Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Muzeum4U > Muzea Vysočiny
V letošním roce se měl konat již dvanáctý ročník akce pořádané Krajem Vysočina pod názvem Čistá Vysočina. Jarní úklid kraje, který je spojen s kampaní Den Země, se i přes opětovně projevený velký zájem veřejnosti neuskutečnil, a to z důvodu epidemiologické situace v České republice. Od roku 2016 se akce pravidelně zúčastnilo vždy přes 22 tisíc dobrovolníků a bylo sebráno mezi 73 a 104 tunami odpadků.
V Kraji Vysočina v posunutých termínech jarního zkušebního období odmaturuje celkem 3 801 žáků, z toho 3 151 v denní formě studia, 650 v ostatních formách. Jen na gymnáziích bude maturovat 1 063 žáků. Závěrečné zkoušky v rámci učňovských oborů bude konat v našem regionu 1 513 žáků, z toho 1 465 žáků denní formy studia. K absolutoriím na VOŠ se připravovalo 213 studentů, z toho 112 studentů denní formy studia. „Všechny krajské střední školy prošly v minulých dnech pečlivou přípravou, opravdu velká pozornost byla věnována hygieně. Ve školách je k dispozici dezinfekce. Platí, že po každém maturantovi bude místo nejen na potítku, ale i u zkušební komise ošetřeno předepsaným přípravkem. Důležité je rovněž zajistit každou hodinu náležité větrání. Každý žák vstupující do školy odevzdává čestné prohlášení o neexistenci příznaků virového infekčního onemocnění a seznámení s vymezením osob s rizikovými faktory. Takto přísná pravidla zatím nebylo nutné nikdy přijímat,“ uvedla radní Jana Fialová.
Vysočina sklářská se po nucené odmlce znovu rozjíždí. První velkou akcí spojenou s prastarým a krásným řemeslem je Zámecký sklářský den. Proběhne 13. června na zámku ve Světlé nad Sázavou. Nabídne skleněné expozice, křest plastiky Pocta sklářům, jarmark, výtvarné dílny a představí se i vysočinské sklárny.
Kraj Vysočina s partnery vyhlásil další ročník národního gastronomického klání pro střední školy Trophée Mille Česká republika 2020. Dvoučlenné smíšené týmy ve složení kuchař a cukrář se opět utkají o prestižní cenu Phillippa Milla, známého šéfkuchaře a držitele dvou michelinských hvězd, který je tváří i duší soutěže Trophée Mille ve Francii. „V tomto týdnu jsme tuzemským gastronomickým školám a odborným učilištím rozeslali pozvánku a zároveň propozice národního kola soutěže. Vyučující a žáci teď mají až do 9. října čas vymyslet a připravit pokrm, který osloví odbornou porotu, a bude jejich pozvánkou mezi osmičku nejlepších na velké listopadové finále v jihlavském Cityparku,“ popisuje krajská radní pro oblast školství Jana Fialová a dodává, že akce má za cíl motivovat a podpořit zájem studentů i veřejnosti o gastronomické obory a upozornit na bohatství regionální gastronomie Vysočiny.
V dalším ročníku mezinárodního hackathonu, na kterém skupiny nadaných studentů vysokých a středních škol v oboru nejen informačních technologií navrhnou prototypy řešení výzev moderní doby, tentokrát na témata zadaná v rámci Covid Mobility Race, bude mít opět Vysočina zastoupení. Kraj jako partner akce vysílá do soutěže tříčlenný tým žáků Střední průmyslové školy Pelhřimov. „ Martin Lahučký, Martin Borka a Tomáš Vokoun se rozhodli věnovat hledání atraktivního e-learningového řešení pro výuku matematiky. Kluci jsou nadšenci a jejich aktivity známe už z minulosti. Na projekt budou mít jen 2 dny a navíc ho budou muset on-line obhájit před mezinárodní porotou,“ popsal Václav Jáchim z Krajského úřadu Kraje Vysočina. Hackathonu se obvykle účastní přibližně 20 týmů a vítězný tým se může těšit na finanční odměnu.
Vedení Kraje Vysočina vážně uvažuje o navržení finanční kompenzace pro krajské nemocnice, které provádí testování na COVID-19. Přispívat by se mělo na provoz těchto odběrových stanů podle množství provedených testů nařízených lékaři a hygieniky i na testy, které si lidé hradí sami. Současná, ministerstvem zdravotnictví nařízená maximální cena za odběr ve výši 1756 korun, kterou krajské nemocnice na Vysočině respektují, nepokrývá plnou výši nákladů na kompletní odběr.
Symbolicky poklepáním na základní kámen byla dnes zahájena přístavba a rekonstrukce pavilonu operačních sálů Nemocnice Třebíč. Kraj Vysočina jako hlavní investor zaplatí za nový objekt 344 900 tisíc korun. „Cena je nižší než náš odhad. Zajímavostí je fakt, že stavba je jedním z prvních investičních projektů, pro které hledal Kraj Vysočina dodavatele prostřednictvím elektronické aukce. Dalším takto soutěženou stavbou bude například i stavba domova pro seniory v areále jihlavské nemocnice. Je to pro nás velice zajímavý nástroj, který nám umožňuje dosáhnout očekávanou úsporu a je to ekvivalent k zažitým veřejným zakázkám,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla. Pavilon operačních sálů Nemocnice Třebíč bude dokončen v létě 2022.
Dnes byla na střechu sídla Kraje Vysočina v Jihlavě umístěna nově tři včelstva, tedy přibližně 10 tisíc včel. Mladým chovatelům včel z jihlavského včelařského spolku při umísťování asistoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina Martin Kukla, který se chovu včel už roky věnuje. O chov ve třech úlech se budou starat právě mladí jihlavští včelaři Ondra a Patrik, s péčí o včely mají zkušenosti z vlastního chovu a jejich práci můžeme znát z chovatelského koutku v jihlavské ZOO. „Včely na střeše sídla Kraje Vysočina mají přispět k osvětě a propagaci práce krajských včelařů, projekt má podpořit rozvoj biodiverzity v centru města. Jsme přesvědčeni, že se svým střešním včelařstvím staneme vzorem pro další nejen místní veřejné instituce,“ říká Martin Kukla.
Vladimír Novotný, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví dnes na tiskové konferenci informoval, že od krajských nemocnic v regionu budou postupně mizet triážní (rozřazovací) červené stany. „Jako první zruší triážní, ale i odběrový stan, Nemocnice Pelhřimov. V jejich případě se jedná o zcela pochopitelný krok. Spádová oblast tohoto zařízení měla dlouhodobě minimální počty indikovaných i samoplátcovských odběrů, epidemiologická situace v této části regionu je klidná - příznivá a pracoviště nebylo dlouhodobě vytěžováno. Testování klientů z Pelhřimovska je připravena primárně pokrýt jihlavská nemocnice. K dispozici jsou však i kapacity ostatních zařízení. Poslední odběry v Pelhřimově proběhnou zítra – tedy ve středu 26. května,“ doplnil Vladimír Novotný.
Rada Kraje Vysočina dnes jednohlasně rozhodla o přidělení dalších 54,5 milionech korun. Ty si mezi sebe rozdělí 525 úspěšných žadatelů, kteří o kotlíkovou dotaci požádali v rámci tzv. 3. vlny kotlíkových dotací od října loňského roku do února letošního roku. „Jde o první část peněz, na které kraj čekal od ministerstva životního prostředí. Je to dobrá zpráva pro majitele nemovitostí. I přesto, že na ni museli několik týdnů čekat, mohu je ujistit, že podmínky výplaty dotace se nemění a pokud proběhnou veškeré procesy výměny i administrace podle platných pravidel, bude i této skupině úspěšných žadatelů vyplacena podpora ve výši až 127 500 tisíc korun, podle zvolené varianty a náročnosti projektu,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Pavel Pacal.
Kraj Vysočina, respektive jeho krajské nemocnice, praktičtí lékaři i epidemiologové, používají už dva a půl měsíce pro veškerou administraci spojenou s testováním na COVIDD-19 vlastní originální aplikaci. Hladký průběh objednávání i administrace, odběr vzorků téměř bez čekání, sdílení informací o výsledcích vyšetření mezi lékařem, epidemiologem i pacientem, vytvoření plnohodnotné statistické sestavy – to je pouze výběr jejích funkcionalit. Program i uživatelské rozhraní během jednoho týdne vyvinul spolek Bizon a IT oddělení Kraje Vysočina.
Vydejte se s námi po stopách mistrů sklářů na Vysočině. Organizace Vysočina Tourism dětem připravila novou turistickou hru Vysočinou za skleněnkou, která startuje 1. června na Mezinárodní den dětí. Hra provede děti po sklářských místech. Nabídne jim spoustu skvělých zážitků i nových poznatků o prastarém sklářském řemesle. Třeba z čeho se sklo vyrábí, jak z něj vznikne sklenička nebo lahev, jakým způsobem se skleněný výrobek zdobí. Navštíví přitom historickou sklářskou Huť Jakub v Tasicích z 18. století, ale i současné sklárny v Karlově a Škrdlovicích, kde uvidí práci se sklem na vlastní oči. Zavede děti na výstavy skleněných skvostů na hradě v Ledči nad Sázavou, na zámku ve Světlé nad Sázavou, či v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě.
Myslivci odevzdali roční výkazy o honitbách, které každoročně podávají informaci o mysliveckém hospodaření, stavu a lovu zvěře. Ze všech sledovaných druhů zvěře je pozornost upřena nejvíce na trvale vysoké stavy zvěře spárkaté, která působí velké těžkosti lesníkům při obnově lesa. Spárkatá zvěř je v honitbách Kraje Vysočina tradičně nejvíce zastoupena srnčí zvěří, její stavy dosáhly hodnoty 28 613 kusů a tvoří tak 78 % populace veškeré spárkaté zvěře v kraji. Druhou příčku v početnosti zaujímá černá zvěř, která dosahuje stavu 3 091 ks, tedy 8 % veškeré spárkaté zvěře.
Vysočina darovala 4300 ochranných štítů partnerskému regionu Zakarpatská oblast Ukrajiny. Humanitární pomoc v hodnotě 100 tisíc korun byla předána minulý týden a podle slov ředitele Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeňka Kadlece byla téměř okamžitě přerozdělena mezi 27 vybraných nemocnic a zdravotnických zařízení napříč partnerským regionem. „Ochranné štíty vyrobené společností EFKO-karton pomohou nejen v nemocnicích ve městech, ale i na venkově. Snažili jsme se takto pomoci i městům, která mají partnerství s municipalitami na Vysočině,“ upřesnil Zdeněk Kadlec.
V souladu s rozvolňování vládních opatření umožní také krajské nemocnice na Vysočině od pondělí 25. května návštěvy svých pacientů. Je ale nutné se připravit na řadu striktních omezení, která budou s návštěvou zdravotního zařízení spojená. „V první řadě by každý měl zvážit, zda opravdu musí za příbuzným nebo známým do nemocnice jít. Riziko, že se nákaza COVID-19 do zařízení zavleče, s každým příchozím roste. V případě, že by se po některé z návštěv musely zdravotní týmy odebrat do karantény, by to provoz v nemocnicích značně zkomplikovalo,“ upozorňuje Vladimír Novotný, náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví. Návštěvními dny budou zatím jen středa a neděle.
Už koncem prázdnin by měly začít v objektu Pavilonu akutní medicíny Nemocnice Pelhřimov stavební úpravy urgentního příjmu pro jeho zefektivnění urgentního příjmu. „Nemocnice Pelhřimov je poslední z krajských nemocnic, které chybí expektační lůžka. Na jaře příštího roku bude moci nemocnice využívat přestavěný prostor. Nově zde bude mít prostory i lékařská pohotovostní služba pro dospělé, která byla dosud zajišťována v jiném odlehlejším pavilonu,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.
Od 25. května se můžete vydat na návštěvu za svými blízkými do pobytových zařízení pro seniory a osoby se zdravotním postižením, je však třeba se předem informovat přímo v daném zařízení o možných omezeních, která s návštěvami budou souviset. „I nadále se budeme snažit naše klienty, tedy vaše blízké, v zařízeních co nejvíce chránit a proto vás prosím o trpělivost a dodržování a respektování všech pokynů, které si pro návštěvy stanoví jednotlivá zařízení. Věřím, že dobrou spoluprací a respektováním stanovených opatření zvýšíme naději, že se onemocnění Covid-19 vyhne místům, kde nyní žijí Ti nejzranitelnější“, vyzývá veřejnost ke spolupráci náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.
V dubnu letošního roku byl u obce Světnov na Žďársku nalezen čerstvě uhynulý bažant obecný. Vzhledem k tomu, že na v lokalitě byl v předchozích dnech použit přípravek Stutox II k trávení hrabošů polních, byl bažant převezen do Státního veterinárního ústavu Jihlava ke stanovení příčiny úhynu. Vyšetření prokázalo přítomnost fosfidů v zažívacím traktu jedince a tedy vysoce pravděpodobnou intoxikaci přípravkem Stutox II. Ten lze aplikovat na pole a louky při dodržení podmínek nařízení vydaných Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským a současně nesmí být prováděna v rozporu s dalšími obecně závaznými právními předpisy, například zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů. K aplikaci Stutox II je proto vždy třeba povolení orgánu ochrany přírody, což je na území Chráněných krajinných oblastí místně příslušné Regionální pracoviště Správy CHKO a na ostatním území příslušný krajský úřad.
Ujištění o tom, že stát neplánuje další nečekaná opatření se zásadními dopady do rozpočtů krajských a obecních samospráv, se dnes dostalo hejtmanům ze strany premiéra Andreje Babiše. Premiér tak reagoval během dnešní společné videokonference na připomínky hejtmanů, kteří neměli dostatek informací ke kompenzačním bonusům, jež stát financuje prostřednictvím sdílených daní. Stát také nebude požadovat od krajů úhradu ochranných prostředků dodaných v době koronavirové krize. Obě strany se rovněž shodly na tom, že budou jednat o konkrétní částce na opravy krajských silnic pro příští dva roky.
I letos čeká Zdravotnickou záchrannou službu Kraje Vysočina pravidelná obnova vozového parku. V těchto dnech už je IT technologiemi vybavováno prvních sedm nových vozů typu rychlá zdravotnická pomoc/rychlá lékařská pomoc, které budou co nevidět zařazeny do ostrého provozu. „Budou sloužit na výjezdových základnách ve Žďáře nad Sázavou, Velkém Meziříčí, Ledči nad Sázavou, Chotěboři, Třebíči, Moravských Budějovicích a v Pelhřimově. Celková cena sedmi nových sanitek se podle ředitelky Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina vyšplhala na více než 19 miliónů korun,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se