Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Životní prostředí > Odpadové hospodářství
GIS VI
Cílem programu je zavádět, zdokonalovat a využívat geoinformační technologie v kraji Vysočina se zřetelem na obce a města a s dlouhodobým záměrem: zvýšit administrativní výkonnost, ekonomickou výnosnost, vzdělanost populace, kvalitu pracovní síly, dostupnost informací o území, atraktivitu území a konkurenceschopnost kraje. Předpokládaná minimální udržitelnost projektů grantového programu jsou 3 roky v duchu zásad budování Národní geoinformatické infrastruktury a v rámci Evropské geoinformatické infrastruktury budované EU.
Účelem poskytovaných finančních prostředků je spolufinancovat aktiity vedoucí k. zavádění a zdokonalování geoinformačních technologií v kraji Vysočina, jejich cílené a soustavné využívání. Program napomůže diefrencovanému rozvoji GIS i v menších a ekonomicky slabších obcích. Dílčími tituly vystihuje grantový program GIS VI oblasti, které řeší současné problémy růstu:
A) technické a organizační zázemí.
B) integrovaná a distribuovaná datová základna, standardizace, digitální dokumentace s vloženou inteligencí. Vytvářená geodata, nesoucí signifikantní výstupní geoinformaci, musí být vedle původního formátu zhotovitele odevzdána též ve formátu ESRI ArcGIS (geodatabase, coverage nebo ESRI shapefile, rastrová data v geotiff, tiff včetně georeferenčních lokalizačních souborů, vždy přímo a beze ztrát importovatelná do ArcGIS, bez chyb v topologii a grafických entitách. Geodata musí být bez redukce souřadnic v Křovákově zobrazení, S-JTSK, výškový systém bpv. S daty jsou povinně vytvářena metadata (metainformace) a technická zpráva (formát MS Office, negeoreferencovaná grafika v běžných formátech obrazových dat - tif, gif, jpeg, pdf v podobě přímo tisknutelné na běžných tiskárnách). V dohodnutých případech odevzdá žadatel kopii vytvořených geodat nebo geoinformací do databanky GIS kraje a poskytne kraji dispoziční právo (licenci) k užití vytvořených geodat. Geodata musí respektovat obecně závazné předpisy a nařízení, platné normy, standardy, číselníky a krajem předepsané technické podmínky, metodické postupy a ukazatele kvality, pokud již pro danou třídu geodat existují.
C) dostupné, lidsky přítulné a uživatelsky jednoduché nástroje pro práci s prostorovými informacemi, aplikace, uživatelské utility, převodníky, standardizované přenosové formáty a rozhraní, stanovení a ověření racionalizovaných technologických postupů vhodných pro GIS kraje.
D) kultivace lidských zdrojů - publikace, výstavy, soutěže, školení, studijní cesty, konference, semináře, analýzy, studie, osvojení specificky profesních GIT znalostí jako konkurenční výhody, propagace nově získaných geografických poznatků u obyvatel Vysočiny, vyzdvižení kladů kraje a pěstování ovzduší sounáležitosti a zdravě patriotické hrdosti při současném ovládnutí klientských aplikací GIS.
A. výdaje na pořízení HW, SW, dat a služeb, které přímo slouží užití GIS, výdaje na pořízení a zprovoznění HW a geoinformačních technologií pro provoz GIS - grafické stanice a výkonné počítače, grafické periferie (plottery, barevné tiskárny formátu většího než A3), monitory o úhlopříčce nejméně 17“, vstupní zařízení (barevné skenery >= 600 dpi, digitizéry, GPS přijímače), zavedení síťové či webové GIT, výdaje na pořízení a zprovoznění SW GIS kompatibilního s ArcGIS nebo alespoň umožňujícího minimálně ztrátový export a import geodat do ArcGIS, výdaje na odborné školení a výcvik obsluhy, správců a uživatelů GIS zaměstnaných na OÚ a MÚ s cílem GIS účinně ovládnout a využívat, výdaje na integraci komponent a geodat s cílem užívat GIS u co nejvyššího počtu uživatelů;
B. výdaje na pořízení, zprovoznění, zkvalitnění a zpřístupnění geodatprovozovaných (výjimečně alespoň provozovatelných) v GIS, např.: data polohopisu, účelové mapy, pasporty komunikací, zeleně apod., geodata katastru nemovitostí, státní mapová díla a jejich pdvozeniny, originální měřená data mapující objekty, jež jsou předmětem veřejné správy, digitalizace analogových map, data dálkového průzkumu země, digitální forma plánovací dokumentace, účelová a tématická geodata, např. podrobná digitální vodohospodářská mapa, klimatická mapa, mapa inundací, záplavová území, mapy skládek, rizik a starých zátěží, mapa atraktivit cestovního ruchu, cyklostezek, dopravní dostupnost, obslužnost apod., služby spojené se zvýšením technické kvality, přesnosti, aktuálnosti, integrovatelnosti a užitné hodnoty geodat. Geodata musí vždy v rámci dohodnuté ceny obsahovat připojené popisné informace a metadata;
C. výdaje spojené s pořízením nebo tvorbou aplikací GIS, výdaje na aplikace integrující GIT s existujícími RDBMS, s administrativním, ekonomickým ad. SW, tvorba, nákupy a implementace převodníků, čteček, zobrazovačů geodat, definování a ověření postupů, pravidel, přenosových formátů, rozhraní, účelové metodiky apod.;
D. publikace, výstavy, soutěže, školení, osvětové akce k šíření geografických znalostí o Vysočině, studijní cesty, stáže, pobyty nebo výměny, konference, geografické atlasy, geograficky orientované www stránky.
Uzávěrka příjmu žádostí – 31. října 2006.
Podrobnější informace o programu a formulář žádosti naleznete na adrese http://www.kr-vysocina.cz/www/fondvysociny.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se