Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu > O Vysočině > Symboly kraje


 

Symboly kraje

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Muzeum Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích

 

 
 

Adresa

Obecní úřad

Dolní Vilémovice 142

675 52 Lipník u Hrotovic

tel.: 601 388 300

e-mail: epodatelna@obecdolnivilemovice.cz nebo starosta@obecdolnivilemovice.cz

web: http://obecdolnivilemovice.cz/rodny-dum-jana-kubise/

 Facebook Rodný dům Jana Kubiše


Otevírací doba

Muzeum J. Kubiše je v domě čp. 79. Otevřeno je celoročně (mimo pondělí) po telefonické domluvě.

 

Obec Dolní Vilémovice získala v roce 2009 jako dar od dosavadního majitele rodný dům Jana Kubiše, ve kterém Kubiš strávil dětství a odkud v období heydrichiády odvezlo gestapo rodinu Kubišovy sestry. Dům byl v havarijním stavu, přesto si zachoval v podstatných rysech podobu z předválečného období. V minulých letech prošel náročnou rekonstrukcí (ukončena v r. 2013), i díky veřejné sbírce, která vynesla 2 mil. Kč. V současnosti je zde umístěna stálá expozice, která byla otevřena dne 24. 10. 2015 při příležitosti 73. výročí od chvíle, kdy v koncentračním táboře v Mauthausenu byla popravena značná část Kubišových příbuzných a také těch, kteří jemu a dalším parašutistům pomáhali během jejich pobytu v protektorátu.

Prostřednictvím archivních materiálů se v ní návštěvník seznámí s rodinou Jana Kubiše, jeho odchodem do zahraničí, průběhem výcviku ve Velké Británii, vysazením v Protektorátu, atentátem na říšského protektora Heydricha (27. 5. 1942) a s posledním bojem Kubiše i jeho druhů. K zajímavostem patří zachovaná část Kubišova padáku, reprodukce stránek Kubišova soukromého fotoalba, kopie britských vojenských a německých policejních materiálů nebo věrná replika britského samopalu STEN MK.II.

Část expozice je věnována dalším obětem okupace – členům rodiny Denemarkovy, popraveným za pomoc parašutistům a Františku Svobodovi, členu partyzánské skupiny J. Hybeše, který zahynul těsně před ukončením války při plnění služebních povinností.

K původní expozici přibyly další zajímavé artefakty (např. Vojenský historický ústav muzeu věnoval Kubišovu čepici od operačního oděvu) a nově objevené dokumenty a navíc zde byla odhalena i busta tohoto hrdiny, který spolu s Jozefem Gabčíkem zlikvidoval zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Busta byla poprvé představena v roce 2013 při příležitosti 100 let od Kubišova narození.

Kuriózní je, že autorem výstavy a zároveň kurátorem sbírek Vojenského historického ústavu je Zdeněk Špitálník, který je velmi podobný Kubišovi. V rámci své profese působí Z. Špitálník nejen jako poradce filmařů, kteří mapují život Jana Kubiše, ale sám Jana Kubiše i ztvárnil ve hraném slovenském dokumentu Atentát na Heydricha – Príbeh Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša.


exteriérexteriér

interiérinteriérdetail expozice

 
 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 3.4.2008 / 14.6.2022

Počet návštěv: 41535
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu, 20/22, Rue du Commerce, 1000 Brusel Ixelles, Belgie, e-mail: info@vysocina.eu
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek