Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Rodinný a sociální portál > Projekty kraje financované z EU
Samotný projekt a klíčovou aktivitu „Podpora dobrovolnické služby“ představil Jiří Bína, vedoucí oddělení sociálních služeb Krajského úřadu Kraje Vysočina.
Zástupkyně Ministerstva vnitra ČR Nataša Diatková prezentovala návrh „Koncepce rozvoje dobrovolnictví v České republice“ s akcentem na zajištění regionální a oborové dostupnosti dobrovolnictví v podobě dobrovolnických center se zaměřením na systémovou podporu a rozvoj dobrovolnických aktivit. Zdůraznila také, že úroveň dobrovolnické činnosti v Kraji Vysočina je na velice dobré úrovni.
Zakladatel HESTIA – Centrum pro dobrovolnictví, z. ú., Jiří Tošner ve svém příspěvku zhodnotil vývoj dobrovolnictví v ČR, hovořil o dobrovolnictví jako průřezovém tématu činnosti neziskových organizací, co je třeba k jeho dalšímu posílení a rozvoji.
O tom, že dobrovolnictví ve státní správě funguje, nás přesvědčila Hana Rabenhauptová, referentka pro samosprávu a komunitní plánování MěÚ Prachatice. Uvedla mnoho inspirativních příkladů zapojení úředníků do dobrovolnické činnosti, ať už se jednalo o pomoc hendikepovaným občanům, opuštěným a starým spoluobčanům nebo šlo o vzájemné mezigenerační propojení „mladí“ versus „staří“ atd.
S desetiletou zkušeností s vedením Dobrovolnického centra v Prachaticích vystoupil ředitel, Zdeněk Krejsa. Ten chápe dobrovolnictví jako jednu z forem vzdělávání, a to napříč generacemi, předal zkušenosti s vydáváním novin Senior Point Press a zmínil se o spolupráci se zahraničními dobrovolníky.
Mezi dalšími prezentujícími byli Eva Švecová z Dobrovolnického centra Sdílení, o. p. s., Telč, Jakub Dostál zastupující Vysokou školu polytechnickkou Jihlava a Vlaďka Brávková za FOKUS Vysočina.
V odpoledním programu se představila Olga Štrejbarová z Jihlavy, zakladatelka a organizátorka projektu „Ježíškova vnoučata“. Její vystoupení bylo velice emotivní, doplněné desítkami fotografií z různých akcí. Je známa tím, že se jí podařilo založit Facebookovou skupinu a za velmi krátkou dobu nasbírala několik stovek členů, kteří se rozhodli přidat k tomuto projektu. Ten pomáhá plnit sny opuštěným seniorům, kteří třeba už roky nedostali žádný dárek.
Rčení, že pes je přítelem člověka, se ukázalo pravdivé v přímé podobě pejska Salyho, který přišel pozdravit účastníky konference. Hana Sošková, pracovnice Krajského úřadu Kraje Vysočina nominovaná na cenu Dobroch 2017, přiblížila metodu canisterapie, která spočívá v kontaktu člověka a psa se zaměřením na zlepšení kvality života klienta a na rozvoj jeho sociálních i motorických dovedností. Saly byla krásnou tečkou za letošní konferencí a její účastníci i široká veřejnost se již teď mohou těšit na další setkání, které je plánováno na podzim příštího roku.
Konference se konala v rámci projektu Podpora a rozvoj sociální práce v Kraji Vysočina“, reg.č. CZ.03.2.63/0.0./0.0/15_007/0007828“, financováno z OPZ a ze státního rozpočtu.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se