Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu > O Vysočině > Organizace kraje > které organizace kraj zřizuje
Na konci roku 1937 přivezl sedlák z Petrovic Josef Musil koňským povozem první fůru kamene na stavbu nemocnice v Novém Městě na Moravě. Kámen pocházel z lomu u Radňovic a formani z celého okolí Nového Města se pro něj v průběhu stavby nemocnice ještě mnohokrát otočili. Pár kamenů po dokončení zůstalo zakomponováno do nemocničního parku. Při poslední úpravě parku dělníci několik kamenů z parku vyřadili. Jeden z nich nyní symbolicky propojí osmdesáté výročí zahájení stavby nemocnice s budováním nového dětského pavilonu. Kámen z radňovského lomu, který čekal skoro osm desítek let na další opracování, se stane základním kamenem moderního dětského pavilonu.
V minulém týdnu se konala pravidelná technickobezpečnostní prohlídka vodního díla Mostiště, které je významnou vodárenskou nádrží na území našeho kraje. Prohlídka, která se na tomto vodním díle provádí každoročně, spočívá ve zjišťování jeho technického stavu, a to zejména z hlediska jeho bezpečnosti a provozuschopnosti. Při prohlídce jsou vyhodnoceny kontinuálně sledované údaje, jako je průsakový režim, deformace hráze a podloží nebo tlak vody v těsnícím jádře či v podhrází.
Začátkem října se uskutečnilo školení určené pro zaměstnance Krajského úřadu Kraje Vysočina na téma udržitelný rozvoj, megatrendy a klimatické změny na Vysočině, které je jednou ze vzdělávacích aktivit projektu Podpora realizace MA21 v Kraji Vysočina financovaného z Národního programu Životní prostředí. „Cílem bylo seznámit zaměstnance krajského úřadu s principy a cíli udržitelného rozvoje a hlavními megatrendy a přispět tak k jejich osobnímu zapojení do řešení této problematiky,“ řekl Martin Hyský, politik projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21, pod jehož záštitou se akce konala.
Jeho Excelence Jevhen Perebyjnis strávil celou minulou středu na Vysočině. Po pracovním setkání se zástupci Rady Kraje Vysočina se v doprovodu hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka a jeho náměstka Josefa Pavlíka seznámil přímo v sídle Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina se systémem přednemocniční péče v našem regionu. Následovala prohlídka jihlavské nemocnice a pavilonu urgentní a intenzivní péče. Odpolední program směřoval do Třebíče a prohlídce památky UNESCO – Židovské čtvrti a baziliky svatého Prokopa.
Z důvodu nepříznivého počasí byli organizátoři plánované Drakiády Kraje Vysočina v Jihlavě Na skalce nuceni tuto akci 22. 10. 2017 ZRUŠIT. Všem, kteří se na akci těšili, se velice omlouváme. O dalších akcích Kraje Vysočina Vás budeme informovat na www.kr-vysocina.cz.
Soutěž „O nejkrásnější knihy Podzimního knižního veletrhu“ patří už neodmyslitelně k doprovodnému programu tradičního Podzimního knižního veletrhu, který se v Havlíčkově Brodě koná od roku 1991. Cenu Kraje Vysočina za nejkrásnější knihu Vysočiny získala v tomto roce kniha Konec 2. světové války na Havlíčkobrodsku.
Kraj Vysočina dnes v 7:00 hodin ráno zahájil příjem žádostí o další kotlíkové dotace. Lidé mohou předkládat vyplněné tiskopisy všemi zákonnými způsoby, většina zvolila pohodlné elektronické podání, a tak fyzicky čekajících bylo daleko méně než při předchozí výzvě. „Zhruba tři stovky žadatelů, kteří ráno dorazili osobně se nám podařilo odbavit za dvacet minut. Do 12 hodiny se sešlo celkem 704 fyzických podání a cca 1000 elektronických podání,“ informoval Pavel Pacal, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro regionální rozvoj a územní plánování. Ve druhé výzvě kotlíkových dotací má Kraj Vysočina k dispozici pro rozdělení mezi žadatele 231 miliónů korun. Vyměněno by mělo být cca 2500 starých kotlů.
Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě patří k nejprestižnějším českým knižním veletrhům. Letošní 27. ročník se uskuteční ve dnech 20. a 21. října. Pořadatelé veletrhu hlásí rekordní zájem vystavovatelů, na webových stránkách festivalu je představen bohatý doprovodný program s množstvím zajímavých témat a za účasti mnoha zajímavých osobností. Motto letošního ročníku zní „Literatura nebo život“.
Štáb významné ruské televize natáčí tento týden na Vysočině. Redaktorka, kameraman, fotografka a produkční dorazili už v pondělí, aby v našem kraji strávili celý týden a připravili sedm patnáctiminutových epizod jejich pořadu – v překladu – Toulky světem, tentokrát zaměřeného na Santiniho tvorbu a barokní architekturu. Scénář ale rozhodně neopomíjí ani tradiční kuchyni Vysočiny, redaktorka už si například vyzkoušela, jak se vaří pravý svratecký guláš.
První říjnový víkend patří v Bohdalově na Žďársku tradičně prodejní výstavě drobného a hospodářského zvířectva. I letos pořadatelé dokázali připravit přehlídku více než 3 000 kusů králíků, drůbeže, holubů, koz nebo ovcí, nechybělo ani okrasné ptactvo a terarijní zvířata. Součástí výstavy, která cílí na odbornou i širokou veřejnost a školní kolektivy, byl bohatý doprovodný program. Velký úspěch měl u návštěvníků králičí hop, tvořivé dílničky pro děti nebo ukázka výcviku psů. Zároveň s výstavou se každoročně konají oblíbené farmářské a řemeslné trhy.
Minulý týden byla v jihlavském muzeu otevřena retrospektivní výstava přibližující minulost a současnost této sbírkotvorné instituce. „Výstava přináší zajímavé informace nejen k historii muzea, ale i jeho dnešní činnosti a představuje též bohatost sbírkového fondu. Vůbec poprvé je vystaven i nejnovější přírůstek zoologických sbírek, a to vlk obecný, který byl usmrcen letos v březnu při dopravní nehodě na D1,“ uvedla Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že výstava je k vidění do 12. listopadu.
Zahájení příjmu žádostí pro 2. kolo kotlíkových dotací v Kraji Vysočina odstartuje v pátek 20. října 2017 v 7:00 hodin. Podatelna Krajského úřadu Kraje Vysočina pro osobní příjem těchto žádostí (POUZE PODÁNÍ) bude pro tento den zřízena v budově B Krajského úřadu Kraje Vysočina na adrese Žižkova 57, Jihlava s přístupem z ulice Na Skalce. Běžná podatelna krajského úřadu tento den listinné žádosti o kotlíkové dotace NEPŘIJÍMÁ. Na nádvoří areálu Krajského úřadu budou žadatelé vpuštěni přes vchod z ulice Ke Skalce nejdříve v 6 hodin ráno, do budovy Krajského úřadu pak pár minut před 7 hodinou. V místě podávání žádostí nebude možné jednotlivé předkládané dokumenty konzultovat. Žádosti je možné zaslat také poštou, přes e-podatelnu nebo datovou schránkou, i pro tato podání platí, že musí být realizována počínaje 20. říjnem 2017 v 7:00 hodin. Dřívější podání budou vyřazena.
Zítra odstartuje na Vysočině dvouměsíční maraton přehlídek středních škol a učilišť. Ve všech okresních městech bude představena nabídka oborů a zaměření doplněná ukázkami dovedností studentů, ale i módními přehlídkami nebo kulinářskými prezentacemi. Kromě seriózních úvah o své budoucnosti si tak děti na přehlídce škol měli užijí i trochu zábavy. Přehlídky středních škol pomáhají žákům devátých tříd a jejich rodičům v rozhodování, kam na střední školu.
Sdružení praktických lékařů vyzvalo své členy, aby 18. října, tedy ve středu, na jeden den zavřeli ordinace. Některým spoluobčanům se tak může stát, že zítra je jejich praktický lékař, lékař pro děti a dorost nebo ambulantní specialista neošetří. Všech pět nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina včetně zdravotnické záchranky pacienty standardně ošetří, tak jak to dělají 24 hodin denně, 365 dní v roce.
