Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Životní prostředí > EIA a SEA
"S našimi poznatky pak bude snazší navrhnout například rekonstrukci památkového objektu," řekl Drdácký. Podle místopředsedy Akademie věd ČR Miroslava Tůmy vzniká v Česku sedm podobných center zaměřených na nejrůznější obory. "Jsou v různém stadiu rozpracovanosti," řekl Tůma. „V období plné funkčnosti bude centrum připraveno k zapojení do mezinárodní spolupráce a do systému evropských výzkumných infrastruktur. Pozitivně se jistě odrazí i v hodnocení rozvojového potenciálu regionu,“ zdůraznil Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.
Centrum pracuje už několik měsíců ve zkušebním a ověřovacím provozu. "Výzkumné práce, s nimiž jsme začali, se naplno rozjedou od začátku roku 2013, kdy zahájíme roční startovací výzkumný program ještě plně hrazený z evropských fondů. Od roku 2014 budeme všechny náklady krýt z vlastních výzkumných projektů," řekl Drdácký.
Pracoviště má kompletně vybavenou laboratoř biologie, z větší části je hotová chemická a fyzikální laboratoř. Tři desítky pracovníků mohou účinky přírodních vlivů na památky a stavební materiály studovat pomocí mikrorentgenu či ve speciálním klimatickém tunelu, jenž umí simulovat různé druhy počasí - sníh, mráz, přívalové deště i vichřice. Centrum je vybaveno i mobilní laboratoří pro práci v terénu či při živelních pohromách. Celkové náklady na vznik centra dosáhly 238 milionů korun. Většinu uhradila evropská dotace, zbytek ministerstvo školství.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se