Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rodinný a sociální portál > Konference, přednášky


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Konference, přednášky

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Titul Bezpečná nemocnice patří Nemocnici Havlíčkův Brod. Porota ocenila i projekt Nemocnice Jihlava

Bezpečná nemocnice
Vítězem 12. ročníku celostátní soutěže Bezpečná nemocnice je Nemocnice Havlíčkův Brod. Odborná porota vysoce ocenila její projekt Ochrana před závažným násilným útokem, který řeší situaci během opakovaného nahlášení umístění bomby v areále zařízení. Druhé místo patří Fakultní nemocnici Plzeň, třetí skončila Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a. s., nemocnice Středočeského kraje. Porota letos rozhodovala mezi patnácti přihlášenými projekty. Výsledky soutěže Bezpečná nemocnice byly vyhlášeny v Horáckém divadle Jihlava 6. února 2020. Trojici nejúspěšnějších nemocnic, které se budou v následujícím roce pyšnit přiděleným přívlastkem „bezpečná“ doplnila ještě dvě oceněná zařízení.
 

 
 

„Zvyšování bezpečnosti v našich nemocnicích je nikdy nekončící proces. Preventivní opatření, zlepšení podmínek doprovázející léčbu nebo sdílení příkladů dobré praxe vede k předcházení chyb a zvyšuje kvalitu poskytovaných zdravotnických služeb. Osobně jsem i pro zapojení pacientů a posílení jejich role v léčbě i bezpečnosti během hospitalizace nebo návštěvy zdravotnických zařízení,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

1. místo: Nemocnice Havlíčkův Brod, příspěvková organizace, projekt: „Ochrana před závažným násilným útokem"

V listopadu 2014 přijala recepční informačního centra Nemocnice Havlíčkův Brod telefonickou anonymní zprávu o umístění bomby v prostorách nemocnice a musela být provedena evakuace několika stovek pacientů i personálu. Následující den ráno pachatel výhružku zopakoval. V obou případech policisté areál havlíčkobrodské nemocnice prohledali a žádný nebezpečný předmět nenalezli.

Na základě této zkušenosti se nemocnice zapojila do Dotačního programu na zvýšení ochrany měkkých cílů v resortu zdravotnictví a podala projekt ve vztahu ke kontinuálnímu zvyšování kvality a bezpečné péče. Po analýze rizik byla vytipována místa s nízkou úrovní zabezpečení proti násilným útokům, která jsou pro tuto svou charakteristiku vybírány jako cíl takovýchto útoků.

 

2.  místo: Fakultní nemocnice Plzeň, projekt: „Integrace nevidomých osob a osob slabozrakých na poskytování bezpečné a kvalitní zdravotní péče“

Ztráta nebo vážné oslabení zraku způsobí v životě člověka mnoho změn. Je ztíženo zvládání jinak běžných každodenních úkonů, ohroženo zaměstnání, mnohým zálibám a koníčkům se lze jen těžko věnovat. Osob nevidomých a slabozrakých v populaci přibývá a vzhledem k tomu, že FN Plzeň je klíčovým poskytovatelem zdravotních služeb na území Plzeňského a částečně i Karlovarského a Ústeckého kraje, je nezbytné zaměřit se při poskytování komplexní péče i na zlepšení podmínek a zejména pak orientaci osob s postižením zraku při jejich pohybu, za účelem ambulantního ošetření či následné hospitalizace, ve všech areálech a prostorách FN Plzeň. Využít je možné služby pracovníka označeného jako Průvodce pacienta nebo orientačních bodů, označení všech rozcestníků, hlavních vchodů, osobních výtahů a komunikačních uzlů použitím Braillova bodového písma. Tím je dosaženo zvýšení soběstačnosti a sebevědomí osob s poškozením zraku

 

3. místo: Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a. s., nemocnice Středočeského kraje, projekt: „Vysoce nakažlivé nemoci – filmová dramatizace nácviku řešení mimořádné situace."

Audiovizuální projekt „Vysoce nakažlivé nemoci – filmová dramatizace nácviku řešení mimořádné situace.“

Tento projekt vzniknul z potřeby jasného definování správných postupů při řešení mimořádné situace při příjmu pacienta s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc v prostoru lékařské pohotovostní služby středně velkého zdravotnického zařízení, okresního charakteru. Primárně je projekt určen pro výuku zdravotnického personálu nemocnice. Současně však tento audiovizuální projekt bude plnit svoji edukační úlohu s praktickou ukázkou postupů pro příjmové ambulance menších nemocničních a zdravotnických zařízení, která nedisponují infekčním oddělením, pro polikliniky, ambulance praktických lékařů, ambulance lékařské pohotovostní služby, kteří se s takovými pacienty mohou setkat v prvním sledu a kontaktu.

 

4. místo: Fakultní nemocnice Olomouc, projekt: „Prevence záměny pacienta při odběru biologického materiálu“

 

5. místo: Nemocnice Jihlava, příspěvková organizace, projekt: „EDUKAČNÍ PLAKÁT A BROŽURA PRO PACIENTY STOMICKÉ PORADNY“

 

Tématem letošního ročníku soutěže  bylo kontinuální zvyšování kvality a efektivity zdravotní péče. Soutěž Bezpečná nemocnice je součástí celostátní odborné konference Dny bezpečí zaměřené na oblast zdravotnictví a směřované k problematice kvality a bezpečí v rámci poskytované zdravotní péče. Letošní program doplnily přednášky zástupců Liberecké nemocnice s názvem „Kam se schoval pacient?, a v návaznosti na události, které v poslední době opět otevřely otázku bezpečnosti ve zdravotnických zařízeních také přednáška Martina Hečka s názvem Mimořádné situace ve zdravotnickém zařízení. „Přidaná hodnota soutěže je právě v doprovodné konferenci. Dáváme prostor nemocnicím sdílet výsledky reálných a úspěšně uskutečněných projektů, které přispějí k péči a bezpečnosti pacientů. Většina z nemocnic navíc dokumentuje a vyhodnocuje dopad projektů na běžný chod, což je důležité pro zpětnou vazbu,“ říká náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

Partnerem soutěže Bezpečná Vysočina jsou už tradičně společnost Johnson & Johnson, s.r.o., Spojená akreditační komise, o.p.s., a Česká asociace sester, z.s.

 

Bezpečná nemocniceBezpečná nemocniceBezpečná nemocniceBezpečná nemocniceBezpečná nemocnice

  • Jitka Šalandová, odbor zdravotnícví
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail:  tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 7.2.2020 / 7.2.2020

Počet návštěv: 5222
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek