Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Rodinný a sociální portál
Kraje i obce postrádají novelu zákona o odpadech, která by posunula nakládání s komunálními odpady na současnou evropskou úroveň. Pouze neustálé prodlužování platnosti plánu odpadového hospodářství drží Českou republiku v nakládání s komunálními odpady na technologické úrovni roku 2005. Hledání odpovědí na některé klíčové otázky problematiky odpadového hospodářství byl cíl mezinárodní konference Komunální odpady v praxi, kterou pořádal Kraj Vysočina ve Valči u Hrotovic.
Realita je taková, že stát nijak viditelně nepřipravuje změnu legislativy odpadového hospodářství a bohužel ani nezlepšuje jeho strategii. Zatímco EU jasně hierarchuje aktivity při nakládání s odpady a naši unijní sousedé přechází na ekonomičtější zpracování komunálního odpadu a zvyšují podíl recyklace, v tuzemsku se pravidla zavazující členské státy příliš neřeší. „Obce už dlouho marně čekají na zákon, který by umožnil lépe zavádět progresivní způsoby nakládání s odpadem,“ upozorňuje na laxnost úředníků ministerstva životního prostředí Zdeněk Chlád, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí.
Evropská legislativa se mění. Země, které respektují a zapracovávají její nařízení, získávají ve zpracování a nakládání s odpady proti České republice náskok. Belgie, Rakousko, ale už i Estonsko a Slovinsko jsou dále v řešení odpadové politiky než Česká republika. Nabízí se spolupráce a sdílení příkladů dobré praxe, ale v okamžiku nejasné domácí legislativy a neustále nepřicházejících avizovaných změn, je to nemožné, ohrožující veřejné rozpočty a v době politické nestability i neproveditelné.
Účastníci mezinárodní konference Komunální odpady v praxi, která se koná 7. a 8. listopadu 2013 ve Valči jasně deklarovali, že potřebují ze strany ministerstva životního prostředí jasně vymezená pravidla pro nakládání s odpady respektující globální předpis EU. Zásadními problémy pro posun v problematice jsou:
1) Absence novely zákona o odpadech, která by radikálně upravila nakládání s odpadem a vedla k ukončení skládkování využitelných odpadů
2) Nastavení poplatků za skládkování a související termíny, tak aby mohly včas obce reagovat
3) Jasné a nějakou dobu neměnné nastavení dotací – investičních i provozních. Pokud jsou nadstandardně dotovány obnovitelné zdroje, je žádoucí věnovat finanční pozornost i nakládání s odpady. Tento bod by měl řešit problém současné absence stability v odpadovém hospodářství a přinést v tomto směru aktuální pravidla.
Je pravděpodobné, že i v případě zvýšené recyklace komunálních odpadů naplní obce a města Kraje Vysočina kolem roku 2025 dostupné skládkové kapacity. Vedení měst o tomto problému ví, stejně jako kraje. Bez jasných pravidel legislativy je jen malá šance uvedený problém řešit s rozumným předstihem a v očekávání ekonomicky a sociálně řešených minimálních dopadů do rozpočtů obcí a občanů.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se