Aktuální informace z legislativy v odpadovém hospodářství, BIO odpady, zpětný odběr elektrospotřebičů a baterií, výsledky třídění obcí v Kraji Vysočina, informační podpora regionů a obcí, podpůrné aktivity pro obce to je náplň půldenních seminářů pro zástupce obcí, které dnes začaly na Krajském úřadě Kraje Vysočina v Jihlavě, odpoledne pokračují v Pelhřimově, ve čtvrtek 19. října je hostí Žďár nad Sázavou a Havlíčkův Brod a na závěrečný seminář můžete zavítat do Třebíče v úterý 24. října.
V pátek 13. října 2017 se v Koněšíně uskutečnilo Krajské shromáždění SMS ČR Kraje Vysočina. Setkání bylo zaměřené na aktuální otázky týkající se fungování a rozvoje obcí a měst na krajské i celostátní úrovni. Prezentovány byly mimo jiné zkušenosti z realizace místní Agendy 21, a to zejména zavádění udržitelného rozvoje a podpory zdraví na úrovni obcí 1. typu. Akce se konala pod záštitou náměstka hejtmana Kraje Vysočina pro regionální rozvoj a územního plánování Mgr. Pavla Pacala. Ten také setkání zahájil prezentací aktuální podpory obcím ze strany kraje a to jak z dosavadních krajských titulů vyhlašovaných z Fondu Vysočiny, tak i Programu obnovy venkova Kraje Vysočina.
Na tři dny se změnil Domov důchodců Onšov, který je příspěvkovou organizací Kraje Vysočina, na indiánskou osadu, kde klienti a personál domova připravili dobrodružství pro děti z mateřské školy z Prahy. Projekt „Společně od 3 do 100“ se zrodil na základě více jak dvouleté spolupráce Domova důchodců Onšov a mateřské školy Škola hrou z Prahy 10. Do domova dorazilo celkem 33 dětí z této školky ve věku 3 až 6 let a společně s klienty prožijí nevšední dny laděné do indiánské tématiky. „Mezigenerační dialog a soužití patří mezi priority rodinné a seniorské politiky Kraje Vysočina. Mám radost, že se nám daří v praxi akce s mezigeneračním přesahem realizovat a vidím úsměvy na tvářích seniorů i dětí,“ připojil se ke včerejšímu slavnostnímu zahájení akce, jež proběhlo stylově u ohně, hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Už čtyři roky vybavuje Kraj Vysočina postupně svá sociální a zdravotní zařízení evakuačními podložkami. Krajské nemocnice jich mají aktuálně k dispozici téměř tři stovky, násobně více jich mají v rámci provozů nainstalována vysočinská sociální zařízení. „Ještě do konce letošního roku se počet těchto pomůcek v našich nemocnicích musí opět navýšit. Kraj uvolnil 300 tisíc korun a podpoří tak pořízení dalších 190 kusů. Navyšování je odrazem připravenosti na řešení konkrétních mimořádných situací, které musí nemocnice umět při rychlých evakuacích řešit,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Už tuto neděli zaplní nebe nad Jihlavou pestrobarevní draci různých tvarů a velkostí, protože na kopci na Skalce se bude konat oblíbená krajská Drakiáda. Akce s mottem Vzhůru nad mraky se koná za příznivého počasí a pro všechny „krotitele“ draků je připraven pestrý doprovodný program i něco dobrého na zahřátí. Stejně jako v minulosti se můžete těšit na soutěže o nejhezčího draka Vysočiny, o nejhezčího draka drakiády a o draka, který doletí nejvýše. Drakiádu pro vás opět připravují Kraj Vysočina a Spolek na podporu mezinárodního přátelství Slunce. Přijďte se pobavit a strávit společné odpoledne s rodinou na čerstvém vzduchu, startujeme v neděli 22. října od 14.00 hodin.
Do Havlíčkova Brodu se dnes sjeli odborníci na brambory z Česka i zahraničí. Český bramborářský svaz ve spolupráci s Agrární komorou České republiky a Výzkumným ústavem bramborářským Havlíčkův Brod tu uspořádal už 27. ročník Bramborářských dnů. Dopolední program za účasti hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka byl tradičně věnován odbornému semináři a prezentaci firem, sobota bude na Havlíčkově náměstí patřit ochutnávkám pro veřejnosti a prodejní výstavě.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se