Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Zahraniční vztahy > Spolupráce v rámci nadregionálních uskupení
A co dnes mohly děti v Jihlavě zažít? O čem se jim bude zdát? Co budou vyprávět svým kamarádům a sourozencům? Proč budou chtít příští rok opět na prázdninový kemp?
Vidět zvuk, slyšet světlo Divadlo fyziky
Lidský sluch je fascinujícím smyslem. Je téměř nemožné ho vypnout. I v odhlučněné místnosti uslyšíme alespoň tlukot našeho srdce. Co kolem nás způsobuje, že slyšíme? ÚDiF si začal hrát se zvukem. Vyráběli jsme různé zdroje rámusu, až nás napadlo: mohli bychom zvuk vidět? A mohli bychom poslouchat světlo? A teď už víme, že mohli.
Putování po vulkánech ostrova Bali a jeho sousedů –přednáška Davida Myslivce, cestovatele
Ostrov Bali se během posledních let stal hitem všech cestovních kanceláří, pravidelně ho navštěvují milovníci surfingu, pláží a dobrého jídla. Málokdo ví, že na ostrově Bali a v jeho okolí se dají absolvovat velice pěkné treky po místních sopkách. Rád bych Vám tyto často stále aktivní obry Indonésie ukázal. Spolu se podíváme na Kawah Ijen na Jávě, Gunung Batur a Gunung Agung na ostrově Bali a Gunung Rinjani na Lomboku. Tyto sopky jsem během posledních 3 let navštívil a jejich návštěva opravdu stojí za to!
Kde by ve sluneční soustavě mohl být život? Přednáší Dušan Majer, popularizátor kosmonautiky, zakladatel a šéfredaktor portálu kosmonautix.cz Naše sluneční soustava ukrývá mnoho zajímavých míst – planety a měsíce mají různé velikosti, ale i podmínky, které na jejich povrchu panují. Některé se pro život vyloženě nehodí, jiné nám ale naopak ukazují, že by tu mohly být podmínky pro vznik života? Zatím víme, že život je jen na Zemi, ale věda se snaží objevit život i jinde. Možná právě někdo z vás mladých se stane vědcem a pomůže najít život mimo naši planetu. Kde bychom ale měli hledat? Slunce je přitom jen jedna hvězda z mnoha. Když se podíváte na noční oblohu, každý jasný bod je v podstatě také Slunce, kolem kterého mohou obíhat jiné planety a měsíce. Může tam někde být život? To zatím nevíme. V našem povídání si projdeme celou sluneční soustavu a zastavíme se až v dalekých končinách.
A stejně jako to chodí na univerzitách, po dopoledních přednáškách nezahálí ruce. Stačilo si jen vybrat z některého z nabízeních workshopů.
ZOO Jihlava Zoologické zahrady chovají ohrožené druhy zvířat a pomáhají tak ochraně přírody. Pojďte se s námi projít po jihlavské zoo a seznámit se s jejími zvířaty. Během workshopu si ukážeme některá kontaktní zvířata, zúčastníme se komentovaného krmení a zkusíme prozkoumat i přírodniny, které jsou spojeny s životem zvířat. Zoo je místo plné zážítků, tak pojďte a prožijte je s námi.
Dům dětí a mládeže Jihlava a tým Ve výzkumu má své důležité místo i týmová spolupráce. Vyzkoušejte si s námi bádat nad úkoly z různých oblastí v týmu. Všechny přihlášené rozdělíme do týmů. Tak, jak to znáte z Pevnosti Boyard, bude každý tým procházet různými stanovišti v našem domě (přírodovědná učebna se zvířaty, technická dílna, multifunkční sál, tělocvična, hudebna…) a na nich plnit nejrůznější úkoly. Za splnění každého úkolu získá tým indicii. Na základě indicií si týmy sestaví heslo s pomocí kterého budou otevřeny brány našeho DDM a týmy se budou moci vydat na (krátkou) cestu za odměnou…
Divadlo fyziky Světlo a jednotlivé paprsky. Ústřední téma našeho workshopu, který řeší, jak se světlo klem nás šíří. Účastníci si budou moc pohrát s lasery, čočkami a zrcadli. Odpovíme na otázky, které vás možná někdy napadly a neuměli jste na ně odpovědět. Jak se dnes vede internet? Jak by se člověk mohl stát neviditelným? A jak to, že kapičky vody svět kolem nás převrací? Budeme vyrábět čočky a pohrajeme si s opravdovými čočkami od Meopty. Vyrobíme si optickou soustavu z želé. Jednoduše si budeme hrát s paprsky kolem nás ☺
Optická dílna II Optická dílna II zahrnuje pokročilejší optiku. S účastníky budeme zkoumat světlo, které je našim očím neviditelné. Pomocí IR kamery zviditelníme infračervené záření a pomocí UV zářivek se naopak podíváme, co vše kolem nás pod UV světlem svítí. V průběhu workshopu si účastníci mohou vyzkoušet, jaké to je kreslit světlem, poznají, jak se chrání bankovky v Čechách i v zahraničí a vyzkouší si, co všechno by se nemělo dávat do mikrovlnky. Účastníci workshopu budou mít možnost vidět a zkoušet věci, se kterými se normálně nesetkají.
Na aktuální výstavě s názvem Vlákna, klubka, tkaniny si vyzkoušíte jak práci společnou, v rámci celé skupiny tak i individuální. Pomocí různorodých textilních materiálů si vytvoříme vlastní umělecké dílo, Pomocí různorodých textilních materiálů si vytvoříme vlastní umělecké dílo inspirované tématem nitek, klubek a tkanin. Otestujete vlastní zručnost, trpělivost a také fantazii prací s různými látkami a vlákny.
Proč bych se měl/a vlastně učit německy? Nestačí mi angličtina? Němčina je jazyk, kterým se v minulých stoletích na našem území běžně mluvilo. Jeho znalost je i dnes výhodou při studiu i v zaměstnání. V tomto workshopu dostaneš možnost nahlédnout do německé gramatiky a procvičit si výslovnost pomocí různých říkadel, rozpočítadel a jazykolamů.
V Badatelském centru nahlédneme do mikrosvěta živých organismů, objevíte skrytou krásu přírody a dokonce ji můžeme zachytit hledáčkem fotoaparátu. Pohrajeme si s barvami při tvorbě umělecké fotografie. Na dalším stanovišti poodhalíme zákony optiky. Rychlostní kamerou můžete pozorovat kouzla pohybu těles. Termokamera zase odhalí cesty tepla v prostředí. Pomocí IČ spektrometru nahlédneme do struktury pevných látek. A koutek mikrobiologie nás seznámí s metodami kultivace mikroorganismů.
Zveme na kompletní prohlídku našeho centra včetně nové expozice - distribuce elektřiny. Společně se zapojíme do stavby našeho papírového města, které máme umístěné v horní galerii jako součást unikátní výstavy. Součástí naší expozice je i projekční koule, na které vám ukážeme komentovanou prohlídku. Na závěr tohoto workshopu se můžete těšit na zábavně vědeckou show, do které se budete moci aktivně zapojit.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se