní skupinou k elektronické bezpečnosti.
Velké Meziříčí otevřelo 8. dubna 2011 nové nízkoprahové zařízení. Organizace „Wellmez“ je provozovaná Oblastní charitou Žďár nad Sázavou a je určena pro děti a mládež ve věku 12 až 20 let, kteří jsou ohroženi společensky nežádoucími jevy. Smyslem a cílem nízkoprahového centra je prevence a snížení výskytu sociálně patologických jevů pomocí nabídky smysluplného využití volného času a další výchovné, vzdělávací, aktivizační a sociálně terapeutické činnosti.
V rámci projektu z evropského programu Leonardo da Vinci navštívilo Vysočinu osm žáků z partnerského regionu Champagne-Ardenne, kteří si pod vedením odborníků ze Střední školy stavební Jihlava rozšiřovali své znalosti v oblasti uměleckého truhlářství.
Občané kraje Vysočina mohou v současné době třídit drobné elektrospotřebiče a baterie do šesti červených kontejnerů, přičemž v Jihlavě jich v nejbližší době přibude 21 kusů. Do konce dubna se počet kontejnerů v kraji rozšíří na 127. Společnost ASEKOL, která se zabývá zpětným odběrem elektrozařízení, umisťuje kontejnery v regionu ve spolupráci s krajským úřadem kraje Vysočina, v Jihlavě se na jejich umístění podílí magistrát města Jihlava. Dotaci na výrobu a instalaci nádob poskytl Státní fond životního prostředí ČR. Červená barva se tak stává další barvou v třídění odpadů. Kontejnery mají občanům ulehčit třídění elektrospotřebičů a zároveň zvýšit objem sběru menších spotřebičů. Právě ty totiž nejčastěji končí ve směsném odpadu, odkud se k ekologické recyklaci nedostanou.
Kraj Vysočina hostil 6. dubna 2011 ve svém sídle druhou okresní konferenci projektu „Podpora vybraných sociálních služeb na území kraje Vysočina – individuální projekt“. Tématem konference bylo financování sociálních služeb. Za pomoci tohoto projektu, který je financován z ESF prostřednictvím OP LZZ a ze státního rozpočtu ČR, jsou vybrané sociální služby financované od 1. ledna 2010 do 31. března 2013.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se