Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Životní prostředí > Zemědělství > Tiskové zprávy
Na konci února se v kongresovém sále Krajského úřadu Kraje Vysočina uskutečnil seminář zaměřený na problematiku poskytování příspěvků na hospodaření v lesích a otázky související s ochranou lesa. Odborný seminář byl určen pro vlastníky lesů, odborné lesní hospodáře, státní správu lesů i širokou veřejnost. Na semináři vystoupili zástupci Kraje Vysočina, Lesní ochranné služby a Ministerstva zemědělství.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - březen 2022
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - únor 2022
Vlastníci a nájemci lesa mohou od 3. 2. 2022 podávat ohlášení na nový dotační titul, který se nazývá Finanční příspěvek na podporu adaptace lesních ekosystémů na klimatickou změnu (2022-2026) - program T, podrobné podmínky jsou uveřejněny na webových stránkách Ministerstva zemědělství.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - únor 2022
Hospodaření v lesích podporuje Kraj Vysočina od roku 2015. V posledních třech letech administruje veškeré dotace mířící do obnovy lesů, které jsou zasažené kůrovcovou kalamitou. Jejich majitelé stále likvidují následky kalamity a velice zodpovědně zalesňují vytěžené holiny. Jen na Vysočině se téměř 50 tisíc vlastníků stará o cca 207 tisíc hektarů lesních pozemků.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - prosinec 2021
V tomto týdnu se v kongresovém sále Krajského úřadu Kraje Vysočina uskutečnil seminář pro vlastníky lesů, odborné lesní hospodáře, státní správu lesů a veřejnost nazvaný Problematika lesního hospodářství. Nejvíce diskutovanou otázkou bylo: „Kdy skončí kůrovcová kalamita na Vysočině?“ Na tuto otázku předkládali své názory zástupci odborných organizací.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - listopad 2021
Krajský úřad Kraje Vysočina je doslova zavalen žádostmi podle Zásad ministerstva zemědělství (MZe), kterými se stanovují podmínky pro poskytování finančního příspěvku na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v nestátních lesích za rok 2020 (čj. MZE-42732/2021-16221 ze dne 25. 8. 2021, dále jen „zásady“). Příjem žádostí probíhal od 30. 8. 2021 do 15. 10. 2021.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - listopad 2021
Informujeme všechny vlastníky lesa na Vysočině, které postihla na jejich lesním majetku kůrovcová kalamita, že Ministerstvo zemědělství (MZe) uveřejnilo výzvu k podávání žádostí podle Zásad, kterými se stanovují podmínky pro poskytování finančního příspěvku na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v nestátních lesích za rok 2020. Pravidla čerpání příspěvku a způsob podání žádosti jsou uveřejněny na webových stránkách MZe a také na webových stránkách Kraje Vysočina.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - srpen 2021
Jedním z důkazů, že vlastníci lesa boj s kůrovcem nevzdávají, je majetek Kinských na Žďársku. To patří k nejméně postiženým částem území Kraje Vysočina. A právě na tomto majetku se rozhodli, kromě tradičních způsobů eliminace škod kůrovcem, využít i novinky. Je jím zařízení, které umožňuje ošetřit insekticidem kmen zdravého stojícího stromu od jeho paty, až po silnější větvě v koruně. Zařízení, šplhající po kmeni do výšky, dokáže totiž slabší suché větvě na spodku koruny odstranit a tím ošetřit podstatnou část stromu.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - červenec 2021
Kůrovec je v posledních letech velice často skloňovaným slovem. Ne jinak tomu bylo na prvním jednání kalamitního štábu v roce 2021, které proběhlo na konci června za účasti hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka. Zástupci Lesů ČR, s.p., soukromých vlastníků lesa, státní správy lesů všech stupňů, Lesní ochranné služby a zpracovatelským firem společně s vedením Kraje Vysočina diskutovali, jakým způsobem se vyvíjí kůrovcová kalamita v kraji a jakým způsobem lze očekávat další průběh. Ten ovlivní celá řada faktorů, mimo jiné kůrovcový základ z loňského roku, průběh letošního počasí i přístup jednotlivých vlastníků lesa ke zpracování kůrovcem napadených stromů.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - červenec 2021
Dlouhotrvající deštivé a chladné dny, zlepšení dostupnosti kapacit na těžbu a přibližování dřeva, pokles cen za tyto služby, zvýšený zájem o téměř všechny sortimenty dřeva i růst výkupních cen – to jsou hlavní charakteristiky současného lesního hospodářství v celé České republice. Současná situace je zároveň obrovskou šancí pro zdejší lesy na Vysočině v pokračujícím boji s kůrovcem. K útlumu jeho šíření došlo už v loňském roce, letošní rok vypadá zatím stejně příznivě. „Je třeba, aby vlastníci lesů, státní správa, ale i další zainteresovaní konali a využili dostupné prostředky k dalšímu utlumení kůrovcové kalamity. Tento apel k razantnímu postupu proti šíření kůrovce zazněl na jednání Komise pro zemědělství Rady Kraje Vysočina, které proběhlo v květnu v sídle kraje, a to mimo jiné i z úst členů Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR,“ popsal průběh jednání náměstek hejtmana pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství, životního prostředí Lukáš Vlček.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - květen 2021
„Lesy na Vysočině zaujímají téměř třetinu území a jsou významnou složkou životního prostředí a také národním bohatstvím. Pro Vysočinu je typická vlastnická rozdrobenost lesních majetků, kdy máme přibližně 48 tisíc vlastníků lesních pozemků, někteří z nich se sdružují ve Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR. Je zřejmé, že průběh počasí v roce 2020 kůrovcovou kalamitu nezastavil, pouze přispěl k jejímu utlumení. I proto je důležité pokračovat v aktivní spolupráci všech aktérů, kteří se na řešení kůrovcové kalamity v našem regionu podílejí,“ sdělil v úvodu setkání se zástupci sdružení náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, životní prostředí a zemědělství Lukáš Vlček.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - duben 2021
Loňské počasí vlastníkům lesa přálo. Dostatek vláhy téměř po celý rok a průměrné teploty se staly pozitivním impulsem. Vhodné podmínky přinesly majitelům lesů radost z minimálních ztrát při zalesňování a přispěly k udržení vysokého tempa zpracovávání kůrovcové kalamity. „Přesto, že je lesnický provoz z dlouholetého boje s kůrovcem unavený, využívá možnosti, kterou dala příroda v podobě příznivého počasí loňského roku. Zpracovává se hmota, ve které kůrovec přezimoval pod kůrou. Termín jeho jarního přerojení nyní závisí na průběhu počasí. V předchozích dvou letech to bylo na značné části Kraje Vysočina už v průběhu dubna, proto by bylo třeba hmotu s kůrovcem do té doby zpracovat,“ uvedl Lukáš Vlček, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - březen 2021
Kraj Vysočina patří k regionům, které jsou nejvíce postižené kůrovcovou kalamitou, a to ve spojení s nejvyšším počtem soukromých vlastníků lesů znamená ročně tisíce žádostí o dotace, které musí Krajský úřad Kraje Vysočina administrovat. V současné době se jedná o podporu ze státního rozpočtu, respektive ministerstva zemědělství např. na budování oplocenek, asanaci kůrovcem napadené dřevní hmoty i následnou péči o výsadbu. Ze statistik kraje vyplývá, že v 1. pololetí 2020 bylo proplaceno 2 055 žádostí ve výši 173 677 819 Kč a ve 2. pololetí přijato 1 100 žádostí za předpokládaných 150 milionů korun. Jejich proplacení bude probíhat letos v dubnu a květnu. Součástí žádostí jsou tzv. ohlášení, která se podávají ještě před žádostí, a vloni jich bylo na krajský úřad doručeno 1 707.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - únor 2021
Letošní rok, kromě měsíce dubna, přinesl na Vysočinu dostatek dešťových srážek, a to výrazně napomohlo zalesňování po těžbě kůrovcového dřeva. Sazenice lesních dřevin, pokud s nimi bylo dobře manipulováno, měli výbornou ujímavost a ztráty byly minimální. Negativně se projevil pouze dubnový přísušek, nebo naopak trvalé zamokření půd, které na některých místech znamenalo u sazenic odumření kořenů. Příznivé období pro zalesňování je i nyní díky vlhkému a zatím mírnému podzimu.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - listopad 2020
Krajský úřad Kraje Vysočina, odbor životního prostředí a zemědělství od roku 2019 administruje žádosti o finanční příspěvky podle Zásad Ministerstva zemědělství, kterými se stanovují podmínky pro poskytování finančního příspěvku na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v nestátních lesích. První kolo žádostí bylo za období 4. čtvrtletí 2017 – 4. čtvrtletí 2018 a ve druhém kole se podávaly žádosti za celý rok 2019. Přehled za jednotlivé kraje je uveden níže v tabulce.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - říjen 2020
Vlastníci lesů mohou žádat stát resp. ministerstvo zemědělství o kompenzaci nižší ceny dříví na trhu z důvodu kůrovcové kalamity. V prvním kole příjmu žádostí, které řešilo újmy za období 2017 – 2018 bylo přijato 1671 žádosti za 565 miliónů korun. „Žádosti podané v prvním kole dotačního řízeno byly do poslední proplaceny. Administraci pro ministerstvo zemědělství vede Kraj Vysočina. Peníze nejsou určeny na těžební náklady a proto nelze mluvit o zisku, ale mají částečně dorovnat ztrátu z prodeje dříví z kalamitních těžeb a pomoci s následnou obnovou porostů,“ vysvětluje Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - září 2020
V tomto týdnu se spustil další dotační program pro vlastníky lesů na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v nestátních lesích. Peníze z Ministerstva zemědělství pomohou majitelům lesů částečně kompenzovat nahodilou těžbu provedenou v lesních porostech v roce 2019 a program se stejně jako v loňském roce administruje prostřednictvím krajských úřadů. Žádosti lze podávat až do 18. září 2020.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - červenec 2020
Kraj Vysočina od poloviny března do poloviny dubna převzal od vlastníků lesa 1 086 žádostí v celkové hodnotě přibližně 75 milionů korun. Prvních 100 žádostí schválilo na svém květnovém zasedání Zastupitelstvo Kraje Vysočina, a to v celkovém objemu 8,6 milionu korun, finanční prostředky jsou uvolňovány z Fondu strategických rezerv Kraje Vysočina a jsou připraveny pro všechny žadatele, kteří podali žádosti do programu Fondu Vysočina Hospodaření v lesích 2020 v pořádku a se všemi náležitostmi. Žádosti jsou zastupitelstvem schvalovány postupně, o dalších 255 budou krajští zastupitelé rozhodovat už v červnu.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - květen 2020
Výše těžeb v lesích se mimo jiné řídí schváleným lesním hospodářským plánem a vlastník lesa nesmí povolenou výši překročit. „Žádost o změnu závazného ustanovení, tedy žádost o navýšení maximální celkové výše těžeb musí být Krajskému úřadu Kraje Vysočina, odboru životního prostředí a zemědělství, jako věcně a místně příslušnému orgánu státní správy lesů, podána ještě před zahájením dalších těžeb. V opačném případě se vlastník lesa dopouští přestupku a může mu být uložena pokuta až do výše jeden milion korun,“ upozorňuje na zákonnou povinnost vedoucí krajského oddělení lesního hospodářství a myslivosti Jiří Bartoš.
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - duben 2020
Vláda schválila návrh ministra zemědělství Miroslava Tomana uvolnit 1,2 miliardy korun na škody způsobené kůrovcovou kalamitou v období od 1. 10. 2017 do 31. 12. 2018. Celkem vlastníci nestátních lesů požadovali 2,8 miliardy korun. V roce 2019 již bylo uvolněno z vládní rozpočtové rezervy 1,5 miliardy korun. Zbývajících 100 milionů korun půjde z nespotřebovaných výdajů rezortu Ministerstva zemědělství (MZe). Podané žádosti tedy budou vyplaceny v plné výši. (V posledním odstavci doplnění za Kraj Vysočina)
Složka dokumentů: Tiskové zprávy - duben 2020
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se