Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu


 

Kraj otevře vlastní humanitární sklad, vyvinul rezervační systém pro asistenční centrum a připravuje se na nárazové ubytování uprchlíků

Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek dnes na speciální tiskové konferenci v jihlavském KACPU informoval o záměru Kraje Vysočina otevřít v Jihlavě krajský sklad humanitární pomoci, o přípravách vlastního rezervačního systému, který by měl přispět k plynulému odbavování klientů KACPU a o opatřeních týkajících se ubytování válečných uprchlíků. Zároveň potvrdil, že krajské zastupitelstvo dnes schválilo poskytnutí humanitárního daru partnerskému regionu Zakarpatí. „Léky, základní zdravotnický a ochranný materiál za téměř 700 tisíc korun budou vypraveny přímo do užhorodské nemocnice s krajskou působností ještě tento týden. Předpokládáme, že už v pátek budou na místě určení. Jde o komoditu, kterou si naši přátelé vyžádali jako jeden z nejvíce nedostatkových materiálů,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.
 

 
 

S ohledem na naléhavost situace bylo rozhodnuto, že Kraj Vysočina spolu s Českým červeným křížem zřídí vlastní sklad humanitární pomoci v Jihlavě. Pokud se podaří zajistit obsluhu skladu, může být zprovozněn už začátkem příštího týdne. „Bude umístěn v areálu Krajské správy a údržby silnic Vysočiny na Kosovské ulici v Jihlavě. Využijeme temperované sklady, které jsou přístupné vlastním vjezdem přímo z hlavní silnice. Sklad bude pro veřejnost přístupný v konkrétní dny a konkrétní hodiny, v případě předem domluvených dodávek většinou od firem bude sklad k dispozici na zavolání. Sklad bude primárně sloužit jako shromaždiště materiální pomoci, tedy věcí, které budou využity ve prospěch uprchlíků, kteří zůstávají na Vysočině,“ popsal hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Sklad bude primárně přijímat především spotřební zboží běžné denní potřeby. Přesný seznam potřebných položek bude začátkem týdne zveřejněn na stránkách ukrajina.kr-vysocina.cz. Mezi poptávané věci budou určitě patřit matrace, ložní prádlo, spacáky, deky – vše balené jednotlivě v průhledných igelitech. Balení je zásadní pro rychlou manipulaci a zabránění poškození darovaného materiálu. Mezi další poptávané věci budou patřit i kuchyňské nádobí, ideálně umístěné v uzavřených krabicích (hrnky, talíře, příbory, hrnce, pánve, jednorázové nádobí i příbory), drobné spotřebiče ideálně s potvrzením záruky (toustovače, varné konvice, vysoušeče vlasů, plotýnkové vařiče, vysavače …), dětské pleny, přebalovací podložky, vlhčené ubrousky, ručníky nebo utěrky (zabalené ideálně v igelitových obalech).

 

Pokud jde o avizovaný rezervační systém, pak platí, že by měl navázat na současný, také funkční systém, který je postaven na přidělování pořadových čísel rodinám. Pořadová čísla se velice osvědčila v prvních dnech fungování, kdy centrum čelilo největšímu náporu uprchlíků. V tuto chvíli máme potřebu řazení klientů posunout dále a elektronický systém je podle hejtmana Vítězslava Schreka přirozenou volbou. „Nyní se odlaďuje uživatelské rozhraní a reakce na zatížení, časové intervaly, nastavujeme soulad mezi termíny. Systém bude komunikovat v českém i ukrajinském jazyce. Umožní výběr času odbavení v centru, a to jak ze vzdáleného PC, tak v centru samotném prostřednictvím informačních kiosků, nebo za pomoci asistentů, kteří se postarají o registraci osob, které neovládají internet,“ uvedl Jiří Němec, ředitel HZS Kraje Vysočina. V okamžiku, kdy bude systém uveden do provozu, bude jeho adresa uvedena na speciální webové stránce ukrajina.kr-vysocina.cz.

 

Podle ředitele Krajského ředitelství Policie kraje Vysočina Miloše Trojánka asistenční centrum a služba cizinecké policie řeší i speciální případy. K jednomu takovému došlo o víkendu, kdy služby centra vyhledala dvojice nezletilých chlapců. „Nezletilci měli v pořádku doklady, hranice přešli bez rodičů – bez otce, který narukoval i bez matky, která se musí na Ukrajině starat o rodiče. Pro oba chlapce bylo zajištěno ubytování v určeném dětském domově,“ přiblížil specifický případ uprchlíků Miloš Trojánek. Ten také potvrdil, že Policie ČR preventivně dozírá na pořádek v širším okolí jihlavského KACPU.

 

Už včera informoval hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek starosty měst a obcí prostřednictvím on-line spojení o zvažovaných variantách zajištění ubytování pro ukrajinské uprchlíky. Informace byla během dnešního dne upřesněna.

 Pracovní návrh předpokládá, že budou v regionech prostřednictvím krajů ve spolupráci s městy a obcemi zřizována:

-          dočasná nouzová přístřeší – lehátka v tělocvičnách, humanitárních základnách, stanová města (krajní varianta) – předpoklad doporučené doby zajištění ubytování do 30 dnů

-          nouzové ubytování – sem patří zařízení kraje – volné kapacity nevyužité v rámci sociálních a školských zařízení, ubytovací buňky, ale i soukromé penziony, hotely, předpoklad doby zajištění ubytování cca  3 měsíce

-          ubytování v soukromí – u rodin, v rámci volného bytovém fondu a další jiné privátní kapacity ubytování poskytnutého fyzickými osobami, pravidla resp. podmínky pro ubytování připravuje MPSV, předpoklad doby zajištění ubytování se odhaduje na jeden rok

Varianta ubytování v soukromí se stále jeví jako ideální, příznivá a podporující nezadaptaci uprchlíků.


Kacpu

 

  • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 15.3.2022 / 15.3.2022

Počet návštěv: 2131
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu, 20/22, Rue du Commerce, 1000 Brusel Ixelles, Belgie, e-mail: info@vysocina.eu
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek