Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Životní prostředí > Koncepční materiály > Ochrana přírody a krajiny


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Kraj Vysočina láká na bělostné koberce bledule jarní

Bledule
S příchodem jara se stovky turistů nejen z Vysočiny vydávají do přírodních rezervací, které nabízejí netradiční zážitek v podobě rozkvetlých ploch bledule jarní. V Kraji Vysočina najdeme hned necelé tři desítky podobných území, která jsou pro tento fenomén vyhlášená jako zvláště chráněná území. „Za desítkami tisíc bledulí se můžete vydat například na Bystřicko do přírodní rezervace Údolí Chlébského potoka, k přírodní památce Nyklovický potok, ale také na Telčsko k Jechovci, na Světelsko na Hroznětínskou louku, na Pelhřimovsku ke Stržené hrázi nebo do národní přírodní rezervace Ransko u Ždírce nad Doubravou,“ zve radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.
 

 
 

Bledule jarní rostou na fragmentech lučních a přírodě blízkých lesních společenstev údolních olšových luhů. Podle zákona o ochraně přírody a krajiny patří tato rostlina mezi zvláště chráněné druhy, takže je zakázáno ji trhat nebo ji jakýmkoliv způsobem ničit. „Návštěvníci, kteří do oblastí zavítají, nesmějí scházet z vyznačených cest nebo chodníků. Majitelé okolní půdy nebo lesů by se pak měli vyhnout jakýmkoliv zásahům do vodního režimu, terénním úpravám i chemickému hnojení půdy v blízkosti přírodně vzácných ploch,“ uvedl radní Zdeněk Chlád a zároveň upozornil, že v případě porušení pravidel hrozí návštěvníkům pokuta od inspektorů životního prostředí nebo od zástupců obcí s rozšířenou působností, kteří oblasti v této době namátkově kontrolují.


Bledule jarní kvetou přibližně tři týdny, záleží ale na nadmořské výšce jednotlivých území. Například na Bystřicku je tepleji, a proto tady bílé koberce už rozkvetly. Naopak v případě Ranska, které je součástí CHKO Žďárské vrchy, bílá kvítka teprve pomalu vykukují.


Nejrozsáhlejším územím je právě oblast Ranska u Ždírce nad Doubravou, velké bílé plochy jsou ale k vidění i v údolí Chlébského potoka, u Jechovce na Telčsku nebo také na Světelsku v přírodní rezervaci Hroznětínská louka. Ale i další oblasti stojí za to vidět. Zavítat můžete do přírodní rezervace Velká a Malá olšina nebo na Pelhřimovsko ke Stržené hrázi.


V Kraji Vysočina se vzácné plochy s desítkami tisíc bledulí jarních mírně rozrůstají nebo minimálně zůstávají na stejné ploše. „Je ale stále nutné dbát na jejich ochranu, pečovat o zachování stávajících vodních režimů, nivní plochy, olšových luhů, a vyhnout se použití chemických prostředků v blízkosti daných oblastí,“ uzavírá Barbora Švíková z odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina.


Bledule



























Bledule

  • Barbora Švíková, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 590, e-mail: svikova.b@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 17.3.2016 / 17.3.2016

Počet návštěv: 8568
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek