Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu > O Vysočině > Organizace kraje > které organizace kraj zřizuje


 

Unikátní měření kvality ovzduší v Kraji Vysočina zahájeno

Unikátní měření kvality ovzduší v Kraji Vysočina zahájeno
Dnes bylo zahájeno unikátní měření kvality ovzduší na prvních třech lokalitách v Kraji Vysočina v rámci projektu Informační systém kvality ovzduší v Kraji Vysočina. Podle připraveného harmonogramu začnou mobilní stanice měřit kvalitu ovzduší v Jihlavě, Světlé nad Sázavou a Třebíči, ostatní vybraná města a obce budou následovat v dalších týdnech. Jedná se o projekt Kraje Vysočina, který bude realizován Konsorciem: Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě a ENVItech Bohemia s.r.o., Praha po dobu 5 let, za celkovou cenu 5,8 mil. Kč bez DPH.
 

 
 

Mobilní měření budou sledovat jiné závažnější škodliviny než ty, které jsou obsaženy ve stávajících měřících programech stacionárních stanic umístěných v Kraji Vysočina. Větší výběr škodlivin umožní doplnit stávající informace ze stanic Českého hydrometeorologického ústavu a stanic Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě.

 

Výběr lokalit a hlavně doba trvání měření jsou řešeny ve vztahu k výpočtu ročního průměru, aby jednotlivé lokality mohly být srovnávány a vyhodnoceny s platnou legislativou a současně platnými limity. Měřící kampaně jsou pak naplánovány tak, aby reprezentovaly topnou a netopnou sezonu a každá lokalita má své specifické poslání zaměřené buď na dopravu, lokální topeniště nebo průmyslovou zónu.

 

Samotné měření bude probíhat pomocí 3 - 4 mobilních stanic po dobu 5 let. Ve 24 vybraných lokalitách se budou 8 týdnů rovnoměrně rozvržených v roce měřit hodnoty nejvýznamnějších znečišťujících látek, jako např. prašné částice PM10, PM2,5, NO, NO2, NOx, SO2, VOC, PAU a výběrově aldehydy a dioxiny. Současně budou měřeny meteorologické prvky - směr a rychlost větru, teplota, tlak, vlhkost vzduchu. On-line data z měření budou umístěna na adrese www.ovzdusivysocina.cz

 

„Jak prokázaly poslední studie, přesunula se problematika znečišťování ovzduší především do oblastí dopravy a malých sídel“, konstatuje Zdeněk Ryšavý, radní pro oblast životního prostředí. „Zajištění kvality ovzduší je jednou ze základních  podmínek zachování ekologické stability krajiny, fungujících ekosystémů, zdravotního stavu lesních porostů a především zdraví obyvatelstva, zvláště dětí a mladé populace. Výše uvedenou problematikou se zabývá mnoho odborníků, ale její řešení je nesystémové. Některé oblasti jsou sledovány duplicitně, některé oblasti naopak sledovány nejsou. Proto jsme přistoupili ke komplexnímu systému monitoringu ovzduší“ pokračuje krajský radní Zdeněk Ryšavý.

 

Celkově lze říci, že získávaných informací o kvalitě ovzduší je značné množství, ale nejsou dostatečně zpracovávány v existujících souvislostech, vysvětlovány a interpretovány rozhodujícím skupinám obyvatelstva, neboť nejen průmysl, doprava a zemědělství, ale i běžné domácnosti se v závěrečné fázi podílí na znečištění ovzduší.

 

Cílem projektu je tyto výzkumy a poznatky doplnit, provázat a pomoci tak dospět ke komplexnímu návrhu opatření. Na základě mobilních měření ve velkých městech, průmyslových lokalitách, na dopravních tepnách a přímo v malých sídlech Kraje Vysočina se při použití nejnovějších měřících metod a přístrojové techniky získají unikátní informace dále využitelné v praxi, např. ve stavebních řízeních, územním plánování nebo zpracování rozvojových dokumentů měst a obcí.

 

 

  • Rostislav Habán, odbor životního prostředí
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 514, e-mail: haban.r@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 1.10.2012 / 1.10.2012

Počet návštěv: 14557
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu, 20/22, Rue du Commerce, 1000 Brusel Ixelles, Belgie, e-mail: info@vysocina.eu
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek