Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Muzeum4U > Muzea Vysočiny
Nejčastěji skloňovaným tématem dnešní slavonické konference byla migrace, slova uznání směrem k aktivním spolupracujícím regionům a uznání oběma státům za podporu, bez které by spolupráce České republiky a Rakouské republiky neměla ideální rychlost, obsah i dopad.
Kraj Vysočina spolupracuje s partnerským Dolním Rakouskem od roku 2002. Základy této spolupráce byly položeny za vedení hejtmana Františka Dohnala, rozvíjeny byly velice aktivně také hejtmanem Milošem Vystrčilem a současné směrování zahraničních vztahů, posilujících nejen ekonomické, ale také kulturní vztahy s jižním partnerem, řídí druhé volební období hejtman Jiří Běhounek.
„Ve vzájemných vztazích do určité míry přetrvává zatížení železnou oponou. Jsou to jednak určité, historicky vzniklé předsudky a také těžkosti ve vzájemné komunikaci vyplývající z jazykové bariéry. Na obou stranách hranice stále existuje možnost smazat historický dluh a vytvořit lepší podmínky pro vzájemné setkávání a spolupráci. Z naší strany je zájem o rozšíření výuky německého jazyka, který zůstává i nadále jedním ze světových jazyků. Jako perspektivní region máme velký zájem o spolupráci ve vědě, výzkumu a vzdělávání, kde bychom například rádi využili rakouské zkušenosti z duálního vzdělávání. Zmíním už osmý ročník úspěšné aktivity s názvem Mladá univerzita Waldviertel–Vysočina, zaměřený na mladé lidi mezi 11 a 15 lety. V této souvislosti je důležité připomenout, že vzniká společný projekt česko-rakouské knihy. Jde o historickou didaktickou učební pomůcku k výuce dějepisu. Společná historie, snaha o ní otevřeně informovat a hledat společná témata, je také záměrem velice úspěšného projektu Letní žurnalistická škola Karla Havlíčka Borovského, který se koná v Havlíčkově Brodě na Vysočině. Mladí žurnalisté z celé České republiky si mohou díky podpoře Kraje Vysočina vyměňovat zkušenosti, absolvovat odborné stáže a přednášky s předními českými žurnalisty. Pod vedením odborníků se učí pracovat s informacemi v několika světových jazycích. Vychováváme tak novou generaci mladých lidí, pro které bude slovo hranice snad jen pojmem, nikoli překážkou,“ zmínil ve svém projevu hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
V této etapě Česko-rakouských vztahů je důležité využít dosavadních pozitivních zkušeností a příkladů dobré praxe k dalšímu rozvoji vzájemně výhodné spolupráce, a to i s využitím evropských fondů.
Podle hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka by měl být důraz v rámci úspěšné přeshraniční spolupráce v budoucnu kladen na rozvoj infrastruktury a dopravní dostupnosti, snižování nezaměstnanosti a na společné akce v oblasti kultury a cestovního ruchu. V tomto směru je Kraj Vysočina připraven maximálně spolupracovat, být příkladným a aktivním partnerem, který podpoří společné aktivity občanů, organizací i firem a rozvoj partnerských vztahů municipalit na všech úrovních.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se