Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Životní prostředí > Prevence závažných havárií způsobených chemickými látkami
Jaký byl rok 2011 z pohledu Muzea Vysočiny Jihlava?
Vyjádřeno stručně a cizím slovem: ambivalentní. Jeden pohled na rok 2011 může zahrnovat novou expozici "Klenotnice" v Jihlavě, nově instalovaný a po několika letech práce zrestaurovaný betlém na pobočce v Telči nebo vysokou celkovou návštěvnost. Podařilo se rozběhnout a finančně zajistit několik velkých projektů: byla zahájena stavba nového depozitáře v Heleníně, uspěli jsme s projektovou žádostí na kompletní přestavbu expozic v Jihlavě za cca 13 milionů, rozběhli jsme velký projekt na spolupráci se školami. Naši muzejní archeologové realizovali zatím v historii muzea největší záchranný archeologický průzkum: proběhl v Telči a byl sice mimořádně organizačně i finančně náročný ale také mimořádně odborně a množstvím nálezů úspěšný. Podíváme-li se ale na rok 2011 v muzeu jinýma očima, uvidíme však i velmi zásadní úsporná finanční opatření nebo zrušení několika pracovních míst.
Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?
Budeme-li ohlas posuzovat podle návštěvnosti, je třeba mezi těmi několika desítkami muzejních výstav a akcí v Jihlavě, v Telči, v Třešti a na Roštejně vyzdvihnout zejména dvě. V Jihlavě to byla výstava "Kelti jdou, Kelti jdou" věnovaná jedné z historických etap vývoje na našem území. Pro návštěvníky bylo jistě nejzajímavější to, že výstava byla interaktivní - řadu činností si mohli sami odzkoušet (mletí obilí, práce na stavu, pletení provazů a jiné) nebo si exponáty doslova osahat (šperky, zbraně, oděvy apod.). Mimořádně návštěvnicky úspěšná byla výstava v Telči, která zaujala zejména dámy všeho věku - "Fenomén Barbie".
Co zajímavého připravujete v roce 2012?
Rok 2012 bude pro muzeum zejména rokem příprav na dvě zcela přelomové akce: začneme přestavovat a zcela nově budovat expozice v Jihlavě a začneme se připravovat k převzetí nového depozitáře v Heleníně. Zejména nový depozitář je "něco", co není sice pro běžného návštěvníka muzea věc atraktivní nebo vůbec viditelná - ale po desítkách let problémů s prostory, nevyhovujícími podmínkami pro uložení sbírek a po permanentních problémech s jejich ochranou pro muzeum nový depozitář znamená úplně novou etapu v jeho činnosti. Navíc etapu, která zajistí a ovlivní fungování celé instituce na mnoho desítek let dopředu.
Na které z již „tradičních akcí“ se mohou návštěvníci opět těšit a na kterou výstavu/projekt se těšíte Vy osobně?
Je obtížné vyzdvihnout z připravovaných programů muzea jednu nebo několik málo akcí. Jsme přesvědčeni o tom, že všechno co děláme, je pro návštěvníka nějakým způsobem zajímavé a obohacující - jinak bychom to vůbec nedělali ... Osobně se těším na výstavu věnovanou historii i současnosti stavebnice Merkur - abychom v muzeu zachovali rovnoprávnost, musíme přece připravit i něco pro "pány kluky". Očekáváme, že tradičně zajímavá a hojně navštěvovaná bude archeologicky zaměřená výstava - tentokrát na středověk, s názvem Archeologie-historie-periferie. Atraktivní bude jistě tradiční Muzejní a galerijní noc - účast opět přislíbila Sára Saudková. Jemnou ironií a parodií na téma plánovaného mayského konce světa předpovězeného na rok 2012 pak bude ke konci roku malá výstava připomínající všechny konce světa, které se nekonaly.
Na otázky odpovídal RNDr. Karel Malý, ředitel Muzea Vysočiny Jihlava, příspěvkové organizace
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se