Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

Související témata


 
 
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Krajský akční plán rozvoje vzdělávání Kraje Vysočina > KAP III


 

Německý velvyslanec na Vysočině představil projekt „Šprechtíme“

J. E. Detlef Lingemann
Posílení poptávky po výuce německého jazyka na základních a středních školách na Vysočině bylo jedním z témat, se kterými začátkem června navštívil Vysočinu německý velvyslanec Detlef Lingenamm. S hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem a krajskou radní pro oblast školství Janou Fialovou se shodli na nutnosti podpory výuky německého jazyka, jehož neznalost může představovat v mnoha případech limitující podmínku při získávání zajímavé práce u zahraničních firem v regionu. „Jako velkou příležitost vidíme všichni v zavedení druhého povinného jazyka na druhém stupni základních škol. Pokud budou žáci vědět, že znalost němčiny je pro ně konkurenční výhodou, bude jednodušší je ke studiu přilákat,“ uvedla Jana Fialová.
 

 
 

Jedním z konkrétních cílů cesty pana velvyslance na Vysočinu bylo představit kampaň na podporu německého jazyka s názvem „Šprechtíme“. Jedná se o iniciativu německého a rakouského velvyslanectví v ČR a dalších subjektů – více informací na www.sprechtime.cz. O deseti důvodech, proč je výhodné znát němčinu se můžete dozvědět zde: http://www.goethe.de/ins/cz/prj/jug/spr/gfd/gru/csindex.htm. Zajímavý je však i statistický údaj o obchodní bilanci ČR s Německém - v minulém roce činila 65 miliard EUR (pro porovnání obchodní bilance Německa s Ruskem činila „pouhých“ 80 miliard EUR).

 

Důležitou součástí návštěvy bylo i setkání s řediteli základních škol z Jihlavy a blízkého okolí. Pan velvyslanec i hejtman Vysočiny zmínili důležité výhody, které všichni, kdo se domluví v německém jazyce, mají z hlediska pracovního uplatnění nebo při rozvoji dobrých sousedských mezilidských vztahů. Zástupci koordinačního centra Tandem představili pestrou nabídku nejrůznějších aktivit pro výuku německého jazyka hravou formou. Jakákoli škola si například může zdarma objednat jazykového animátora NJ do školy, který dětem ukáže, jak se hravou formou lze učit němčinu. K dispozici jsou i semináře pro lektory německého jazyka, pomoc se zajištěním studijního pobytu v německy mluvících zemích a další (více viz www.tandem.adam.cz).

 

Zájem o výuku německého jazyka má podle německého velvyslance pomoci posílit nejen letos aktuálně odstartovaná road show po největších městech České republiky, ale také aktivity firem s německou nebo rakouskou majetkovou účastí. Navíc německá ambasáda s partnery nabízí spolupráci s rodilými mluvčími, výměnné a stipendijní programy. Všechny tyto formy spolupráce je Kraj Vysočina připraven maximálně využít.

 

Kraj Vysočina podniká pro podporu výuky němčiny také konkrétní kroky. Díky projektu příspěvkové organizace Vysočina Education nabízí výuku němčiny ve vybraných mateřských a základních školách, či stipendium pro zájemce na střední škole v německy mluvící zemi. Kraj Vysočina také podporuje přeshraniční aktivity krajem zřizovaných středních škol s partnerskými školami v Dolním Rakousku.

 

  • Ladislav Seidl a Hana Dočekalová, odbor sekretariátu hejtmana
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 12.6.2013 / 12.6.2013

Počet návštěv: 9202
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek