Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Životní prostředí > Koncepční materiály > Ochrana přírody a krajiny


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Monitorovací lety odhalují kůrovcová ohniska

kůrovec
Průběh počasí letošního léta výrazně oslabil vitalitu lesů a připravil výborné podmínky pro množení kůrovců. Ve smrkových porostech je možné pozorovat jedince i celá ohniska stromů napadených tímto podkorním hmyzem. O tom, že je situace v Kraji Vysočina podle přírodních podmínek ohledně kůrovce různá, se přesvědčili zástupci státní právy lesů při monitorovacích letech. Letecký průzkum odhalil problémová místa především na Třebíčsku. Letecké monitorování, které se provádí vždy na přelomu léta a podzimu, je doplňkem k pozemnímu sledování.
 

 
 

„Z letiště v Henčově začátkem října startovaly monitorovací lety, při kterých státní správa lesů jak krajského, tak i městských úřadů zhodnotila rozsah poškození lesních porostů. Nejnepříznivější situace je v části okresu Třebíč, kde je výskyt ohnisek velice častý. Naopak téměř bez problému je oblast nejvyšších poloh kraje,“ komentoval situaci Zdeněk Chlád, radní pro oblast lesního, vodního hospodářství a zemědělství a oblast životního prostředí. Státní správa lesů tak velmi efektivně získala informace jednak rámcové, ale i detailní o konkrétních místech, kterým je třeba věnovat zvýšenou pozornost. Místa s ohnisky účastníci letů průběžně zaznamenávali do map a po upřesnění pochůzkou v terénu mohou s konkrétními vlastníky učinit příslušné nezbytné kroky. „Pro zabránění dalšího šíření kůrovců je důležité včasné zpracování či asanace napadeného dřeva. Zpracování stromů, které už kůrovec opustil, situaci nezlepší. Po opuštění stromů a dokončení vývoje napadá kůrovec další smrky. Napadány jsou oslabené stromy v bezprostředním okolí původního výskytu nebo v místech vzdálenějších. Častá praxe, kdy jsou zpracovávány sterilní souše a nejsou důsledně vyhledávány a zpracovávány další kůrovcové stromy – stromy, ve kterých je kůrovec aktivní, je zásadní chyb,“ připomenul Zdeněk Chlád.

 

Lesní porosty, které tvoří 1/3 území, jsou na Vysočině tvořeny více než ze 72% smrkem. Jsou významným krajinotvorným prvkem a důležitou zásobárnou vody.

 

  • Jiří Bartoš, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 264, e-mail: bartos.j@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 14.10.2015 / 14.10.2015

Počet návštěv: 3164
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek