Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rodinný a sociální portál > Projekty kraje financované z EU


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Novinky z jihlavského muzea a galerie představené na společné tiskové konferenci

Ve čtvrtek 28. dubna 2022 se po dvouleté odmlce uskutečnila tradiční jarní tisková konference Muzea Vysočiny Jihlava a Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. V muzejním Malovaném sále představili ředitelé obou institucí, Karel Malý a Daniel Novák, spolu se svými kolegyněmi a kolegou novinky a záměry plánované pro letošní rok.
 

 
 

Stěžejním počinem pro tento rok je pro jihlavské muzeum zahájení realizace projektu z dotačního programu IPRÚ, v jehož rámci dojde k rekonstrukci fasád objektů č. p. 57/58 na Masarykově náměstí a zároveň i reinstalaci většiny expozic. Nejstarší expozice jako je např. geologie projdou kompletní obměnou a novější pouze dílčí úpravou. Tyto práce se bohužel neobejdou bez částečného omezení výstavní činnosti v přízemí muzea, kdy již od 1. června zde nebudou pořádány žádné výstavy, a od začátku roku 2023 dojde k úplnému uzavření muzea na dobu půl roku. Celkové náklady projektu činí 33 mil. Kč, přičemž dotace by měla tvořit 85 %. „Co to je za budovu, když nemá dveře?“, tuhle otázku prý slyšel ředitel muzea již několikrát. A i na ni pamatovali při projektu, a proto dojde také k obnově vstupu. A nejenom jeho, ale i původních ozdobných štukových prvků a výkladce, který bude využíván k prezentačním účelům.

 

Na možné úpravy těch částí prostor, které jsou přístupné veřejnosti, se připravuje jihlavská galerie. V rámci příprav je důraz kladen na zvýšení standardu vzhledu a vybavenosti výstavních prostor a návštěvnického zázemí. Projekt se týká obou budov, které galerie má ve své správě. Vnitřní prostory by měly být nově řešeny jednotným architektonickým stylem s důrazem na očištění výstavních prostor od rušivých vizuálních prvků a na nové, vhodnější řešení funkčního zázemí galerie pro návštěvníky. Příprava projektu je ve fázi konzultací dílčích řešení a předpokládá úspěšné zapojení do některého z evropských dotačních titulů.

 

Návštěvníky oblíbená Muzejní a galerijní noc 2022 se letos bude konat v pátek 27. května. V muzeu ji zahájí slavnostní vernisáží archeologické výstavy již v 16 hod. Výzkumy a nálezy v lokalitě Třebíčska přiblíží vedoucí archeolog David Zimola v rámci komentované prohlídky této výstavy. Součástí bohatého programu je i taneční vystoupení, koncert, přednáška, čtení na dobrou noc nebo ohňová show. Rozhodně si nenechte ujít komentované prohlídky ztemnělými expozicemi, které budou tzv. rozlučkové před jejich reinstalací. Rovněž galerie nabídne řadu doprovodných programů. Po celý den bude vstup do galerie zdarma a zároveň bude prodloužená otevírací doba do 21 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na komentované prohlídky právě probíhajících výstav Jakub Tomáš – Na Kopci u laviček a Natálie Schmidtová – Malováno srdcem. Pro děti bude připraven tvůrčí program, který bude probíhat v budově galerie v ulici Komenského. Ani letos nebude chybět tradiční portrétování návštěvníků studenty SUPŠ Jihlava-Helenín.

 

Na přelomu září a října se uskuteční jubilejní desátý ročník mezinárodní konference Stříbrná Jihlava pořádané Muzeem Vysočiny Jihlava. Konference se koná v pravidelné tříleté periodě. Poprvé se uskutečnila v roce 1995 jako skromný seminář a po 27 letech dosáhla minimálně středoevropského významu. První dva dny jsou koncipované jako přednáškové v konferenčním sále krajského úřadu a třetí den je pojat jako exkurzní. Účastníci nejprve zavítají na místa, kde tehdy při prvním ročníku začínali, a to na lokalitu Šacberk – Rudný, dále na Rounek a navíc také do dvou štol na Jemnicku, které jsou jako jediné na Vysočině zpřístupněné pro veřejnost.

 

Rušno je i na pobočkách muzea. V Telči se připravují na stěhování z provizorních prostor Univerzitního centra Masarykovy univerzity, neboť v průběhu roku převezme muzeum do užívání objekt bývalého Domova pro seniory na Starém Městě. V rámci přeshraničního projektu proběhla ze strany města Telč nejprve rekonstrukce prostor a muzeum v jedné části objektu ještě do konce roku nainstaluje výstavu Křehká krása rašelinišť. Další prostory budou sloužit jako depozitář, kanceláře a expoziční prostory. Na nedalekém hradě Roštejn již tuto sobotu odstartují pestrý program kulturních akcí, které jsou plánovány až do konce srpna. Jako první se uskuteční Myslivecký den. Celodenní program přiblíží rozmanité disciplíny myslivosti. Chybět nebudou kynologové, sokolníci, trubači. Pro děti jsou připravená stanoviště se zábavnými úkoly a po jejich absolvování i drobný dárek. Stylové bude i občerstvení. Ochutnat budete moci například Hubertské pivo. O týden později - 7. května zde proběhnou středověké slavnosti Roštejnský hodokvas.

 

Inovace se nevyhnula ani webovým stránkám. Muzeum i hrad Roštejn nedávno spustily nové: https://mvji.cz/ a https://hrad-rostejn.cz/. Na nich najdete nejenom bližší informace k těmto akcím, ale i všechny další údaje.

 

Hlavním výstavním projektem jihlavské galerie v roce 2022 je výstava Aviatika v české vizuální kultuře / kurátorka Eva Bendová / 10. 6. — 16. 10. 2022. Z dalších výstavních projektů galerie pro své návštěvníky připravuje výstavu Natálie Schmidtová – Malováno srdcem / kurátorka Alena Beránková / 27. 5. — 28. 8. 2022, následovat bude výstava Pavel Toman – Elementy / kurátorka Jana Bojanovská / 7. 9. — 16. 10. 2022, těšit se můžete na Nekonečný svět fantazie Pavla Čecha / kurátorka Jana Bojanovská / 11. 11. 2022 — 5. 2. 2023 nebo výstavu nazvanou Šárka Trčková a její žáci / kurátor Radek Wohlmuth / 16. 11. 2022 — 19. 2. 2023.

 

V průběhu roku se galerie bude podílet na výstavě Míla Doleželová / 16. 6. – 31. 12. 2022 v Telči, která se koná u příležitosti 100. výročí narození Míly Doleželové. Výstavu kurátorka OGV Jana Bojanovská připravuje ve spolupráci s Univerzitním centrem Telč, které také má nyní k dispozici rozsáhlý konvolut malířčiných děl z majetku řádu dominikánů.

Do Telče je směřována i další z aktivit, na nichž se podílí jihlavská galerie - třetí ročník rezidencí francouzských umělců.

 

Další aktivitou je spolupráce Oblastní galerie Vysočiny s Jaroslavem Grodlem a Hanou Sommerovou na organizaci výtvarného sympozia malířského plenairu v Přibyslavi. Letos se uskuteční již jeho třetí ročník, kterého se zúčastní přibližně dvanáct umělců. Sympozium je plánováno v týdnu od 25. do 31. července.

 

Aktuální výstavy, výstavy v prostoru galerie Alternativa, zvukové galerii IGOO, bohaté edukační programy pro školní skupiny i širokou veřejnost a další počiny jihlavské galerie jsou k dispozici na webových stránkách www.ogv.cz.

Prezentace projektu na rekonstrukci jihlavského muzeaPrezentace projektu na rekonstrukci jihlavského muzeaPrezentace projektu na rekonstrukci jihlavského muzea

 
 
Zodpovídá: Pavla Bőhmová, DiS.
Vytvořeno / změněno: 3.5.2022 / 3.5.2022

Počet návštěv: 2452
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek