Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu > O Vysočině > Symboly kraje
Vyberte:
Závažné finanční problémy se dotýkají domovů pro seniory, domovů pro osoby se zdravotním postižením, denních stacionářů nebo pečovatelské služby. Pokles státních dotací přichází v době nárůstu nákladů na zboží energie i pohonné hmoty. Také systém zdravotního pojištění přijímá opatření, která mohou vést ke snížení objemu peněz na zajištění péče pro seniory a občany se zdravotním postižením.
Vloni poskytovatelé na Vysočině obdrželi na svůj provoz 329 milionů korun, letos je to o 23 milionů korun méně. Vláda prý musí šetřit výdaje z veřejných rozpočtů. Jedná se ale o skutečnou úsporu? Vyčíslený propad státní dotace je například celkovým rozpočtem pro zajištění fungování dvou největších domovů pro seniory v kraji - v Humpolci a v Třebíči o celkové kapacitě 400 lůžek. Kdybychom tato lůžka pro nedostatek financí zrušili, přišlo by o práci mimo jiné i více než 200 zaměstnanců, kteří nyní pečují o seniory. Stát ztratí příjmy z jejich daní a z dalších odvodů, začne za ně hradit zdravotní pojištění a bude jim vyplácet sociální dávky nebo obdobné platby. Bude-li v kraji o tolik lůžek méně, nezíská místo v domově pro seniory 400 občanů, kteří z důvodu věku a zdravotního stavu potřebují celodenní péči. Jejich blízcí budou muset odejít ze svého zaměstnání, aby zajistili péči o své rodiče. Tato situace může mnoho z nich potkat ve věku okolo 50 let. Nezůstanou později závislí na státní pomoci jako dlouhodobě nezaměstnaní? Budou mít na financování studia svých dětí? Kolik stát nakonec vyplatí na sociálních dávkách a jaké dopady bude mít takové opatření na zaměstnanost v regionu.
Jak je snadné snižovat výdaje v globálních číslech, když se nemusíte nebo nechcete zabývat dopady do života konkrétních lidí. Jak je to také krátkozraké.
Kraj Vysočina musel již vloni vzhledem k vývoji státního financování vynaložit na provoz sociálních služeb resp. je dofinancovat částkou 107 milionů korun. I v letošním roce se budeme snažit předejít nejhorším dopadům neuváženého šetření ze strany Ministerstva práce a sociálních věcí. Bude to však nelehký úkol pro radu kraje i pro pracovníky, kteří se profesionálně věnují pomoci svým spoluobčanům. Práce v atmosféře existenční nejistoty je totiž vždy obtížná. Je velká škoda, že ministerstvo, které se zatím nechtělo vzdát moci rozhodovat o financování sociálních služeb, zatím nebylo schopno zajišťovat finance v rámci stabilního a funkčního systému. Nepomohlo ani to, že kraje na hrozbu vážných finančních problémů po celý loňský rok upozorňovali.
Jen v krajských sociálních zařízení je v současné době zaměstnáno 1 300 lidí, kteří se starají o více než 2 tisíce klientů. Dalšími důležitými poskytovateli sociálních služeb – pobytových, ambulantních, poradenských i terénních zajišťují ve své režii například města, církve nebo neziskové organizace. I jejich provoz je závislý na výše uvedených dotacích státu.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se