Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Rodinný a sociální portál > Projekty kraje financované z EU
Výstava seznamuje návštěvníky s tradičními zvyky v Čechách a na Moravě v průběhu celého kalendářního roku a rodinnými obřadnostmi od 19. století až po současnost. Vystaveno je více než 200 předmětů ze sbírek Národního muzea, které tematicky doplňují barevné fotografie z databáze Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury při Muzeu Vysočiny Třebíč zachycující současné dosud živé obyčeje na Podhorácku. Autory fotografií jsou Silva Smutná, Eva Tomášová, Jiří Zacha a Ivo Kříž.
Autorkami výstavy jsou Petra Červinková a Monika Tauberová, které vyzvaly zdejší Regionální pracoviště tradiční lidové kultury k užší spolupráci. Nabídnuta byla kolekce dvaceti tematických foto souborů, z nichž autorky výstavy vybraly 34 snímků vystihujících charakteristické okamžiky z některých obyčejových tradic. Naši krajané a další návštěvníci výstavy se takto mohou seznámit s ostatky v Nových Sadech a ve Skleném nad Oslavou, smrtelnoškami v Dědicích na Moravskobudějovicku, velikonočním hrkáním v Jasenici a v Rudě, pálením čarodějnic v Jestřabí a ve Velké Bíteši, svatodušní obchůzkou královničky v Jestřabí a Březském, posejpkami v Menharticích na Jemnicku, Božím Tělem v Heřmanově, pěší poutí ke cti P. Marie Karmelské na Heřmanovsku, krojovanou svatovavřineckou poutí ve Vlkově, tradičními hody a živým betlémem ve Velké Bíteši.
Monika Tauberová po návratu z USA sdělila, že tamní veřejnost o výstavu projevila velký zájem, slavnostního otevření se zúčastnilo více než 250 osob - krajané, donátoři muzea, odborná veřejnost aj. Zahájení výstavy provedli představitelé obou muzejních institucí paní Gail Naughton, prezidentka CEO (výkonná ředitelka muzea) a Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea v Praze. V průběhu vernisáže obě autorky výstavy odpovídaly na četné dotazy návštěvníků. Velký ohlas prý sklidily velkobítešské královničky, které upoutávaly pozornost obřadností a krásou krojů. Výstavní prostory jsou vybaveny malým kinosálem, kde probíhala projekce dvouminutové ukázky ze svatodušní obchůzky královniček v Březském a uvedeny byly také dva úspěšné krátké dokumentární filmy člena Muzejního spolku Velkobítešska Karla Veleby opatřené anglickými titulky - "Bábina pouť" o pouti na Heřmanovsku a "Františka" o sběratelce lidových písní Františce Kyselkové.
V 19 hodin proběhla v přednáškovém sále muzea prezentace k výstavě doplněná dalším fotografickým materiálem, kterou v anglickém jazyce přednesla Mgr. Petra Červinková. Při té příležitosti rovněž poděkovala Muzeu Vysočiny Třebíč a Muzejnímu spolku Velkobítešska za spolupráci. Zmínka o spolupráci zazněla rovněž při propagaci výstavy v místních médiích - několika novinách a regionální televizi. Výstava potrvá do 11. ledna 2015.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se