Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

Související témata


 
 
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Krajský akční plán rozvoje vzdělávání Kraje Vysočina > KAP I a II


 

Na Vysočině se stále nejlépe podniká v Humpolci

byznys
Humpolec kraloval loňskému ročníku soutěže Město pro byznys, letos navíc už po druhé vyhrál i v kraji Vysočina. Město láká rozvinutým podnikatelským prostředím a může se chlubit nejvyšším podílem podnikatelů, který ještě stále solidně roste. »Recese nás nebrzdí, stále pokračujeme v investicích a snažíme se o maximální rozvoj města. Město Humpolec se stále těší důvěře místních podnikatelů i developerů v bytové výstavbě,« sdělil při přebírání ceny starosta Humpolce Jiří Kučera. Cenu převzal z rukou hejtmana kraje Vysočina Jiřího Běhounka.
 

 
 

Oblibě města nahrává i kvalitní lokalita s dynamickou bytovou výstavbou, nízkou kriminalitou a hlavně solidní infrastrukturou,což souvisí i s polohou města na dálnici D1.
O tři místa během uplynulého roku v žebříčku poskočil Pacov a odnáší si pomyslné stříbro. Úspěch mu přinesly příznivé cenové podmínky v regionu. Jsou zde nejlevnější stavební pozemky, byty i vodné a stočné. Pacovská radnice sice zaměstnává nejvíce úředníků, ale ti jsou na druhou stranu nejúspěšnější v získávání evropských dotací.


Na třetí pozici dosáhla letos na Vysočině rovnou dvě města: Nové Město na Moravě a Žďár nad Sázavou. První z nich vyniká lokalitou, nové byty zde rostou dvakrát rychleji než v případě konkurenčních obcí. Pozitivní je i vysoký počet lékařů a nejvyšší demografický přírůstek. Obyvatelé Nového Města jsou navíc zodpovědní a svědomitě recyklují odpad. Žďáru nad Sázavou z hlediska byznysu městu pomáhá vysoké zastoupení sektoru služeb, nízký věk nezaměstnaných a podprůměrné platy v administrativě.
»Vloni se do první desítky celorepublikového pořadí dostala čtyři města z Vysočiny a do letošního krajského pořadí se dostal i Pacov. Díky Městu pro byznys tak poznáváme, že Vysočina nabízí obrovské podnikatelské příležitosti pro malé i velké investory,« uvedl předseda Krajské hospodářské komory z Vysočiny Rostislav Dvořák.

 

V jakých kritériích se města vymykají z průměru

Humpolec

Humpolec prožívá zlaté časy. Podnikatelské prostředí je zde nejrozvinutější v kraji. Je zde o 11 % více podnikatelů a podíl středních a velkých firem je zde zastoupen o 38 % více než v ostatních sledovaných městech. Počet nových bytů k poměru k počtu obyvatel roste dvaapůlkrát rychleji a kriminalita v celém pelhřimovském okrese klesá nejrychleji v kraji. Na jedno volné pracovní místo se zde hlásí dvakrát více uchazečů, ale podnikatelé musí počítat s o 10 % vyššími mzdovými náklady v administrativě. Radnice jako druhá nejméně podporuje veřejnou dopravu a má druhé nejslabší kapitálové investice, ale rating hospodaření má nejlepší v kraji. Radnice se dobře stará, aby veřejnost měla přístup k online počítačům. Je zde druhý nejnižší poplatek za stánek, ale nejvyšší daň z nemovitosti. Radnici doporučujeme více komunikovat s podnikateli – ti jsou totiž s městským úřadem nejnespokojenější v kraji. Podnikatelé jsou kritičtí i k místnímu podnikatelskému prostředí.

 

Pacov

Počet ekonomických subjektů meziročně vzrostl pouze o 0,1 % a bytových o 43 % pomaleji, než je krajský průměr. Kriminalita zde klesá, je zde nejnižší nezaměstnanost, ale podíl dlouhodobě nezaměstnaných je o 90 % vyšší než krajský průměr. Platy v administrativě jsou vysoké a je zde nejvíce úředníků na počet obyvatel. Ti jsou však nejúspěšnější při získávání evropských peněz. Sběrná síť je tu nejlepší a v testu informační otevřenosti radnice odpovídá jako první. Vodné, stočné a nemovitosti jsou zde nejlevnější. Ceny pro firmy za odvoz odpadu druhé nejnižší.

 

Nové Město na Moravě

Podnikatelskému prostředí chybí vyšší počet podnikatelů, kterých je zde o 25 % méně. Nové Město na Moravě je však dalším městem, které zažívá zlaté období. Je zde nejlepší poměr nezastavěných ploch vůči zastaveným, obyvatelé zde nejvíce recyklují odpad a počet nových bytů zde rostl dvojnásobným tempem než v ostatních městech. Je zde o 14 % více lékařů, nízká kriminalita, největší demografický přírůstek a podnikatele potěší nízké mzdy v administrativě. Ceny za odvoz odpadu jsou zde nejnižší.

 

Žďár nad Sázavou

Sektor služeb má ve Žďáru o 4 % vyšší zastoupení než v ostatních městech, je zde ekologicky nejvyváženější krajina a místní občané mají pozitivní vztah k recyklaci. Kriminalita je zde nejnižší v kraji a podíl mladých lidí mezi nezaměstnanými o 11 % vyšší. Na jedno pracovní místo se hlásí nejméně lidí a jsou tu podprůměrné mzdy v administrativě. Cena za odpad je zde druhá nejvyšší a podnikatelé se svojí veřejnou správou druzí nejspokojenější v kraji.

 

Převzato z Hospodářských novin, 6. 5. 2009, příloha Podniky a trhy

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 6.5.2009 / 6.5.2009

Počet návštěv: 13325
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek