Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu > O Vysočině > Organizace kraje > které organizace kraj zřizuje


 

Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou

 

 
 

Adresa

Tvrz 276/8

591 01 Žďár nad Sázavou

tel.: 566 688 116

e-mail: muzeum@zdarns.cz   

web: https://muzeum.zdarns.cz/ 

facebook.com/muzeumzdar

 

Otevírací doba

Celoročně

Út – Ne

9:00 – 12:00

12:30 – 17:00

 

Vstupné


PlnéSnížené
Tvrz50 Kč30 Kč
Moučkův dům50 Kč30 Kč
Věž kostela sv. Prokopa40 Kč20 Kč
Rodinné vstupné na výstavu Roky v baroku100 Kč-
Předškolní děti a pedagogický dozor zdarma.


Zážitková karta Koruny Vysočiny - při návštěvě výstavy Roky v baroku nebo Moučkova domu za plné vstupné vstup na věž kostela sv. Prokopa zdarma.

 

Hlavní muzejní budovou je několikrát přestavěná tvrz středověkého původu. V prostorách tvrze se během roku střídají různé výstavy převážně s regionální tématikou, výstavy umění a naučné výstavy pro školy i pro nejširší veřejnost. V nedalekém Moučkově domě naproti faře u kostela sv. Prokopa se nachází stálá expozice dějin města, jejíž součástí je také prvorepublikový obchod a měšťanský salón. Začátek prohlídky Moučkova domu je v hlavní budově na tvrzi, kde se platí také vstupné na věž kostela sv. Prokopa, která je otevřena v turistické sezóně. Přesné termíny zpřístupnění věže naleznete na internetových stránkách muzea.

 

Z historie muzea

Úředně bylo muzeum zaregistrováno k 31. lednu 1935 pod jménem „Museum soudního okresu žďárského“, ale za datum založení je považován 18. červen 1934, kdy se konala první schůze přípravného výboru. Sbírky byly uloženy v budově školy, ze které byly v roce 1937 přemístěny do někdejší městské tvrze. Městskou institucí se stalo v roce 1941 pod jménem „Muzeum města Žďáru“. Při bojích 9. května 1945 tvrz vyhořela a s ní podlehly plamenům i muzejní sbírky.

Po druhé světové válce se muzeum v 50. letech přestěhovalo do areálu někdejšího kláštera a stalo se muzeem okresním. Během let pod něj spadala například muzea v Novém Městě na Moravě, Přibyslavi, Bystřici nad Pernštejnem, Velké Bíteši či ve Velkém Meziříčí. V letech 1990-1992 proběhla dezintegrace muzejní sítě. Okresní muzeum bylo k 30. listopadu 1992 zrušeno a z jeho žďárského pracoviště se stalo Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou, součást Osvětového domu města Žďár nad Sázavou. Tato instituce se v červnu 1993 přestěhovala opět do budovy tvrze v centru města. V letech 2001-2021 bylo organizační složkou města, od roku 2022 je součástí městského Odboru školství, kultury, sportu a marketingu.

 

Velkou předností muzejních výstav je výklad průvodce upravovaný na míru návštěvníkům podle jejich věku a zájmů. Na tvrzi, v Moučkově domě i na věži farního kostela sv. Prokopa vás tak nečekají jenom popisky, ale průvodci s individuálním přístupem ke každé skupině. Samozřejmostí jsou interaktivní prvky, v Moučkově domě například možnost vsadit zlobivé děti do klády, umlet obilí na originálním kamenném ručním mlýnku z 18. století, vyzkoušet si rytířskou zbroj, historické kostýmy, složit puzzle či otestovat své znalosti v poznávací soutěži slavných žďárských osobností. Součástí většiny výstav na tvrzi bývá vědomostní kvíz či hádání účelu rozličných předmětů, které často znaly ještě naše babičky. 

 

Sbírky

 

Služby

·         odborné konzultace

·         knihovna

·         archiv

·         prodej upomínkových předmětů a vybrané regionální literatury

 

Regionální muzeum ve Žďáru nad Sázavou

Regionální muzeum ve Žďáru nad Sázavou

vstup do muzeavýstava Roky v baroku v roce 2022výstava Roky v baroku v roce 2022výstava Roky v baroku v roce 2022

 
 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 9.4.2008 / 15.8.2022

Počet návštěv: 36182
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu, 20/22, Rue du Commerce, 1000 Brusel Ixelles, Belgie, e-mail: info@vysocina.eu
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek