Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Krajský akční plán rozvoje vzdělávání Kraje Vysočina > KAP I a II > Workshopy a semináře
Právě v době premiéry filmu oslaví Jiří Kraus své úctyhodné 91. narozeniny. „Věříme, že tímto ojedinělým počinem mu tento mimořádný den ještě více zpříjemníme. Když přišla kolegyně Zuzana Trnková z našeho muzea s námětem, měli jsme určité obavy, zda se nám vůbec podaří myšlenku zrealizovat. Vidíme to všude kolem sebe, že jenom nápad nestačí. Podstatné je najít nadšené lidi a zajistit zdroj financování. Ve spolupráci s dalšími subjekty a osobami se nám vše podařilo skloubit a výstupem je zajímavý dokument Jiří Kraus a Pelhřimov,“ sdělil Ondřej Hájek, ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov s tím, že ve filmu se dozvíte, kdo stojí za urbanistickým konceptem ústřední části sídliště Pražská, projektem základní školy Na Pražské a jejich sochařskou výzdobou.
Vedle námětu posloužilo pelhřimovské muzeum jako cenný zdroj pramenného materiálu. Nemalou měrou k tomu přispěla právě kurátorka a edukátorka Zuzana Trnková, která v muzeu působí od roku 2014 a badatelsky se zaměřuje na umění ve veřejném prostoru. Kamery a střihu se ujala pelhřimovská rodačka Valerie Vítů, která v současnosti studuje sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Za sebou má již aktivní účast na workshopu My Street Film, jehož výstupem byl devíti minutový dokumentární film Město rekordů a kuriozit. Tento film jste mohli v témže roce vidět v rámci mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Zabodoval také v soutěži My Street Films Awards, kde získal třetí místo a první příčku obsadil na festivalu Teen Film Fest. Jak sama kameramanka říká: film je pro ni koníček, ve kterém ale vidí velký smysl. Druhý pelhřimovský rodák a student místního gymnázia Kryštof Kutílek propůjčil svůj hlas. Ani to není náhodou. Ve svém volném čase se totiž věnuje literárně-dramatické a výtvarné tvorbě rovněž na pelhřimovské ZUŠ. Nejenom že rád sepisuje své myšlenky do veršů, ale též je zachycuje tahem štětce. Část archivních záběrů pro film v podobě fotografií a videonahrávek získalo muzeum prostřednictvím veřejné výzvy, která vyšla na webu i v pelhřimovských novinách. Sešel se tak zajímavý materiál, ze kterého film zčásti vychází. Spolupořadateli jsou dále Hodina H a Gymnázium a Obchodní akademie Pelhřimov. Samotná realizace filmu byla podpořena Hodinou H v rámci projektu Recover Promote Cultural Heritage programu Erasmus+. Spoluprací s mladšími kamarády se pak mladí tvůrci Valerie a Kryštof pokusili některá místa na sídlišti oživit v duchu záměru autora – jak, to již necháváme jako překvapení.
Nezapomeňte si tedy ve středu 31. března 2021 v 19.00 hod. pustit premiéru filmu, kterou uvidíte on-line na Facebooku Premiéra filmu - Jiří Kraus a Pelhřimov | Facebook, dále na YouTube kanále: Muzeum Vysočiny Pelhřimov - YouTube nebo IGTV Muzea Vysočiny Pelhřimov Muzeum Vysočiny Pelhřimov (@muzeum_vysociny_pelhrimov) • Fotky a videa na Instagramu.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se