Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Životní prostředí > Odpadové hospodářství
Podporu Kraje Vysočina podnítil předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička, který se se svojí kolegyní Zdeňkou Valouchovou setkání osobně zúčastnil. S žádostí o výpomoc politickým vězňům se obrátil na hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka, který prosbě rád vyhověl. Z devíti členů zavítaly do sídla Kraje Vysočina tři dámy, kterým zdravotní stav dovolil návštěvu uskutečnit. Zbylých šest členů Českého svazu bojovníků za svobodu do konce května osobně navštíví zástupci Kraje Vysočina, aby jim jménem hejtmana předali finanční podporu i pamětní medaili.
Všem třem ženám už jako malým dětem zasáhl do života atentát na Reinharda Heydricha. Všechny měly totiž spojitost s jedním ze členů protinacistického odboje a hlavním atentátníkem na Heydricha Janem Kubišem, který pocházel z Dolních Vilémovic na Třebíčsku. „Když nás zatkli, bylo mi tehdy 13 let. Pamatuji si, že nás nenechali najíst a hladové nás odvezli nejdříve do Jihlavy a o 14 dní později do Terezína. Tam nás odloučili od rodičů, kteří v Terezíně zůstali. My jsme potom skončili ve věznici v Praze – Krči,“ vzpomínala dnes na setkání sedmaosmdesátiletá Božena Kafková. Podobný příběh si prožila i Emilie Zelníčková, které byly tehdy tři roky a jen o dva roky starší byla Marie Lesingerová, která je přímou příbuznou Jana Kubiše.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se