Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu > O Vysočině > Kontakty
Vyberte:
„Součástí zámeckých interiérů budou čtyři zbrusu nové moderní expozice s interaktivními prvky, prodlouží se prohlídkové trasy, otevřou se nové dosud nepřístupné sály a vznikne i zázemí pro rodiče s dětmi nebo veřejná studovna,“ upřesnila Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
Stavební projekt, který odstartoval před dvěma lety, počítá s celkovou rekonstrukcí celé zámecké budovy od střechy až po sklepy, kde se renovace dočkaly mimo jiné i podzemní odvodňovací chodby. Stavebníci postupně odstranili nevyhovující vestavby, které necitlivě narušovaly vnitřní dispozici zámku a výsledkem jsou nyní velkorysé vzdušné prostory připravené na instalaci nových expozic. „Uvolněním dispozice se zejména v plné kráse projevily prostory prvního podzemního podlaží, kde plně vyznělo konstrukční propojení jednotlivých stavebních slohů tak, jak byl objekt v průběhu dějin přestavován," uvedl generální projektant stavební části Michal Zlatuška.
Zajímavostí je, že v několika místnostech se budou návštěvníci procházet po původní cihelné dlažbě. „Na doporučení památkářů jsme na některých místech stávající podlahovou krytinu nahradili půdovkami, které přesně zapadly do historického vyznění celého vnitřního prostoru,“ přiblížila Eva Pausarová z krajského majetkového odboru a upozorňuje na další zajímavost, kterou jsou znovu objevená původní sgrafita na zámecké fasádě. Velké množství úprav a oprav si vyžádalo šikovné ruce restaurátorů. Za zmínku stojí restaurované štukové stropy s maskarony v křídle Osovských, kde vynikla krása ruční práce starých mistrů, dále kamenické práce na ostění, schodištích a portálech včetně obnovy klášterních náhrobků.
Rozsáhlým průzkumem prošlo i zámecké nádvoří a studna, kde archeologové odhalili celou řadu historicky cenných předmětů například úlomky kachlí, knoflíky, hroty šípů nebo nádobu na obilí. Nádvoří sloužilo pravděpodobně také jako pohřebiště, což dokazuje nález kostry před Bazilikou sv. Prokopa v anatomické poloze. „Studna hluboká 25 metrů bude po úpravách nádvoří skryta a voda z ní bude využívána na provoz restaurované kašny umístěné před hlavním vchodem do zámku,“ informovala Eva Pausarová. Významné nalezené archeologické předměty budou představeny široké veřejnosti v nových prostorech třebíčského zámku.
Celkový přehled užitkových ploch:
2.PP – 40,50 m2.
-1.PP – 756,00 m2
1.NP – 1044,90 m2
2.NP – 1290,40 m2.
Půda – 1481,60 m2.
Celková užitková plocha objektu je 4.613,40 m2.
Užitková plocha nezpůsobilých prostor je 259,90 m2.
Užitková plocha nezpůsobilých prostor představuje 5,63 % celkové užitkové plochy objektu budovy zámku.
Poznámka: Projekt s názvem „Zámek Třebíč – modernizace zámku a zpřístupnění nových expozic“ je podpořen z Regionálního operačního programu NUTS 2 Jihovýchod. Předpokládané celkové výdaje jsou 177,5 mil. Kč, přičemž příspěvek ze strukturálního fondu ERDF a SR může činit až 156,5 mil. Kč. Realizace projektu je rozdělena na dvě části: stavební a expoziční včetně realizace veřejného interiéru, ve kterém je mimo jiné pamatováno i na odpočinková místa, zázemí pro rodiče s dětmi, dětský koutek, veřejnou studovnu a prostor pro práci se školními skupinami. Na stavební část je v projektu vyčleněno téměř 88 milionů korun, v současné době je proinvestováno 68 milionů korun. Dokončení celého projektu je plánováno na říjen 2013.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se