Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Životní prostředí > Prevence závažných havárií způsobených chemickými látkami
Projekt navazuje na původní projekt ISKOV také prezentací svých dat na webové stránce www.ovzdusivysocina.cz, na které jsou v archivu k dispozici veškerá data původního projektu včetně každoročních zpráv a celkové zprávy, která shrnuje celé pětileté období měření včetně hodnocení zdravotních rizik pro obyvatelstvo.
V roce 2018 probíhalo v rámci projektu ISKOV II sledování kvality ovzduší v lokalitách Lukavec, Přibyslav, Rantířov a Velká Bíteš. O průběhu měření byla zpracována zpráva, která obsahuje kromě srozumitelných závěrů také hodnocení zdravotních rizik. Ze závěrů roční zprávy vyplývá, že průměrné roční koncentrace prachových částic, jak PM10, tak PM2,5, ani oxidů dusíku nepřekročily na žádné ze sledovaných lokalit imisní limit. Koncentrace PAU (benzo(a)pyren) byly sledovány pouze v Lukavci a Rantířově. Odběry byly soustředěny do období topné sezóny a bylo jich provedeno celkem 18. V závěru zprávy je uvedeno, že při nízkém počtu odběrů lze vůči stanovenému imisnímu limitu výsledky měření vyhodnotit pouze orientačně, nicméně je patrné, že došlo k překročení imisních limitů v obou sledovaných lokalitách. Za nejpodstatnější zjištění prvního roku sledování kvality ovzduší v rámci projektu ISKOV II je považována skutečnost, že vysoké koncentrace škodlivin byly naměřeny takřka výhradně při nízkých teplotách, tedy v topné sezóně. Nejvýznamnějšími zdroji znečišťování ovzduší ve vztahu ke sledovaným škodlivinám PM10, PM2,5 a benzo(a)pyren, jsou, jak vyplívá ze závěrů zprávy o měření kvality ovzduší v roce 2018, lokální topeniště.
Dalším dlouhodobě probíhajícím projektem sledování kvality ovzduší na území našeho kraje je „Měření kvality ovzduší v průmyslové zóně města Jihlavy“. Měření kvality ovzduší je prováděno od roku 2010 v areálu společnosti Automotive Lighting s.r.o. v rámci společného projektu Kraje Vysočina a Statutárního města Jihlavy. Probíhá zde měření prašného aerosolu rozděleného na velikostní frakce (prachové částice velikosti PM10 a PM2,5) a oxidů dusíku (vyjádřených jako NO, NO2 a NOx). Z výsledků, které máme k dispozici za rok 2018, vyplývá, že nejvyšší počet dní s překročenou hodnotou imisního limitu pro PM10 se vyskytuje v topné sezóně, konkrétně pak v únoru a prosinci. Mimo topnou sezónu k překračování hodnoty imisního limitu pro průměrnou denní koncentraci PM10 nedochází. V kalendářním roce 2018 došlo ke 13 dnům s překročenou hodnotou imisního limitu (legislativou povolený počet překročení pro splnění imisního limitu je 35x). Hlavním zdrojem oxidů dusíku jsou mobilní zdroje znečišťování, lokalita průmyslové zóny je dopravně jednou z nejzatíženějších lokalit v Jihlavě. Přesto byla situace v Jihlavě z hlediska koncentrací oxidů dusíku velmi dobrá a NO2 se dokonce pohybují pod dolní mezí pro posuzování. V lokalitě Automotive Lighting nebyl v roce 2018 překročen žádný imisní limit pro měřené škodliviny.
Kompletní výsledky ročního měření včetně závěrečné
zprávy jsou zveřejněny na webových stránkách Kraje Vysočina
Foto: Radní Kraje Vysočina Martin Hyský s Pavlem Chaloupeckým a Lucií Hellebrandovou
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se