Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Krajský akční plán rozvoje vzdělávání Kraje Vysočina > KAP I a II
Stavební práce na silnici II/408, která je důležitou spojnicí jižní části našeho kraje s oblastí okolo Vranovské přehrady a Znojma včetně návazností na hraniční přechody s Dolním Rakouskem, probíhaly od května do října letošního roku.
Agentura pro evropské projekty & management (EPMA) letos slaví desetileté výročí spolupráce s Krajem Vysočina. Jejím posláním je podporovat mezinárodní projektovou spolupráci v oblasti IT. Prioritními oblastmi spolupráce jsou aktivity související s digitalizací, posílením dovedností malých firem rozvíjet své podnikání pomocí internetu nebo například přirozeně provázat zájem široké veřejnosti s vědeckým bádáním v oblasti nových informačních technologií.
Jaderná energie dostává od Vlády ČR zelenou a aktuální začíná být také otázka možného obnovení těžby uranové rudy v lokalitě jižně od Přibyslavi. Samospráva Kraje Vysočina souhlasila s tím, že pokud projde schvalovacím procesem Politika územního rozvoje, kterou pro území celého státu schvaluje Vláda ČR, tak Kraj Vysočina na základě podkladů Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) v krajských Zásadách územního rozvoje vymezí plochu a stanoví územní podmínky ochrany této lokality. Ještě než se tak případně stane, byl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek pověřen krajským zastupitelstvem, aby vyžádal od MPO související studii proveditelnosti a zajistil zpracování její nezávislé analýzy.
V průběhu listopadu byly zahájeny zemní práce na výstavbě obchvatu Příseky na Jihlavsku. Stavba přeložky silnice II/405 je součástí postupně rekonstruovaného silničního tahu mezi Jihlavou a Třebíčí, který je součástí Páteřní silniční sítě Kraje Vysočina. Přeložka silnice II/405 povede jihozápadně od Příseky mimo zastavěné území členitým terénem s překonáním údolí Příseckého potoka. Výstavbou obchvatu bude nahrazen stávající průjezd Přísekou, která je místní částí města Brtnice.
Nejen pro diabetiky se v úterý 18. listropadu v prostorách Domu zdraví v Jihlavě konal už sedmý Krajský diabetologický den. Tradičně přizvaní odborníci připravili pro šedesát přítomných posluchačů přednášky na téma diabetu i zdravého životního stylu. Celé dopoledne měli účastnici možnost nechat si změřit krevní tlak, tělesný tuk, hodnotu cukru i cholesterolu. Část programu byla věnována i praktickému cvičení pro diabetiky.
Originální nahlédnutí do muzejního a galerijního zákulisí s představením toho nejzajímavějšího, co muzea a galerie na Vysočině opatrují ve svých sbírkách, nabídne od 21. listopadu 2014 do 22. února 2015 výstava Poklady Vysočiny. První návštěvníky zve k prohlídce Muzeum Vysočiny v Jihlavě a Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. V následujících dvou letech ji uvidí i lidé v Třebíči, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově a Novém Městě na Moravě. „Vystavované sbírkové předměty nejsou běžně k vidění. Některé nebyly dosud vystaveny buď vůbec, nebo před mnoha lety,“ uvedla krajská radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.
Česko-německý fond budoucnosti ocenil projekt studentů Gymnázia Třebíč a partnerské Fürstenbergerschule FFM z Frankfurtu s názvem Trendy v oblasti drog a prevence jejich užívání mladými lidmi. Studenti obou škol se pod hlavičkou projektu zabývají dopady drogové závislosti, dotazovali se spolužáků na jejich návyky, vyhodnocovali výsledky a formulovali teze. Na základě zjištění společně rozvíjeli nápady realizující efektivní preventivní programy. "Preventivní aspekt, který je ostatně nejdůležitějším prvkem tohoto projektu, se rozvíjel i v den výměnného pobytu, a to pomocí divadla. Studenti sehráli krátké scénky, které navozovaly situace, kdy se mohou dostat do kontaktu s drogami," popsala aktivitu ředitelka Gymnázia Třebíč Alice Burešová.
Dne 11. listopadu 2014 se uskutečnilo setkání Krajského úřadu Kraje Vysočina, odboru životního prostředí a zemědělství se zástupci neziskových nevládních organizací zabývajícími se ochranou přírody. Setkání s názvem Kulatý stůl proběhlo už podruhé.
Kam po základce? Otázka, kterou si klade každoročně zhruba pět tisícovek deváťáků na Vysočině a odpovědi na ní mohou najít například na pravidelných přehlídkách středních škol. Ta jihlavská se konala 14. listopadu a prezentovaly se na ní nejen školy zřizované Krajem Vysočina, ale i školy soukromé nebo sídlící mimo region. „Aby přehlídky mohlo navštívit co nejvíce žáků základních škol, konají se ve všech pěti okresních městech kraje. Mají žákům, kteří budou končin povinnou školní docházku, pomoci při výběru oboru na konkrétní střední škole, usnadnit jim orientaci a nabídnout maximum informací,“ uvedla krajská radní pro oblast školství Jana Fialová.
Kultura, regionální divadlo i film, zemědělství, podpora podnikatelských aktivit, sport, ale především školství a gastronomie budou v příštích letech společným jmenovatelem pro rozvoj spolupráce Kraje Vysočina, Nitranského samosprávného kraje (Slovensko) a regionu Champagne-Ardenne (Francie). Hejtmani těchto partnerských krajů se na tom shodli na společném jednání v Jihlavě. „V případě slovenské strany využíváme výhodu minimální jazykové bariéry a pravidelně vysíláme na Slovensko studenty středních škol na soutěže i na praxi. Francouzská strana chce s Vysočinou nově spolupracovat v oblasti zemědělství a plánuje širší kulturní spolupráci. Do té bychom v budoucnu rádi zapojili více regionálních složek, a to i těch neprofesionálních,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Kraj Vysočina má za sebou třetí veřejné fórum. Občané, zástupci organizací, zájmových sdružení, podnikatelů a veřejné správy se ve středu 12. listopadu sešli na půdě krajského úřadu k diskusi o problémech kraje. Více než 130 účastníků fóra definovalo u tematických stolů 22 problémů v 11 oblastech, ze kterých bylo vybráno 10 s největším počtem hlasů.
Horácké divadlo Jihlava si už na tuto sobotu 15. listopadu 2014 připravilo pro návštěvníky v rámci Noci divadel dvě pozvánky. Všichni, kteří nechtějí strávit sobotní večer doma, se mohou rozhodnout buď pro netradiční prohlídku v prostorách Velké scény (Svět za oponou) nebo pro českou premiéru psychologické hry Interview na Malé scéně, po které bude následovat diskuse (Žijeme jeden svět).
Sociální pracovníci z Dolního Rakouska dnes ukončili pracovní stáž v Kraji Vysočina. Zaměřená byla na prohlubování znalostí péče o lidi s postižením. Stáž se konala v rámci naplánovaných aktivit přeshraničního projektu Handicap Fit. „Jeho cílem je zkvalitnit pobytové sociální služby v obou regionech. Zatímco na Vysočině jsme představili techniku práce s hlínou pro osoby s různým typem handicapu, rakouská strana dodala opatření v péči o lidi s Alzheimerovou chorobou a jinými typy demence,“ říká radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Petr Krčál. Hosté již měli na co navazovat. Na jaře absolvovali úvodní kurz arteterapie.
Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek se v úterý 11. listopadu zúčastnil společného jednání ministrů zahraničních věcí České republiky a Rakouska a také hejtmanů sousedících českých a rakouských regionů na zámku v Mikulově. Kromě česko-rakouských témat se ministři s hejtmany věnovali také evropským otázkám. „Kraj Vysočina podepsal dohodu o spolupráci s Dolním Rakouskem v roce 2002. Od té doby se nám podařilo uskutečnit řadu menších i větších projektů, které pomohly vytvořit přátelské vztahy na obou stranách,“ uvedl při setkání hejtman Jiří Běhounek.
Nemocnice Pelhřimov se připojí ke Světovému dni diabetu. 13. listopadu 2014 od 12 do 17 hodin budou odborníci v Atriu hlavní lůžkové budovy nemocnice měřit glykémii, krevní tlak, tuk v těle, BMI. Veřejnost může využít po celé odpoledne poradenství v oblasti zdravého životního stylu a diabetu. „Účinná prevence proti diabetu ze strany pacienta spočívá např. ve změně návyků, tedy úpravě jídelníčku a zvýšení fyzické aktivity,“ upozorňuje hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek s tím, že podobné osvětové aktivity nabízí většina krajských nemocnic na Vysočině.
Nejen čerství držitelé řidičských průkazů na Vysočině nebo ti, kteří o ně z jakéhokoli důvodu musí znovu požádat, dostávají při převzetí dokumentů kartičku s údaji o odbourávání alkoholu v krvi. Kraj Vysočina ji vydal opakovaně a na základě ohlasů veřejnosti ji stále aktualizuje a doplňuje o údaje, které mají „rozšířit“ povědomí především o vysokých sankcích za nedodržení zákona o řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu.
Jedinečnou možnost zjistit, co vše obnáší zemědělská výroba, jak náročný je chov skotu nebo jaké jsou novinky v zemědělské mechanizaci, mají v těchto týdnech žáci vybraných základních škol na Vysočině. V každém z pěti okresů je pro přibližně stovku žáků připravena exkurze do konkrétního zemědělského podniku, ve kterém se dozvědí nejen něco málo statistických dat a zajímavostí z oblasti prvovýroby v regionu, ale zejména si na vlastní oči prohlédnou, jak takový zemědělský podnik funguje v praxi. „Chceme žákům, kteří se rozhodují o svém budoucím profesním zaměření, ukázat zemědělství jako moderní odvětví se širokým záběrem, ve kterém najdou bez problémů uplatnění, navíc přímo v našem regionu,“ sdělil krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.
Přírodní památka Rybníček u Starých Hutí byla vyhlášena zvláště chráněným územím v r. 2001 z důvodu výskytu a ochrany především zvláště chráněného živočicha střevle potoční. Díky kvalitnímu prostředí a čisté vodě se však v rybníčku o výměře 0,3 ha vyskytuje i silně ohrožená škeble rybničná a dokonce kriticky ohrožená mihule potoční.
Kraj Vysočina již po třetí pořádá veřejné fórum. Zástupci organizací, zájmových sdružení, podnikatelů, veřejné správy a široké veřejnosti se ve středu 12. listopadu 2014 sejdou na půdě krajského úřadu k vzájemné diskusi. „Veřejné fórum je setkáním pro občany, organizace a veřejnou správu, na kterém budeme společně hledat deset největších problémů kraje z pohledu veřejnosti“, řekl Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování a politik projektu Zdravý Kraj Vysočina.
V závěru října proběhla kolaudace rekonstruované silnice II/406 v Telči. Modernizace průtahu v délce 1,3 km zahrnovala také vybudování dvou okružních křižovatek. Z důvodu nevhodných technických parametrů a četných dopravních závad na stávajícím silničním tělese Kraj Vysočina modernizoval úsek v intravilánu historického města.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se