Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Životní prostředí > Odpadové hospodářství
Vážení občané,
nový rok 2009 už na svém začátku ukázal mnohé problémy, které nás čekají, ale také šance, jež jsou před námi. Hned začátkem ledna jsem se zúčastnil v Národním divadle setkání členů Evropské komise s členy vlády České republiky při příležitosti zahájení předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.
Po projevech předsedy české vlády Mirka Topolánka a předsedy Evropské komise Jose Manuela Barrosa následoval kulturní program, který i díky přímému přenosu České televize vzbudil mnohé emotivní reakce. Mně se netradičně pojatá originální „směska“ pod vedením bratří Formanů za účasti i našeho třešťského Petra Píši docela líbila, ale na rozdíl od jiných se necítím být odborníkem na kulturu, abych program hodnotil. Co mě ale opravdu mrzelo, byla skutečnost, že se tohoto významného setkání představitelů Evropy v našem hlavním městě nezúčastnili všichni vrcholní představitelé našeho státu. Bohužel to ukazuje nejednotný sporný přístup některých protagonistů naší politické scény k Evropské unii, což nám v očích Evropy určitě neprospěje.
Těch kulturních událostí souvisejících s naším předsednictvím bude ještě mnoho. Jsem rád, že jedna z nejpodstatnějších se uskuteční v našem kraji. Tradiční Dolnorakouská výstava se tentokrát kromě rakouských měst Hornu a Raabsu představí i v naší Telči. Česko a Rakousko – dvě země, které si v minulosti dokázaly být tak blízké i tak vzdálené. Dva státy se společnou historií i státy, které ještě nedávno oddělovala neprostupná hranice, jsou si díky Evropské unii a Schengenskému prostoru blíže. Společný projekt této přeshraniční zemské výstavy, která se v roce 2009 bude konat na obou stranách hranice, je výzvou i šancí.
Po dvaceti letech od pádu „železné opony“ bych si přál, aby návštěvníci této výstavy z České republiky i Rakouska měli „chuť“ objevovat společné dějiny zemí v srdci Evropy, hledat rozdíly i podobnosti obou národů a měnit mnohdy vžité mylné představy o svých sousedech. Projekt společné zemské výstavy kraje Vysočina a Dolního Rakouska a mimořádně pestrého doprovodného programu je rovněž příležitostí navázat trvalá osobní přátelství mezi občany našich regionů a jistě přispěje k vzájemnému porozumění. Výstava bude konkrétním příspěvkem kraje Vysočina k českému předsednictví v Radě EU.
V lednu jsem se také zúčastnil s nově zvolenými hejtmany jednání na ministerstvu pro místní rozvoj. Řeč byla mezi jiným i o čerpání finančních prostředků z fondů Evropské unie do regionálních operačních program (tzv. ROP). Jde v období 2007–2013 o celkem skoro pět a půl miliardy euro – tedy velkou sumu, kterou musíme umět získat a využít. To patří k velkým šancím a našim úkolům v tomto období.
Kromě těchto „evropských“ souvislostí nás všechny – na kraji, ve městech a obcích –čeká mnoho běžné práce přímo u nás doma. Chceme ji dělat poctivě a otevřeně.
Jiří Běhounek,
hejtman kraje VysočinaZobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se