Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Životní prostředí > Prevence závažných havárií způsobených chemickými látkami


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Včelstva na Vysočině mají za sebou preventivní prohlídku

včela
Mor včelího plodu je bakteriální nákazou, která napadá a zabíjí zavíčkovaný včelí plod. Postupně může zlikvidovat celé včelstvo. Kraj Vysočina nabídl regionálním včelařům úhradu vyšetření všech včelstev na původce moru včelího plodu. „Zkontrolováno bylo 4701 vzorků a prokázáno 13 pozitivních nálezů. Včasným rozpoznáním nákazy moru včelího plodu můžeme zamezit jeho šíření. Konkrétně například v okolí České Bělé nebo Větrného Jeníkova,“ uvedl Zdeněk Chlád, radní Kraje Vysočina s tím, že kraj za preventivní vyšetření vzorků zaplatil téměř 1,8 miliónu korun.
 

 
 

Vzorky po výzvě Kraje Vysočina začátkem letošního roku odevzdalo zdarma k vyšetření cca 4500 regionálních včelařů z 55 základních organizací Českého svazu včelařů. Krajská veterinární správa pro Kraj Vysočina provedla šetření a po zjištění klinických příznaků svědčících pro mor včelího plodu v podezřelých chovech včel vyhlásila mimořádná veterinární opatření k prevenci a tlumení nebezpečné nákazy – moru včelího plodu a vydala nařízení o vyhlášení ochranných pásem.

 

„Obecně platí, že chovatelé včel, u nichž byla nařízena a provedena mimořádná veterinární opatření ke zdolání nebezpečné nákazy – moru včelího plodu a byla provedena závěrečná desinfekce v ohnisku, mohou požádat Ministerstvo zemědělství o náhradu vzniklých škod při likvidaci ohniska a následně mohou chov včel obnovit, přičemž jsou povinni dodržet všechna opatření nařízená v ochranném pásmu, například opatření týkající se přesunu včel, nákupu matek a podobně,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.


Pro porovnání: V letech 2011 a 2012 probíhalo v Kraji Vysočina vyšetření moru včelího plodu z glycidových zásob. V tomto období bylo vyšetřeno 3955 vzorků, z tohoto počtu bylo 32 vzorků pozitivních. Na základě dosažených výsledků je Zdeněk Chlád přesvědčený, že akce byla velmi prospěšná. Znovu se prokázalo, že preventivní vyšetření má svůj smysl a opodstatnění. Spojením zájmů a iniciativy většiny chovatelů včel se podařilo plošně prošetřit téměř celé území kraje a odhalit skrytý výskyt Paenibacillus larvae původce včelího moru, najít lokality s podezřením na tuto nákazu a zabránit tak jejímu rozšíření v Kraji Vysočina.

 

Čísla dokládají, že nákazová situace v oblasti moru včelího plodu se zlepšuje, ale stále je nutné mít na zřeteli, že se jedná o velmi závažné onemocnění včel a je nutné dodržovat všechny chovatelské zásady. Zvláště je třeba provádět pravidelnou kontrolu zdravotního stavu včelstev, nenakupovat použité náčiní, konzultovat a vyšetřovat příčiny úhynu a slábnutí včel, nechovat včely z chovů s neznámou nákazovou situací, atd. "Včasným rozpoznáním nákazy moru včelího plodu můžeme zamezit jeho šíření na okolní stanoviště," uzavřel radní Zdeněk Chlád.


 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 19.5.2016 / 19.5.2016

Počet návštěv: 3473
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek