Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Krajský akční plán rozvoje vzdělávání Kraje Vysočina > KAP I a II
TEIFOC: Cihlu k cihle
Základním pilířem současného průmyslu je stavebnictví. Bez něj by nestály haly pro výrobu, nerozvíjela by se silniční síť, stagnovala by šetrná péče o kulturní památky… Novou nastupující generaci stavařů, architektů a konstruktérů oslovuje už na základních školách Kraj Vysočina prostřednictvím stavebnice Teifoc. Školní set obsahuje kvalitní kopie skutečných cihel a děti si tak mohou postavit svůj první dům podle přiloženého návodu nebo podle své fantazie. Práce s touto pomůckou podporuje jemnou motoriku, fantazii, preciznost, dětskou tvořivost a prověřuje autorovu trpělivost.
„Právě v těchto dnech finišuje odborný tým s přípravou metodiky pro práci s touto stavebnicí. Žáci druhých stupňů základních škol a jejich starší spolužáci na středních stavebních školách budou pracovat se stavebnicemi, které pro základní školy nakoupí partneři a pro střední školy kraj. Zajímavá konstrukční soutěž by mohla být například postavena na jejich spolupráci,“ říká Jana Fialová.
Na práci se stavebnicí Teifoc na základních školách mohou žáci navázat studiem stavebních oborů na krajských průmyslových školách, které přichází s nabídkou spolupráce na projektu Postav si svůj dům.
Opravujeme zemědělskou techniku
Zatím pracovní název projektu Opravujeme zemědělskou techniku má základ v nabídnuté spolupráci sedmi středních škol a Krajské správy a údržby silnic Vysočiny. Je to pouze několik týdnů, kdy ředitel této krajské instituce Jan Míka přišel s nabídkou využití vyřazené techniky pro případné účely vykonávané praxe odborných středních škol. Budoucí řidiči, opraváři v oblasti údržby, oprav a diagnostiky jak zemědělské, tak i dopravní a manipulační techniky v mechanizovaných provozech nejen zemědělských podniků budou od září „dávat dohromady“ resp. repasovat traktory, které řadu let využívaly krajští silničáři. „Oprava techniky patří k nejvyhledávanějším oborům, modernizace a repase jsou denní prací v každém druhém podniku, a proto není na škodu, aby si obdobnou práci vyzkoušeli studenti už na střední škole. Navíc není vyloučeno, že škola bude moci opravený traktor prodat a vylepší si tak svůj rozpočet,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast dopravy a majetku Libor Joukl.
Autor fotky: V. Kunc
Z průzkumu agentury Ipsos pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR vychází, že v Kraji Vysočina 31% rodičů zvažuje doporučit svým dětem studovat střední průmyslovou školu, 34% rodičů má zájem, aby jejich dítě studovalo řemeslo – odborné obory.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se