Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Životní prostředí
Část ze získaných tří milionů korun pro Kraj Vysočina zabezpečí financování projektů na snížení radiační zátěže pro rok 2017. Radiační zátěž se sníží v dalších dvou rodinných domcích na Třebíčsku a Žďársku a také v případě veřejného vodovodu na Havlíčkobrodsku.
Za dobu existence Radonového programu ČR, od roku 1991, získal Kraj Vysočina nad rámec svého rozpočtu na snížení nadměrné koncentrace radiační zátěže v problematických objektech a zařízeních více než 200 milionů korun.
Kraj Vysočina je z hlediska radonového rizika a na základě výsledků proměřených objektů nejexponovanějším územím v republice. Také proto se odbor životního prostředí a zemědělství snaží získat státní prostředky na ozdravení životního prostředí obyvatel od nadměrné radiační zátěže v největší možné míře.
Stále podle atomového zákona platí, že za výši radiační zátěže objektu odpovídá jeho vlastník. Zástupci předškolních i školních zařízení, ale také další individuální zájemci mají možnost nechat si bezplatně radon změřit. Měření, stejně jako veškeré poradenství k této problematice zabezpečuje a zprostředkovává Odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina. Dotační tituly na realizaci protiradonových ozdravných opatření v rodinných domcích, bytech, předškolních a školních zařízeních, i na veřejných vodovodech zůstávají nadále v platnosti. Upozorňujeme dále na to, že 1. ledna 2017 vstoupil v platnost nový atomový zákon č. 263/2016 Sb. Se změnami proti původnímu atomovému zákonu č. 18/1997 Sb. se můžete seznámit na www. kr-vysocina.cz – Životní prostředí – Radon – Aktuální informace - Nový atomový zákon platný od 1. 1. 2017. Další informace o této problematice je možné čerpat na www.kr-vysocina.cz – Životní prostředí – Radon, www.sujb.cz, www.suro.cz a www.radonovyprogram.cz.
Kraj Vysočina na svém území v rámci Radonového programu ČR zajistil ozdravení 643 bytů převážně v rodinných domcích, 53 základních a mateřských škol a 148 veřejných vodovodů. Po celém kraji bylo bezplatně rozmístěno přibližně 67 500 monitorovacích zařízení (stopových detektorů RAMARN) a z hlediska výskytu radonu bylo tímto způsobem prozkoumáno cca 95 % převážně bytových objektů.
Díky aktivní součinnosti Odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina se Stáním úřadem pro jadernou bezpečnost, Státním ústavem radiační ochrany, Ministerstvem financí ČR, s veřejností a obcemi patří tak Kraj Vysočina dlouhodobě ke krajům nejlépe využívajících těchto dotačních titulů.
Jaroslav Šmejkal, odbor životního prostředí a zemědělství, tel. 564 602 520, e-mail: smejkal.j@kr-vysocina.cz
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se