Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

Související témata


 
 
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Krajský akční plán rozvoje vzdělávání Kraje Vysočina > KAP I a II > Workshopy a semináře


 

Řešení zimní situace na území kraje Vysočina

zima
Hejtman kraje Vysočina dnes dopoledne svolal informační schůzku pracovní skupiny Doprava (část Krizového štábu kraje Vysočina). Podle informací zástupců krajských složek Integrovaného záchranného systému byla extrémní sněhová nadílka na Vysočině zvládnuta s maximálním nasazením veškeré techniky a lidského potenciálu bez nutnosti vyhlášení kalamitního stavu. V této souvislosti hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek adresuje poděkování všem, kteří se jakkoli na zmírňování následků zimy podíleli či přispěli k udržení klidu a pořádku v regionu.
 

 
 

Jedno z důležitých doporučení dnešního dne hejtmana kraje Vysočina Jiřího Běhounka se vztahuje k možnému rychlému odtávání velké sněhové pokrývky. „Okamžitým úkolem tajemníka krajské povodňové komise je preventivně prověřit současný stav a kapacitu vodních nádrží,“ nařídil hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

 

Informace složek Integrovaného záchranného systému kraje Vysočina:

Zdravotnická záchranná služba: "Denní frekvence výjezdů se pohybovala v minulých dnech na cca 100 výjezdech za 24 hodin, což je obvyklý stav. Během víkendu jsme ošetřili čtyři úrazy související s náledím. Díky sanitním vozům s pohonem 4x4 nebyl žádný problém s dodržením dojezdových časů," uvedla ředitelka ZZS kraje Vysočina Vladislava Filová.

Hasičský záchranný sbor: "Od 8. ledna do dnešního dopoledne jsme zasahovali u  29 událostí v souvislosti se sněhovými přeháňkami. Sedmnáctkrát jsme poskytovali technickou pomoc - jednalo se především o odstranění popadaných stromů z komunikací Vysočiny. Ve zmiňovaných dnech jsme asistovali u 12 lehkých dopravních nehod. Během víkendu jsme byli preventivně posíleni další technikou ze Záchranného praporu HZS ČR Hlučín. Jednalo se o dvě vyprošťovací auta, která jsme naštěstí nemuseli použít. Během neděle jsme je odeslali zpět na základnu," informoval ředitel Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina Drahoslav Ryba.

Policie ČR, Krajské ředitelství Jihlava: "Během víkendu jsme vyjížděli k 31 událostem, 7 dopravních nehod bez těžkých zranění jsme řešili na dálnici D1," uvedl Miloš Trojánek, náměstek pro vnější službu Krajského ředitelství Policie kraje Vysočina.

Krajská správa a údržba silnic: "Denně máme v terénu 270 osob a veškerou techniku - 124 sypačů vč. nové letos pořízené techniky, 105 traktorových radliček a 25 nakladačů. Za  poslední víkend jsme ujeli 114 721 km, spotřebovali 2 840 t soli, 589 tisíc litrů solanky a více než 5 000 tun inertu. Denní náklady na intenzivní zimní údržbu krajských komunikací se pohybují za hranicí 4 mil. korun," uvedl ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Jan Míka.

 

Doporučení občanům, samosprávám obcí, firmám i řidičům:

- maximální opatrnost při pohybu v lesních porostech a parcích,

- pravidelné kontroly zatížení střech sněhem, popř. odstranění sněhu ze střech, tak aby se předešlo jejich statickému poškození či zřícení (v případě obcí jde především o přísné kontroly střech veřejných budov, sportovišť a kulturních zařízení)

- dle potřeby postup odklizení sněhu ze střech doporučujeme konzultovat se statikem. Na webových stránkách kraje jsou uvedeny subjekty, které se zabývají prácemi ve výškách http://www.krvysocina.cz/vismo5/dokumenty2.asp?id_org=450008&id=1220859&p1=26738

- obcím či majitelům objektů se doporučuje označit viditelně místa (chodníky), kde hrozí pád sněhu ze střech

- maximální opatrnost a ohleduplnost při průjezdu po komunikacích v kraji Vysočině vč. dálnice D1

- pro bezpečné cestování na Vysočině se doporučuje dodržovat níže připravené desatero:

Desatero pro řidiče pro zimní cesty Vysočinou

1. V zimním období udržuji vždy dostatečnou zásobu pohonných hmot v nádrži svého vozu, abych si v případě uvíznutí v kalamitě mohl topit. V autě vozím teplý oděv (kabát, silný svetr) pro sebe i spolucestující, případně deku. 
2. Na cesty si s sebou beru přiměřený obnos peněz v hotovosti pro případ potřeby na nákup pohonných hmot, nápojů, potravin apod..
3. Ve vozidle mám k dispozici výkonnou, plně funkční svítilnu s připraveným zdrojem elektrické energie.
4. Po celou zimu s sebou vozím „zimní výbavu“ – zkrácenou lopatu nebo hrablo na sníh, sněhové řetězy odpovídajícího rozměru, pro jejich montáž ve vlhkém a chladném prostředí vhodné prstové rukavice, propojovací startovací kabely. Mohu s sebou vozit i 3 až 5 litrů písku, např. v plastovém obalu od nemrznoucí směsi do ostřikovačů. Sněhové řetězy jsem se naučil nasazovat ještě před zimou, jejich montáž jsem si předem dostatečně nacvičil. Zvládnu to již bez nutnosti číst návod k použití a přemýšlet o způsobu a postupu montáže.
5. Před delšími cestami a zejména před všemi případy plánovaného užití dálnice sleduji předpověď počasí. V případě velmi nepříznivé předpovědi raději upravím své plány tak, abych sebe či spolucestující nevystavoval zbytečnému riziku.
6. Na delší cestu a na všechny cesty po dálnici připravuji a beru s sebou léky, které pravidelně užívám nebo které užívá někdo z mých spolucestujících, dále provozuschopný a nabitý mobilní telefon, nápoje příp. i potraviny. Mám ve voze cestovní autonabíječku pro můj mobilní telefon.
7. V případě nepříznivé předpovědi počasí nepodnikám cesty s malými dětmi a odložím cestu také v případě, že by případné dlouhodobější uvíznutí v kalamitě mohlo být rizikové z hlediska zdravotního stavu kteréhokoliv z cestujících (např. při onemocnění cukrovkou apod.).
8. Po celé zimní období používám zimní pneumatiky s dostatečně hlubokým vzorkem. Dbám o technický stav vozidla. Zejména věnuji pozornost stavu akumulátoru, jsem si vědom, že v zimním období je pro moje vozidlo jeho spolehlivá funkce a dostatečná kapacita velmi důležitá. Po celé zimní období udržuji také dostatečnou zásobu nemrznoucí náplně ostřikovačů.
9. Při cestě v nepříznivém počasí mám zapnuté autorádio a poslouchám stanici, která podává pravidelné informace o dopravní situaci na komunikacích.

10. Pokud uvíznu v kalamitě, vynasnažím se zachovat na komunikaci prostor pro průjezd vozidel záchranných složek (u dálnice a jiných komunikací s více jízdními pruhy je to dokonce zákonná povinnost). Zachovávám klid, jsem trpělivý a spolupracuji dle potřeby a dle pokynů záchranných složek a správce komunikace.

 

Jitka Svatošová, tisková mluvčí

Krajský úřad kraje Vysočina, Jihlava

Tel.: 724 650 123

Mail: tisk@kr-vysocina.cz

 

Petra Musilová, tisková mluvčí

Krajského hasičského sboru kraje Vysočina

Tel.: 728 212 235

Mail: mluvci@hasici-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 11.1.2010 / 11.1.2010

Počet návštěv: 8987
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek