Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rodinný a sociální portál > Transformace sociálních služeb pro lidi s postižením v Kraji Vysočina


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Transformace sociálních služeb pro lidi s postižením v Kraji Vysočina

 
 
 

Transformace znamená změnu v charakteru poskytování sociálních služeb osobám se zdravotním postižením. Klienti opouštějí velkokapacitní ústavy a stěhují se do komunitních domácností v běžné zástavbě, kde začínají žít způsobem života obvyklým pro jejich vrstevníky. Pro konkrétní cílové skupiny také vznikají komunitní domácnosti bez návaznosti na rušení ústavních kapacit (projekty komunitního bydlení).


Každá změna je zpočátku výzvou, někdy jen těžko představitelnou. Pro člověka žijícího roky v ústavním zařízení může být velmi složité naučit se samostatnosti, rozhodování. S adekvátní individualizovanou podporou ale může začít přebírat odpovědnost za svůj život. Podle svých možností a schopností se učí zvládat péči o sebe a o domácnost. také se lépe hledá pracovní uplatnění. Klient má prostor pro své koníčky a záliby, setkávání s blízkými. Přechod z ústavní do komunitní péče je prvním krokem, který může vést k úplné nezávislosti na sociální péči.


Transformace také znamená polidštění. Pomáhá lidem s postižením lépe poznat sebe sama, přibližuje je běžnému životu majoritní společnosti. Pomáhá navázat kontakty, odbourat stereotypy. Klienti se dle svých možností zapojují do veřejného a kulturního života v obci.

           

Klientům jsou poskytovány sociální služby chráněné bydlení, domov se zvláštním režimem či domov pro osoby se zdravotním postižením. Vznikají také denní stacionáře, terapeutické dílny a další formy podpory.


Transformace sociálních služeb je celonárodní program, který Kraj Vysočina podporuje od samého počátku. Na vznik komunitních sociálních služeb čerpal v minulosti finanční prostředky z Integrovaného operačního programu. V současnosti pokračuje v započatém procesu za pomoci prostředků z Integrovaného regionálního operačního programu.


Kontaktní osoba: Bc. Roman Sýkora

Tel.:                        564 602 818

E-mail:                   sykora.r@kr-vysocina.cz


Související odkazy:  

Národní centrum podpory transformace sociálních služeb  http://www.trass.cz/

 

Související odkazy

 
Rozbalit celý strom složek dokumentů
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Rodinný a sociální portál > Transformace sociálních služeb pro lidi s postižením v Kraji Vysočina

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

Počet návštěv: 104874

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek