Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Muzeum4U > Muzea Vysočiny


 

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě

 

 
 

Jaký byl rok 2019 z pohledu Horácké galerie v Novém Městě na Moravě rokem?


Nově jsme nainstalovali v červeném sále rozsáhlou sochařskou expozici ze sbírkového fondu galerie pod názvem Od portrétu k monumentu. V této expozici jsou zastoupena  ve výběru díla Josefa Mařatky, Karla Pokorného, Václava Žaluda a Františka Hořavy, s připomenutím Otto Gutfreunda z časového období první poloviny 20. století. Jak název napovídá, prezentujeme portrétní práce a studie k monumentálním pomníkům. Nově otevřená expozice tvoří  svým obsahem spojovací část mezi expozicemi z díla Jana Štursy a Vincence Makovského. V zámeckém sklípku byla nově otevřena komornější sochařská expozice z děl Josefa Klimeše pod názvem Rovnováha s úvodní videoprezentací ze sochařových exteriérových realizací.


Od portrétu k momentuKlimeš













V roce 2019 jsme realizovali  na dvě desítky výstav. V rozšířeném prostoru malé galerie a na zrekonstruovaném zámeckém dvorku byla nainstalována mimořádná výstava pod symbolickým názvem Chronos – čas. V zámeckém podkroví, na nádvoří i novém dvorku se koncertovalo. Z množství navštěvovaných koncertů je možné připomenout nejen 9. ročník novoměstského Slunohraní, opětovně úspěšný předvánoční koncert BROLNu, ale rovněž nově zahájený projekt Pódium NMNM s úvodním  úspěšným koncertem vídeňské skupiny Stratos Quartett Wien. Dále koncert vokální osmičlenné skupiny Illegato a přímo pro galerii připravený program Osvobozený podvečer s písněmi Jaroslava Ježka v rámci výstavy v zámecké arkádě.


blbl













Osobně bych rád vyzvedl dlouhodobější záměr novoměstských absolventů ZUŠ J. Štursy, kteří pokračují ve studiu na konzervatořích  a vysokých školách v Brně nebo v Praze. Pod názvem koncert talentů připravují pravidelně každé čtvrtletí koncert ze skladeb, které zařadili a nastudovali do svého repertoáru. Možnost prezentovat se v prostředí, z něhož odešli na studia, vzrůstající kvalitativní náročnost těchto  koncertů, zájem veřejnosti, který se projevuje i v generační obměně návštěvníků, jsou dokladem, že se v Horácké galerii daří symbióze výtvarného a hudebního umění.

koncertkoncert












Nově probíhaly v zámeckém podkroví, ale rovněž na zrekonstruovaném dvorku a hlavním nádvoří (kinematograf bratří Čadíků) filmové projekce, kterými se galerie zapojila do celokrajského projektu Filmová Vysočina. V galerii se úspěšně promítaly filmy na točené na novoměstsku Malý Bobeš, Obušku z pytle ven a Všichni dobří rodáci. Se zájmem veřejnosti se setkaly rovněž besedy s filmovými tvůrci, kteří pocházejí z Nového Města (režisérem Zdeňkem Novotným Bričkovským, režisérem Janem Jirků, s dokumentaristou Janem Svatošem a jedním z českých nejúspěšnějších amatérských animátorů MUDr. Bohumírem Novákem). Galerie rovněž  zahájila pravidelné promítání umělecky náročných filmů s lektorským úvodem, tzv. galerijní Artkino.  

projekce

 

 

Která výstava vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?


Výstavní sezónu zahájila galerie mimořádně zajímavou výstavou komorních pastelů a objektů Vladimíra Hanuše Malé události v rozšířené malé galerii. Malíř patřící k předním současným českým koloristům se v Horácké galerii představil svým monumentálním malířským dílem již v roce 2008. Komorní práce na papíře v poslední době přecházejí do prostorových objektů, v nichž působivým způsobem kombinuje nové materiály v jakési prostorové koláže doplněné o kov a svítivé plexisklo.


Pod názvem Chronos (od 13. 4. do 29. 9. 2019) navázala pak výstava  prezentující  práce šesti výtvarníků Petra Bendy (grafické listy), Antonína Kanty (rýsované kresby a koláže), Bořivoje Pejchala (malba), Miroslava Štěpánka (šperky a objekty), Jiřího Vašici (kamenné levitující sochy), Jaroslava Vyskočila (malba), která byla instalována v zámeckém sklepení, zrekonstruovaném dvorku a v rozšířených prostorách malé galerie a hlavním nádvoří. Instalace propojující několik interiérových a exteriérových prostor se stala bezesporu nejvýznamnějším výstavním počinem galerie v roce 2019.

 

Pro mnohé byla překvapením výstava připomínající nedožité 85. výročí narození  Františka Dörfla (1934 – 2017) ve výběru z grafických listů, pastelů a objektů v zámeckém podkroví. Výstava probíhala od 21. 3. s prodloužením do 7. 7. 2019.


výstava

 

S kladným ohlasem se setkala výstava připravená ve spolupráci s Muzeem v Poličce Bohuslav Martinů kreslící (9. 4. – 2. 6. 2019) v arkádové chodbě. V prezentaci zahraničních autorů pokračovala HG výstavou pastelů bratislavské malířky Evy Bachraté Linhartové s názvem Tóny léta (6. 6. – 28. 7. 2019).

Pro letní období byla v zámeckém podkroví instalována výstava jihlavských výtvarníků Pavla Bezděčky – počítačová malba a Pavla Tomana – dřevěné skulptury (11. 7.  do  1. 9. 2019).


bez

 


K 125. výročí narození avantgardního režiséra Jindřicha Honzla připravila HG atraktivní výstavu, připomínající divadelní předválečnou éru Osvobozeného divadla (1. 8. – 27. 10. 2019) z fotografií Archivu Ateliéru Alexandra Paula a dobových materiálů.


divadlo

Podzim patřil výstavě východočeského malíře Miloše Petery Stopy života (5. 9. až 10. 11. 2019).  Na závěr roku byla otevřena výstava Nekonečná dobrodružství Miloslava Havlíčka v zámeckém podkroví a v zámecké chodbě z autorových koláží. V prezentaci fotografických osobností z Vysočiny pokračuje HG výstavou fotografií třebíčského Jana Kafky – Horácko a Podhorácko aneb Moje srdeční záležitost v zámecké  arkádě.

V listopadu se v malé galerii poprvé veřejnosti představil svými privátními ilustracemi antických historiků i volnou fantazijní tvorbou výtvarník Horácké galerie Michal Mrkos. Perfektním kresbám zachycujícím bojové výjevy předcházelo pečlivé studium dobových reálií. Můžeme jen autorovi popřát, aby se jeho kresbám dostalo i realizace v knižním vydání.  


Co zajímavého připravujete v roce 2020?


V lednu otevřeme v prostorách malé galerie výstavu výtvarníka a středoškolského pedagoga jihlavské SUPŠ Martina Šmída. Ve spolupráci s OGV Jihlava bude v zámeckém podkroví počátkem února otevřena výstava z aktuální tvorby členů Spolku výtvarných umělců Vysočiny v Jihlavě (SVUV) a Klubu výtvarných umělců Horácka ze Žďáru nad Sázavou (KVUH), která by neměla být pouhou reprízou, ale výběrem prací z poslední doby, které autoři představí veřejnosti vůbec poprvé.  Hlavní výstavou roku 2020 by měla být prezentace sklářských artefaktů regionálních sklářů. Touto výstavou se galerie zapojuje do celokrajského projektu Sklo na Vysočině. Připravujeme výstavu hraček pro děti. Několik akcí je zaměřeno na významná výročí – 50. výročí vyhlášení CHKO Žďárské vrchy (fotografie Miloše Budíka, fotografie Jana Svatoše), k 80. výročí novoměstské nemocnice výstavu z tvorby arch. Bedřicha Rozehnala (1902 – 1984). Připomeneme některá autorská výročí: Leonard Rotter (1895 – 1963), Miroslav Štolfa (1930 – 2018), Arnošt Košík       (1920 – 1990) aj.

Galerie bude pokračovat  v pořádání koncertů, připomeneme si 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena (1770 – 1827) a 130. výročí narození Bohuslava Martinů (1890 – 1959). Připravují se zajímavé filmové projekce, besedy, tvůrčí dílny aj. 


Na kterou výstavu nebo akci v galerii se těšíte nejvíce Vy osobně?


Těším se na sklářskou výstavu z tvorby regionálních sklářů. Po uzavření sklárny ve Škrdlovicích část sklářů přešla do sklárny AGS Svoboda na Karlově a sklárny VALNER GLASS s. r. o. v Přibyslavi. Autorská tvorba v mnoha případech zůstala upozaděna a připravovaná výstava si klade za cíl povzbudit skláře v tvůrčím úsilí a ukázat jejich práce širší veřejnosti. Těším se rovněž na rozvíjející se spolupráci s nadšenými dobrovolnými spolupracovníky, ať již v oblasti filmu či hudby a věřím, že se postupně podaří vytvořit i širší kolektiv přátel Horácké galerie.


Na otázky odpovídal: PhDr. Josef Chalupa, ředitel Horácké galerie v Novém Městě na Moravě, http://horackagalerie.cz


 
 
Zodpovídá: Veronika Landsmanová
Vytvořeno / změněno: 3.1.2020 / 3.1.2020

Počet návštěv: 3555
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek