Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu > O Vysočině > Symboly kraje


 

Symboly kraje

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Jan Břížďala: Střediska volného času nemají být ohrožována reformou jejich financování

Jan Břížďala: Střediska volného času nemají být ohrožována reformou jejich financování
Od 1. 1. 2023 připravilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR změnu ve financování středisek volného času, domů dětí a mládeže a dalších organizací poskytujících mimoškolní zájmové vzdělávání. Nově by se měl systém financování sjednotit napříč republikou a organizace budou dostávat peníze pouze na základě počtu unikátních účastníků aktivit, tzn. už nebude přihlíženo k tomu, jestli žák navštěvuje více kroužků nebo jede na více táborů v rámci jednoho střediska. Jak ale upozorňuje radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jan Břížďala zmíněná novela ministerské vyhlášky vážně ohrožuje fungování některých středisek volného času v Kraji Vysočina a její spuštění by se proto mělo odložit alespoň o rok, aby se na novou situaci mohla střediska dostatečně připravit.
 

 
 

Dosud měla i menší střediska jistotu v zajištění minimálního personálního obsazení, od nového roku už ne a bude záležet pouze na počtu dětí, které si vyberou jednu aktivitu. Paradoxně by tak bylo pro střediska výhodnější upřednostňovat žáka navštěvujícího pouze jeden zájmový kroužek. „Podle našich propočtů se mohou některá střediska dostat do zisku přibližně 800 tisíc Kč, zatímco jiné do ztráty ve výši 2 až 3 milionů Korun. Aktivity a úvazky však mají jednotlivá střediska zajištěná na celý školní rok, a tak by mohla mít již za pár měsíců problém finančně zajistit své fungování,“ doplňuje radní Jan Břížďala.

 

V Kraji Vysočina působí 22 organizací zajišťujících mimoškolní zájmovou činnost, reforma se má od 1. ledna 2023 dotknout 18 z nich, které jsou zřizovány municipalitami. Peníze na jejich fungování, respektive na zajištění zájmového vzdělávání posílá peníze ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy prostřednictvím krajů, jako tak zvané přímé výdeje na vzdělávání. Uvedená reforma objem prostředků z ministerstva školství příliš nemění, pouze dojde k jinému závaznému přerozdělení mezi jednotlivá střediska volného času. „Kraj nezpochybňuje směr reformy financování, ale její načasování. Posun účinnosti o jeden rok vytvoří dostatečný časových prostor pro to, aby se organizace dokázaly na tuto změnu připravit,“ říká Jan Břížďala, který změnu systému financování středisek volného času uzavírá tím, že podle jeho názoru je třeba přihlédnout k tomu, že střediska volného času fungovala v posledních letech kvůli protiepidemickým opatřením v omezeném režimu, následně vytvářela programy pro ukrajinské děti a stejně jako všichni se potýkají s nárůstem cen energií. Svůj postoj v této věci představil radní Břížďala také na jednání Komise pro školství a sport Rady Asociace krajů České republiky, které se uskutečnilo tento týden videokonferenčně. Následně přijal pozvání na říjnové zasedání Podvýboru pro mládež a volnočasové aktivity Výboru pro vědu, vzdělávání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, kde se má tato záležitost řešit.



  • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 8.9.2022 / 8.9.2022

Počet návštěv: 1705
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu, 20/22, Rue du Commerce, 1000 Brusel Ixelles, Belgie, e-mail: info@vysocina.eu
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek