Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina
Novým ředitelem Střední školy průmyslové, technické a automobilní Jihlava byl dnes Radou Kraje Vysočina jmenován stávající člen pedagogického sboru školy Lukáš Venkrbec. Jednu z největších krajských středních škol povede od 1. ledna 2023 a ve funkci nahradí Miroslava Vítů, který z vedoucího pracovního místa odstoupil k 31. prosinci 2022 ze zdravotních důvodů. „Od nového ředitele očekáváme intenzivní práci na modernizaci vzdělávání, nastavení efektivní komunikace směrem k žákům, rodičům i zaměstnancům školy či rozšíření spolupráce s firmami a vysokými školami,“ říká Jan Břížďala, krajský radní pro oblast školství, a dodává, že škola má jak velikostí, tak i rozsahem a zaměřením nabízených oborů velký potenciál.
Dnes v 11:23 byla náměstkem hejtmana Kraje Vysočina Miroslavem Houškou elektronicky podepsána smlouva o dílo na stavbu jihovýchodního obchvatu Jihlavy, část JIH. Dokument čítá 353 stran. „Dalším krokem je předání staveniště. Stavba přijde na vícen než půl miliardy korun. Předčasné užívání obchvatu se očekává do konce října 2024,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast dopravy a ekonomiky Miroslav Houška.
Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek a prorektor Masarykovy univerzity Jiří Hanuš podepsali 11. listopadu 2022 v Telči memorandum o spolupráci. Podpisu byli přítomni i náměstkové hejtmana Kraje Vysočina Hana Hajnová a Roman Fabeš, kvestorka Masarykovy univerzity Marta Valešová a ředitel Univerzitního centra Telč Jaroslav Makovec. Memorandum se uzavírá na dobu neurčitou.
Měsíce říjen a listopad jsou na Vysočině, stejně jako v celé České republice, ve znamení podzimních výlovů rybníků. Na některých místech se z toho stala vyhledávaná společenská událost s doprovodným programem a rybím občerstvením. Návštěvníci výlovů už ale většinou vidí pouze samotný závěr výlovu. Tomu však předchází veliké množství práce, bez něhož by výlov nemohl proběhnout. Pojďme si tedy v krátkosti přiblížit, jak to na takovém výlovu vypadá a co mu předchází.
Fond malých projektů v rámci programu Interreg mezi Českou republikou a Rakouskem začíná bilancovat. Celkem 505 projektů za více než 8 000 000 Eur, do kterých se zapojili partneři z obou stran hranice, bylo úspěšně realizováno v letech 2017–2022. Ty nejlepší z nich prezentovaly svoje aktivity a výstupy na přeshraniční závěrečné konferenci 9. listopadu 2022 v Bohuslavicích u Telče.
Za dobu patnáctileté historie udílení nejvyšších ocenění Kraje Vysočina byla vyzdvižena práce a životní úspěchy více než 130 osobností Vysočiny. Letošních sedm medailí pro celkem osm mimořádných lidí předal hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek 10. listopadu v Horáckém divadle Jihlava. „Příběhy letošních držitelů nejvyšších ocenění Kraje Vysočina jsou opět odlišné a originální, v každém případě zásadně ovlivnily nebo jistě ovlivní život několika generací v našem regionu. Držitelé letošní série medailí za sebou zanechávají dobro a radost, krásu a naději v něco lepšího a smysluplného,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.
V závěru minulého týdne se v Hrotovicích uskutečnil tradiční dvoudenní seminář na podporu komunálního odpadového hospodářství ve městech a obcích Kraje Vysočina, určený starostům, zastupitelům, pracovníkům v odpadovém hospodářství obcí s rozšířenou působností a pověřených obcí i zástupcům regionálních svozových společností.
S posledním říjnovým víkendem standardně končí turistická sezona na památkách. „Nejinak tomu bylo na hradě Roštejn. Ale Kraj Vysočina ještě vlastní hrad Kámen, na který budou moci návštěvníci zavítat i v době adventní a načerpat zde sváteční atmosféru. Ostatně vánočně vyzdobený hrad se speciálními prohlídkami, zdobením perníčků a hradním punčem se osvědčil již v loňském roce,“ uvedl Roman Fabeš, náměstek pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.
Víte, co to je sociální podnikání? To je takové podnikání, které prospívá společnosti a životnímu prostředí. Hraje důležitou roli v místním rozvoji a často vytváří pracovní příležitosti pro osoby se zdravotním, sociálním nebo jiným znevýhodněním. Sociální podniky mají veřejně prospěšný cíl definován ve svých základních dokumentech a je pro ně typické, že se sami jeho zaměstnanci podílí na směřování podniku. „Někdy se můžete setkat i s tzv. integračním sociálním podnikem, který naplňuje veřejně prospěšný cíl formou zaměstnávání a sociálního začleňování osob znevýhodněných na trhu práce. Nejsou to jen lidé s hendikepem, ale i rodiče po rodičovské, lidé nad 50 let nebo mladí opouštějící dětské domovy.
Celkem šest organizací v regionu se zapojí do dalšího projektu podporujícího začleňování osob s mentálním postižením, které může být v kombinaci i s tělesným nebo smyslovým, anebo osob s poruchami autistického spektra do běžné společnosti. „Cílem je mimo jiné zvýšit informovanost veřejnosti o problematice autismu, pomoci rodičům pečujícím o děti i dospělé s touto diagnózou se vzděláváním, rozvojem a také jim umožnit sdílení zkušeností a poznatků včetně nutné regenerace. Velká část projektu bude věnována vzdělávání profesionálních pečovatelů, jejich motivování, dále i nastavení sítě služeb pro lidi s autismem, rozšíření poradenství,“ uvedl Jan Tourek, radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí.
Stavba Lůžkového hospice v Havlíčkově Brodě byla zahájena už koncem října. Práce na objektu za 76 miliónů korun bez DPH budou trvat zhruba 16 měsíců. Budova nabídne kapacitu 18 lůžek pro dospělé klienty a dva pokoje pro děti. Zázemí zde najdou i rodinní příslušníci. Hospic bude soužit pro péči o těžce nebo nevyléčitelně nemocné v terminálním stádiu. Speciální zařízení tohoto typu na Vysočině prozatím nikdo neprovozuje, paliativní službu však nabízí v různém rozsahu v rámci provozu všechny krajské nemocnice. Kraj Vysočina finančně podporuje milionovými částkami síť mobilních hospicových služeb. Vysočina v tomto ohledu patří k nejlépe pokrytým regionům. „K některým cílům vede delší a nepříliš jednoduchá cesta nebo musí uzrát. Lůžkový hospic pro Kraj Vysočina díky pozemku darovanému městem Havlíčkův Brod bude stát přesně tam, kde ho lidé chtěli mít,“ uvedl při zahájení stavby hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.
David Lukačko a Tereza Urbánková s podporou učitele Tomáše Partla z Obchodní akademie, Střední zdravotnické školy a Střední odborné školy služeb Jihlava se stali vítězi ve finále celorepublikové soutěže Trophée Mille ČR, která se uskutečnila o uplynulém víkendu v jihlavském Cityparku. Na druhém místě skončili vítězové loňského ročníku Martin Havlíček a Věra Schusterová z Obchodní akademie a Hotelové školy Havlíčkův Brod a třetí místo patří dvojici Dmytro Pavliuk a Pavlína Svobodová z ISŠ Slavkov u Brna. „Pro mě jsou vítězové všichni, kteří se probojovali do finále soutěže a dokázali připravit skvělé pokrmy nejen před zraky přísné poroty, ale i pod bedlivým dohledem diváků, kteří zavítali do obchodního centra,“ ocenil soutěžní týmy hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek a dodal, že ho velice těší skvělé umístění žáků z Vysočiny.
Koncem minulého týdne uplynula zákonná lhůta pro podání námitek k výběru dodavatele silniční stavby jihovýchodního obchvatu Jihlavy části JIH. Žádný z účastníků zadávacího řízení veřejné zakázky ji pro podání nevyužil. Pokud vybraný dodavatel předloží v následujících dnech všechny povinné originály potřebných dokumentů, nic nebrání tomu, aby byla podepsána smlouva o dílo. Veškeré další podrobnosti bude možné komentovat v okamžiku, kdy bude smlouva podepsána oběma stranami a vložena do registrů.
Celkem 10 seminářů a exkurzí nabídl během dvou let starostům a zástupcům obcí, krajů i neziskového sektoru přeshraniční projekt financovaný z prostředků programu Interreg Rakousko – Česká republika. Pod hlavičkou projektu DigiVill byla pro stovky účastníků z Kraje Vysočina, krajů Jihočeského, Jihomoravského a pro partnery z Dolního Rakouska připravena série sdílení příkladů dobré praxe v oblasti digitalizace, především pak kyberbezpečnosti, využití elektronických nástrojů v řízení běžných životních situací, rychlém předávání informací, komunikaci s občany, práci se sociálními médii. Poslední semináře nabídly řešení pro práci s nejčastěji využívanými grafickými programy, vychytávky při urychlování práce s PC nebo zkušenosti i využívání elektronických nástrojů při poradách a veřejných diskuzích.
Vyšší odborná škola a Střední škola veterinární, zemědělská a zdravotnická Třebíč je připravena od nového školního roku otevřít pro studenty zcela nový studijní obor s názvem diplomovaný veterinární asistent. Tato škola bude v Kraji Vysočina první, která toto vzdělávání nabídne. „Prozatím by měla poptávku po studiu tohoto oboru pokrýt jedna otevřená třída o kapacitě 20 studentů. Obor bude tříletý a umožní zájemcům návazně zvyšovat vzdělání po maturitním oboru Veterinářství, které se na škole vyučuje od roku 2009 a je o něj dlouhodobě vysoký zájem,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jan Břížďala.
Závěrečná konference projektu Zkvalitnění péče o osoby s poruchami autistického spektra v Kraji Vysočina se uskutečnila v jihlavském sídle hejtmanství. V jejím průběhu byly přiblíženy klíčové aktivity a výstupy projektu, který byl ukončen k 31. říjnu. Závěrečnou konferenci slavnostně zahájil radní Kraje Vysočina za sociální oblast Jan Tourek a následovaly příspěvky členů realizačního týmu popisující průběh jednotlivých klíčových aktivit. Zajímavé byly i ostatní příspěvky předních odborníků na poli péče o osoby s poruchou autistického spektra a na závěr si účastníci se zaujetím poslechli zamyšlení ThMgr. Milana Klapetka, který vyjádřil obdiv a podporu všem lidem, kteří pečují o své blízké doma, či v organizacích sociálních služeb.
První listopadovou sobotu zaplní jihlavské obchodní centrum Citypark další Gurmet den s Krajem Vysočina, jehož nedílnou součástí je už tradičně republikové finále gastronomické soutěže žáků středních škol Trophée Mille ČR 2022. Osm dvoučlenných týmů se před zraky diváků, ale hlavně přísné odborné poroty utká o trofej michelinského kuchaře Philippa Milla a zároveň o možnost reprezentovat Česko na prestižní kulinářské soutěži ve francouzské Remeši, která se bude konat 20. března 2023.
S datem 1. listopadu začíná na silnicích zimní sezona a Krajská správa a údržba silnic Vysočiny hlásí, že jsou na ni silničáři připraveni. Ve skladech je maximum posypového materiálu, veškerá nezbytná technika prošla údržbou. „Krajští silničáři mají na Vysočině v zimě na starosti údržbu téměř 5 tisíc kilometrů komunikací, které jsou rozděleny do 114 úseků. Nejčastěji jsou povrchy vozovek udržovány inertem, na zhruba 40 % komunikací, především vyšší třídy, používáme chemii,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast dopravy Miroslav Houška. Dnes všechny složky integrovaného záchranného systému, krajští silničáři i zástupci Ředitelství silnic a dálnic informovali hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka o plánech zimní údržby a připravenosti svých týmů na nadcházející zimu.
Už během příštího roku začne Kraj Vysočina opravovat venkovní hřiště u pelhřimovského gymnázia. Jako „bonus“ k novým běžeckým drahám, doskočišti nebo hřišti na míčové hry přidá kraj i zcela novou lezeckou stěnu. „Kývli jsme i na požadavek vedení školy a v rámci úprav sportovišť zřídíme také výukový altán pro přednášky na čerstvém vzduchu,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast majetku Karel Janoušek. Opravy čekají v novém roce i tělocvičnu krajského Gymnázia Humpolec.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se