Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Krajský akční plán rozvoje vzdělávání Kraje Vysočina > KAP I a II
Na konci září oslaví devadesáté narozeniny stále aktivní výtvarník, humpolecký rodák a jeden z nejvýznamnějších českých grafiků druhé poloviny 20. století Pavel Sukdolák. Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě připravila v termínu od 28. srpna do 4. října 2015 tomuto jubilantovi výstavu výběru z jeho díla.
Nejstarší seriálový závod jezdeckých soutěží ve všestrannosti a spřežení v České republice - Zlatá podkova slaví letos 50. výročí. Kolbiště v Humpolci s přilehlým areálem zabírá rozlohu téměř 30 hektarů a patří k nejoblíbenějším sportovištím svého druhu. „Třem dnům plným vrcholných sportovních výkonů předchází nejen nutná kvalifikace těch nejlepších jezdců, ale i týdny tvrdé práce realizačního týmu,“ informuje Jan Mácha z pořádajícího Školního statku Humpolec.
Po dvouměsíčních prázdninách se do škol na Vysočině vrátí přibližně 64 550 žáků a studentů. „Na základní školy nastoupí podle odhadů 43 900 žáků, střední školy v kraji školy bude v letošním školním roce navštěvovat asi 20 650 studentů,“ říká Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu.
Dokument Kraje Vysočina o životě a díle malíře a grafika Emanuela Ranného, nositele nejvyššího ocenění Kraje Vysočina, letos získal cenu PRIX JURY na 11. Evropském filmovém festivalu o umění Arts&Film Telč. Snímek vznikl v režii Theodora Mojžíše a za dramaturgického přispění Kraje Vysočina. Další filmové počiny Kraje Vysočina – tentokrát dva výukové osvětové filmy o zemědělství a jeho přínosech pro region a společnost budou Českou republiku reprezentovat na Mezinárodním filmovém festivalu Agrofilm Nitra. „Série pěti snímků v délce kolem deseti minut má mladé generaci přiblížit současné moderní zemědělství. Na Slovensku si naše filmy premiérově promítnou na přelomu září a října. V České republice budou představeny ve druhé polovině října,“ informoval krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.
Už pár týdnů zdobí hlavní příjezdovou silnici do Martínkova poutač s informací o vítězství v krajském kole soutěže Vesnice roku 2015. Obec s téměř třemi stovkami obyvatel žije celý rok bohatým společenským životem, v obci se daří mnoha spolkům, které sdružují místní občany napříč všemi generacemi. Ještě před slavnostním vyhlášením výsledků soutěže stihli Martínkovští dokončit fasádu štítu sokolovny na návsi. „V letošním roce se do krajského kola soutěže přihlásilo 15 obcí, není to moc, ale není to ani málo. Samo podání přihlášky je pro vedení obcí velkým rozhodnutím, ale i příležitostí ukázat plnohodnotný život vysočinského venkova,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Martínkov postupuje do celostátního kola soutěže, její výsledky budou vyhlášeny 19. září 2015.
V Havlíčkově Brodě odstartoval jedenáctý ročník Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského. Třetinu z více než tří desítek účastníků tvoří studenti z partnerských regionů Kraje Vysočina. „Už čtvrtým rokem jsme podpořili účast bohemistů z Užhorodské národní univerzity, přijeli i mladí lidé z Dolního Rakouska a Nitranského samosprávného kraje,“ říká Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu. Hlavním tématem letošního ročníku jsou česko-polské vztahy.
Domov důchodců Proseč-Obořiště pořádal 16. srpna již dvaadvacátou Zámeckou poutní slavnost sv. Rocha. Na tradiční slavnost zavítali návštěvníci z blízkého i širokého okolí. Pozvání do Proseče-Obořiště přijali také senioři a zaměstnanci Domova pro seniory Pelhřimov, Domova seniorů Budíškovice, Domova s pečovatelskou službou Dačice, Domova důchodců Humpolec, Domova Jeřabina a Domova Lidmaň.
Z prezentace Kraje Vysočina na milánském EXPO 2015 si návštěvníci přinesou domů i malou připomínku. Při zhlédnutí výstavy totiž obdrží drobný dárek v podobě informační kartičky se svítícím neonovým náramkem. Na něj padla volba z důvodu dodržení celkového konceptu speciální krajské expozice využívající nejnovější komunikační technologie a světelné efekty. „Zásadní informací, na kterou budeme chtít prostřednictvím světélkující pozornosti upozornit je originální QR kód expozice. Jednoduchým načtením si návštěvník připomene obsahovou část krajské expozice. Propojení prototypů světelných tyčí v expozici s touto pozorností chápeme symbolicky a navíc působí nenásilně,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Martin Hyský.
Horáckému divadlu Jihlava dnes skončily divadelní prázdniny. Nová 76. sezóna, kterou divadlo otevře pro diváky 12. září nastudovanou premiérou kultovního humoristického díla francouzského autora Gabriela Chevalliera Zvonokosy, s sebou přináší řadu změn. „Dnešní poprázninové setkání hereckého sboru a všech ostatních zaměstnanců krajského divadla jsem navštívil z důvodu oficiálního představení nového ředitele. Kolektivu divadla mohu sdělit příjemnou zprávu. V návrhu rozpočtu Kraje Vysočina na příští rok se počítá s navýšením rozpočtu divadla o dva milióny korun. Ty by měly, v případě schválení zastupitelstvem, pomoci sanovat mimo jiné propady v provozních kapitolách divadla,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Za příkladnou péči o válečné hroby v Kraji Vysočina byly v letošním roce oceněny město Humpolec a obec Krahulov a také konkrétní zástupci třech obecních úřadů obcí s rozšířenou působností. Tradiční pamětní plakety předala oceněným Lenka Zvánovcoová Lemingorová z odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany ČR na slavnostním vyhlášení krajského kola Vesnice roku 2015 v Martínkově. V Kraji Vysočina je evidováno přes 1 800 válečných hrobů a pietních míst, které připomínají přes 18 000 obětí.
Současné extrémní sucho, které způsobuje nedostatek vláhy, trápí nejen zemědělce, zahrádkáře a vodaře, ale i lesníky. "Nedostatek srážek způsobuje vlastníkům lesů problémy, vážně ohrožená je významná část letošní výsadby sazenic. I přes řádné jarní zalesnění současné vysoké teploty a nedostatek vodních srážek sazenice likvidují," vysvětluje Zdeněk Chlád, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního, vodního hospodářství a zemědělství a oblast životního prostředí.
V první polovině letošního roku byla dokončena dlouho připravovaná realizace opatření na podporu biodiverzity v přírodní rezervaci Údolí Brtnice v rámci projektu Kraje Vysočina „Biodiverzita – PR Údolí Brtnice“, jehož cílem bylo zlepšení stavu nejcennějších nelesních společenstev této přírodní rezervace. "Přírodní rezervace Údolí Brtnice je poměrně rozsáhlým územím s vysokou diverzitou stanovišť, osu území tvoří zachovalý říční tok Brtnice s břehovými porosty. Niva je tvořena především aluviálními loukami, na které zejména ve střední části navazují výslunné skalnaté svahy. Ty až do 80. let minulého století sloužily jako pastviny, nyní se na nich vyskytují cenná a druhově pestrá společenstva suchých trávníků," říká Zdeněk Chlád, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního, vodního hospodářství a zemědělství a oblast životního prostředí.
Rada Kraje Vysočina schválila upravené zásady zastupitelstva kraje pro poskytování dotací obcím na opravy a repase mobilní požární techniky jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí v celém regionu. „Tato nová dotace se setkala s velkým zájmem, byli jsme schopni uspokojit jen asi polovinu žadatelů. Ti, kteří neuspěli, mají možnost požádat v rámci další výzvy, v rámci které je z rozpočtu Kraje Vysočina možno čerpat dva miliony korun,“ informuje hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Jaroslav Maxmilián Kašparů, který byl v krajských volbách v roce 2012 zvolen členem Zastupitelstva Kraje Vysočina za TOP 09, na vlastní žádost rezignoval. Stalo se tak 23. června 2015. Jeho mandát následně automaticky přešel na náhradníka z kandidátní listiny téže politické strany – Ladislava Bártu, zastupitele Žďáru nad Sázavou. “Ten bude představen členům zastupitelstva na jednání 8. září 2015, kdy také složí slavnostní slib,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Na podporu sladění rodinného a profesního života je zaměřena nově vyhlášená výzva k předkládání projektových žádostí z Operačního programu Zaměstnanost. Situaci rodičů, kdy jsou v práci a děti nemají školní vyučování, chce Ministerstvo práce a sociálních věcí zlepšit prostřednictvím tzv. dětských klubů, zajišťujících mimoškolní aktivity.
Kraj Vysočina i letos poskytne motivační stipendia žákům devatenácti vybraných oborů středních škol. Krajští radní za tímto účelem na svém dnešním zasedání schválili příspěvek ve výši 1 558 000 Kč. „Stipendia poskytujeme učňům už pátým rokem. Cílem je motivovat žáky ke studiu oborů s dlouhodobou poptávkou ze strany firem,“ vysvětluje Jana Fialová, krajská radní pro oblast školství mládeže a sportu.
Rada Kraje Vysočina dnes svým rozhodnutím podpořila činnost Národního onkologického registru Kraje Vysočina. Celkem 300 tisíc korun si mezi sebou dle počtu hlášených novotvarů rozdělí okresní pracoviště. Ty fungují v krajských nemocnicích, kromě třebíčské, kde je registr provozován společnosti Klinická onkologie Třebíč. V roce 2012 bylo na Vysočině zpracováno více než 4 tisíce hlášení. Přestože Vysočina patří z hlediska zátěže zevními škodlivinami k těm nejčistším v České republice, nádorové onemocnění může postihnou kohokoliv z nás, nebo našich blízkých. V současné době je mezi námi přibližně 25 tisíc občanů, kteří se s nádorovým onemocněním léči, nebo v minulosti léčili.
Prázdninová tour Kraje Vysočina vstupuje do své druhé poloviny. V neděli 9. srpna se v Rudě na Velkomeziříčsku konala už pátá letošní zastávka Letního dovádění s Vysočinou. „Čekají nás ještě vystoupení v Rozsochách, Červené Řečici, Studenci a šňůru uzavřeme v Nové Vsi u Chotěboře,“ přibližuje radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí a rodinné politiky Petr Krčál. Oproti loňskému roku přibyla jedná zastávka. Na sobotu 15. srpna je naplánován speciální díl v Rozsochách. Všechna srpnová zastavení začínají od 14.00 hodin a na návštěvníky čeká pětihodinový program.
Přírodní vědy, ale také technika a matematika jsou obory, ve kterých v poslední době ubývá studentů a sílí jejich nezájem o studium. Hledají se cesty, jak posílit motivaci studentů. Jednou z cest je více přiblížit výuku reálnému životu a nahradit příliš teoretické a izolované pojetí výuky větším propojením předmětů a vyžitím moderních metod a kvalitnějšího přístrojového vybavení ve výuce. Jednou z těchto metod je badatelsky orientovaná výuka, která je zaměřena na aktivní a relativně samostatné poznávaní skutečností žákyní/žákem, kterou se sami učí objevovat.
Po pěti dnech a po 25 hodinách přednášek i praktických workshopů skončila v pátek v dolnorakouském Raabsu Mladá univerzita 2015. Sedmý ročník přeshraničního projektu, kterého se zúčastnilo 117 studentů ve věku 11 až 14 let z Dolního Rakouska a Kraje Vysočina, zakončila zahradní akademická slavnost, které se zúčastnil i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. „Mladá univerzita je tradičním přeshraničním projektem s naším partnerským regionem Dolní Rakousko. Prolínání česko-rakouských vztahů je důležité, účastníci univerzity jsou jasným důkazem, že pro ně slovo hranice znamená něco zcela jiného, než pro pamětníky železné opony. Navíc mají skvělou příležitost navázat osobní přátelství na celý život,“ řekl hejtman Jiří Běhounek.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se