Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Životní prostředí > Radon
„Začátek příjmu dotací tedy proběhl v případě Kraje Vysočina bez komplikací. Žadatelé nosili žádosti dobře připravené, při čekání se k sobě chovali ohleduplně, řídili se pokyny administrátorů, což přispělo velkým dílem k poklidnému a hlavně rychlému průběhu úvodního příjmu žádostí,“ popsal situaci prvního příjmu žádostí o kotlíkové dotace radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád. Během mrazivého rána byl rozdávám mezi žadatele teplý čaj, ti kteří měli potřebu svou žádost konzultovat nečekali na kontrolu žádosti déle než 15 minut.
Příběhy žadatelů o historicky první kotlíkové dotace rozdělované na území Kraje Vysočina jsou podobné.
Mezi prvními odbavenými žadateli byli Tomáš Růžička s otcem Jaroslavem, kteří přijeli ze Sázavy na Žďársku. Na podání dotace čekali v autě celou noc, ale jsou přesvědčeni, že se jim získání dotace určitě vyplatí. Mají v domácnosti už nevyhovující kotel, chtějí žít se sousedy v klidu a nekazit si navzájem životní prostředí. „Blíží se navíc rok 2022, kdy bude na majitele domů tlak na výměnu kotle a my budeme připraveni,“ říká Tomáš, který absolvoval informační schůzku pro žadatele o kotlíkové dotace v Polné, nechal si poradit od energetického specialisty, ale nakonec byl překvapen jak jednoduché bylo žádost vyplnit.
Z Třebíče přijela žádost podat i paní Romana. Doma mají 27 let starý kotel, a protože vyplnění žádosti byla pro jejího manžela minutová záležitost, zkouší hned první den své štěstí.
Ze Služátek u Pelhřimova dojeli kamarádi Václav, Jiří a Bohuslav. Od nových kotlů očekávají méně práce, stárnou a ví, že už jim ubývá sil. Bohuslav navíc plánuje pořídit tepelné čerpadlo, takže mu do budoucna přikládání odpadne úplně.
Pavel, který přijel ze Želiva si chce nově pořídit automat na dřevo i uhlí v 5. třídě. V obci není plyn a tak mu nic jiného nezbývá, ale nový model už má vybraný a hned jak mu přijdou peníze bude vyměňovat.
První rekord hodný zmínky padl už krátce po 8:30 hodině, kdy dva kamarádi předložili celkem 32 žádostí. Byly mezi nimi nejen jejich vlastní, ale do Jihlavy přivezli mladíci i žádosti svých známých a přátel ze širokého okolí.
Lidé s nemovitostmi na Vysočině mohou žádat o příspěvek na výměnu s uznatelnými náklady do 150.000 korun. Získat mohou dotaci 70 až 80% uznatelných nákladů, tedy až 127.500 korun. Nejnižší podpora se bude týkat nákupu kotle na uhlí, naopak nejvíc dostanou žadatelé, kteří koupí kotel pouze na biomasu nebo tepelné čerpadlo. O 5% vyšší dotaci mohou v Kraji Vysočina získat obyvatelé čtyř měst vykazujících zhoršenou kvalitu ovzduší. Jde o Humpolec, Pelhřimov, Třebíč a Velké Meziříčí.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se