Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Zahraniční vztahy > Partnerské regiony


 

Sbírka nálepek ze zápalkových krabiček zdobí sídlo Kraje Vysočina

Sbírka nálepek z krabiček zdobí sídlo Kraje Vysočina
Kraj Vysočina ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Pelhřimov zve na ojedinělou sbírku nálepek ze zápalkových krabiček do vstupních prostor sídla Kraje Vysočina v Jihlavě. Výstava potrvá až do půlky dubna a zájemcům nabídne okolo pěti set kusů vrchních krabičkových titulků, které ze své sbírky zapůjčil Rudolf Fojtík z Lidmaně na Pelhřimovsku, vášnivý sběratel a vlastník několika různých sbírek. Návštěvníci mohou díky novému projektu pelhřimovského muzea Muzeum4U využít moderní technologii určenou pro chytré telefony a nechat si zaslat na svůj mobilní přístroj odborný zvukový výklad v šesti jazykových mutacích, a to včetně obrázků a textů.
 

 
 

Filumenie je sběratelská vášeň k zápalkovým nálepkám. Této zálibě dal podnět anglický chemik John Walker, který si v roce 1827 jako první na světě rozdělal oheň v krbu škrtnutím sirky. Dva roky poté spatřila světlo světa první etika na krabičku od zápalek, která sloužila jako návod k použití. V českých zemích zahájila první výrobu „zázračných“ hořlavých tyčinek roku 1838 sirkárna v Sušici. Od té doby bylo vydáno několik miliónů titulků s nejrůznějšími motivy. „Nálepky sloužily ke vzdělávání veřejnosti, k osvětě, byly zdrojem propagandy a propagace, představovaly výrobky státních firem, ale nalézáme na nich třeba také zdravotnické a hygienické předpisy. Význam zápalkových nálepek podtrhuje i to, že na jejich tvorbě a návrzích se často podíleli akademičtí malíři a výtvarníci, kteří zpracovávali témata do potřebné podoby,“ prozradil Ondřej Hájek, ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov.

Další sběratelskou  kolekci rovněž s využitím projektu Muzeum4U připravuje pelhřimovské muzeum na duben 2012 a představí etikety z pivních lahví. „Principem moderního sběratelství je, že sběratel se nezaměřuje pouze na jeden artefakt vážící se k danému sběratelskému zájmu, ale pokud se jedná například o pivní etikety, snaží se celé téma pojmout komplexněji a sbírá i zdánlivě nesouvisející věci, jako jsou pivní ohřívače, pivní láhve či propagační odznaky jednotlivých pivovarů,“ přiblížil Ondřej Hájek.

 

Muzeum Vysočiny Pelhřimov je první institucí, která tuto technologii průvodce po vzoru taiwanského projektu uvedla v České republice do praxe. Více informací o samotné technologii, kterou využívají nejznámější muzea světa ve městech jako jsou Londýn nebo Tchaj-pej, naleznete na internetových stránkách  www.muzeum4U.cz.

 

 
 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 15.3.2012 / 15.3.2012

Počet návštěv: 8026
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek