Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

Související témata


 
 
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Krajský akční plán rozvoje vzdělávání Kraje Vysočina > KAP I a II > Workshopy a semináře


 

Kraj připravuje nové kapacity pro lidi s autismem. Soustředí se i na pomoc neformálním pečujícím

Přibývá osob s autismem. Podle dat Kraje Vysočina je tato diagnóza v regionu potvrzena u více než šesti stovek dětí i dospělých. „Kraj Vysočina už několik let přirozeně buduje síť zařízení umožňujících začlenění osob s autismem do běžného života, s přiměřenou pomocí a stálou možností rozvoje, tréninku nebo terapií. V současné době pečujeme o desítky dospělých osob v transformovaných objektech suplujících běžné bydlení při našich zařízeních v Domově Kamélie Křižanov – v Kadolci a především pak v Domově Jeřabina Pelhřimov - v Horní Cerekvi,“ popisuje radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Jan Tourek.
 

 
 

Pro lidi s diagnózou PAS (porucha autistického spektra) jsou vhodná právě menší zařízení komunitního typu s individuálně přizpůsobenou nabídkou aktivizačních služeb. Lidé s autismem se v nich cítí spokojeně a bezpečně, navíc mohou využívat sociálních služeb týmů školených asistentů a personálu, který je pravidelně proškolován a seznamován s novými metodami integrace. Díky Projektu Zkvalitnění péče o osoby s poruchami autistického spektra v Kraji Vysočina proběhlo speciální vzdělávání formálních pečovatelů o osoby s PAS zaměřující se na mnoho oblastí z jejich života. Tohoto vzdělávání se zúčastnili pečující z příspěvkových organizací kraje.


Pro rozvoj systému služeb pro tyto osoby proběhl hloubkový průzkum, který odhaluje potřeby, kapacity a poptávky po sociálních službách pobytových, ambulantních a i terénních. Tyto nové informace slouží jako základní kámen k rozšíření sítě sociálních služeb pro osoby s PAS. Tím by se Kraj Vysočina nabídkou pomoci přiblížil mnoha lidem, kteří ji opravdu potřebují nebo ji do budoucna plánují využít. Kraj Vysočina má v plánu kapacity transformovaného bydlení zaměřené a přizpůsobené pro autisty dále vybudovat v Domově Černovice, Lidmaň - v Kamenici nad Lipou a dalším objektu, jehož umístění je v jednání. Dvě nově vybudované domácnosti budou určené pro dvě desítky dalších klientů, kteří budou moci fungovat v přizpůsobených domácnostech.


Co se týče poradenského a terapeutického servisu zaměřeného na včasnou intervenci a terapii lidí s PAS nabídl letos Kraj Vysočina neformálním pečujícím možnost společného dvoudenního setkání s možností stálé služby asistentů. „Někteří pečující, především z řad rodinných příslušníků, tak strávili vůbec první hodiny bez nutnosti intenzivní péče o blízkého s autismem. Využívat mohli nejen konzultace s psychologem, ale nejvyhledávanější byly chvíle při sdílení zkušeností i starostí s ostatními rodinami,“ uvedl Jan Tourek. O tato setkání je ze strany pečující stále zájem, proto Kraj Vysočina začátkem října zorganizuje ještě jedno, opět zaměřené na sdílení zkušeností, konzultace s odborníky i představení nových metod integrace. I pro lepší informovanost veřejnosti ohledně možností a pomoci vzniká informační web, kam budou postupně vkládány veškeré potřebné informace, a to včetně možnosti využití nového edukativního softwaru pro rozvoj dovedností osob s PAS.


  • Táňa Křížová, odbor sociálních věcí
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 24.8.2022 / 24.8.2022

Počet návštěv: 1655
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek