Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu > O Vysočině > Přednosti Kraje Vysočina


 

Na Vysočině probíhá sčítání osob bez domova

Od února společnost SocioFaktor s. r. o. provádí celostátní výzkum Sčítání osob bez domova. V terénu na Vysočině sbírali výzkumníci data v dubnu a hotovo mají mít v červenci letošního roku. Cílem Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, které zakázku vyhlásilo, je získat informace o velikosti a struktuře populace lidí bez domova. Údaje poslouží pro tvorbu koncepce prevence a řešení problematiky bezdomovectví v Česku, a jako východisko pro plánování finančních výdajů v této oblasti. Výsledky výzkumu budou zároveň podkladem pro pravidelné získávání srovnatelných dat a sledování vývoje této problematiky u nás.
 

 
 

Výzkumníkům ze společnosti SocioFaktor pomáhají krajští metodici, sociální pracovníci městských a obecních úřadů, ale také pracovníci neziskových organizací – ti všichni jsou pro výzkum tohoto rozsahu důležití. „Velké sčítání v této oblasti problematiky se uskutečnilo v roce 2019. Výsledky jsou dostupné na webu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, kde je možné se dočíst, že Kraj Vysočina je v mezikrajském porovnání v počtu osob bez domova na devátém místě ze čtrnácti krajů. Z výzkumu před třemi lety vyplynulo, že v našem kraji žilo 915 dospělých a 95 dětí bez domova. Přičemž zahrnujeme všechny kategorie osob bez střechy nad hlavou – tedy nejen lidi žijící venku, ale také v noclehárnách, azylových domech, domech na půl cesty, ubytovacích zařízení pro ženy, obecní ubytovnách či ve vězeňských a zdravotnických zařízeních,“ přiblížila Monika Beranová z Odboru sociálních věcí Krajského úřadu Kraje Vysočina.


Jak můžete lidem bez domova pomoci?

Sociální pracovníci na úřadech v jednotlivých obcích a městech pomáhají lidem bez domova poskytováním základního sociálního poradenství. Mapují situaci člověka bez domova a ve spolupráci s ním samotným nalézají způsoby řešení palčivých problémů. Některé úřady mají navíc připraveny základní potraviny a také nejnutnější oblečení, které mohou lidem bez domova nabídnout. Pokud o někom, kdo by podobnou pomoc potřeboval, víte, můžete se obrátit na jednotlivé městské úřady v Kraji Vysočina. Jejich přehled včetně základních kontaktů najdete na krajském webu v sekci rodinný a sociální portál v záložce sociální práce.


Tento článek vznikl v rámci projektu: „Aplikace inovativních postupů v rámci sociální ochrany a prevence v Kraji Vysočina“, reg. č.: CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_007/0015546, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.


logo ESF

ilustrační foto_bezdomovci

 







 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 23.5.2022 / 23.5.2022

Počet návštěv: 1534
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu, 20/22, Rue du Commerce, 1000 Brusel Ixelles, Belgie, e-mail: info@vysocina.eu
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek