Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Krajský akční plán rozvoje vzdělávání Kraje Vysočina > KAP I a II
Jaroslav Grodl byl vybrán ve spolupráci Kraje Vysočina a tří galerií, které jsou příspěvkovými organizacemi Kraje Vysočina. A svůj pobyt ve Francii využívá maximálně. „Pracuji v obrazových cyklech, ve kterých určitým esejistickým způsobem zpracovávám možné podoby spojnic subjekt-objekt. Jde o figurální obrazy, ve kterých se téma odráží prostřednictvím ohledávání motivů, barevné atmosféry a tvarové abstrakce. A v podobném duchu se nese i můj rezidenční projekt v Camacu,“ vysvětluje Jaroslav Grodl s tím, že se prostřednictvím obrazového cyklu snaží utvořit určitou subjektivní mapu místa a času.
Malíř pracuje současně ve třech motivických okruzích. Prvním okruhem jsou situační portréty lidí – umělců, kteří v místě zrovna pracují. „Skicuji je v běžném denním styku s nimi a na základě kreseb poté pracuji na obrazech,“ doplňuje Jaroslav Grodl.
Druhým okruhem jsou obrazy interiérů nebo detailů budov a třetím okruhem jsou plenérové etudy a malířské záznamy z výletů po okolí. Podle autora jde o jakési imprese nebo turistikou malbu. „Do budoucna bych rád obrazový materiál dotáhl do podoby tematicky koncipované výstavy anebo dokonce kratší publikace, která by byla jakýmsi malířským komiksem, jehož příběh by nebyl opřen o literární zápletku, ale vysloveně o způsob pozorování a o malířskou formu,“ uzavírá Jaroslav Grodl.
Na financování dvouměsíční rezidence se stejnou měrou podílel Kraj Vysočina a region Grand Est. „Vysočina je ale zajímavá i pro výtvarníky z Francie. Dva umělci přijedou letos v prosinci na rezidenci na zámek Žďár nad Sázavou,“ prozradila náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Jana Fischerová, která má na starosti kulturu, památkovou péči, cestovní ruch a mezinárodní vztahy.
Rezidence jsou jedna z aktivit spolupráce mezi Krajem Vysočina a regionem Grand Est. Další aktivity partnerských regionů fungují například v oblasti školství. Středoškolští studenti z Vysočiny mají možnost studovat v programu Rok v Champagne-Ardenne nebo naopak na Vysočinu přijíždí rodilý mluvčí z Francie, který jako lektor francouzštiny působí na středních školách po Vysočině.
Jaroslav Grodl (1984) je rodák z Čejova u Humpolce, studoval SUŠG Jihlava (1999 – 2003) a následně AVU v Praze (2003 – 2009, prof. Vladimír Kokolia a prof. Jiří Sopko). V roce 2007 absolvoval stáž na Akademii der bildendem Künste Mnichov. Jeho přístup k tvorbě staví na jednoduchosti, nesnaží se věci komplikovat. Hlavním tématem je pozice člověka v prostoru, zachycení nálady, situace. Na svých obrazech zobrazuje ženy v jejich každodennosti, v charakteristickém prostředí města nebo interiéru. Výtvarným uměním se Grodl zabývá také z pozice odborného kurátora Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. Z osobní i profesní pozice se pak angažuje ve snaze pojímat charakter a výraz veřejného prostoru na Vysočině odpovědně, jako odraz naší kulturnosti.
Jaroslav Grodl při práci venku
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se