Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Životní prostředí > EIA a SEA


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Vydejte se po stopách brouka Pytlíka v jihlavském muzeu

Vydejte se po stopách brouka Pytlíka v jihlavském muzeu
„Přinášíme vám zajímavý tip, jak si zpříjemnit zimní období. V Muzeu Vysočiny Jihlava je aktuálně k vidění poutavá přírodovědná výstava s názvem Po stopách brouka Pytlíka aneb hmyzí postavičky z knížek Ondřeje Sekory pohledem entomologa, která zaujme dětské i dospělé návštěvníky. Však hned několik generací českých dětí vyrostlo s knihami jednoho z nejvýznamnějších tuzemských autorů dětské literatury,“ pobídla k návštěvě muzea Jana Fischerová, náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že v rámci výstavy je možné zúčastnit se soutěže o volnou vstupenku na interaktivní přírodovědnou trasu B hradu Roštejn.
 

 
 

Většina z nás určitě zná z dětských knih Ondřeje Sekory literární postavu Berušky, Cvrčka, Ferdy mravence nebo brouka Pytlíka. A také si možná alespoň z pohádek matně vybaví Koníka, Kovaříky, Mrakolva Neviňátka a Ťutínka, Nosaté brouky, potápníka Straširybku, Potemníka, Roháče, Ruměnice, Svatojánské mušky, Svižníka a jeho sedmimílové boty, Tesaříka, Vodoměrky nebo například Zlatohlávka. Ale jak  tito hrdinové knih o Ferdovi mravencovi vypadají ve skutečnosti? Natož kam zařadit všehoznalého chvástala Pytlíka, to ví již málo kdo. Řekli byste, že to byl červotoč? A podařilo se Vám někdy vidět nejrychlejší skokany hmyzího světa, kterými jsou dřepčíci? Že je ani nepoznáte? Vůbec nevadí, protože na výstavě se o nich dozvíte a na jaře si je můžete zkusit v přírodě identifikovat. V České republice se jich vyskytuje na 200 druhů. Kdyby lidé měli skákat jako oni, museli by vzhledem k poměru doskočit do dálky přes 300 metrů. A to už by byl skutečně obdivuhodný výkon. A schválně – jak dlouho vydrží pod hladinou bez „nadechnutí“ potápník? Trefí se snad každý, protože tato doba kolísá od několika minut až po 24 hodin podle druhu brouka, jeho aktivity a teploty vody.

 

Výstava, jejímž autorem je entomolog Zbyněk Kejval z Muzea Chodska a pro Jihlavu ji doplnil Pavel Bezděčka z jihlavského muzea, přináší spoustu zajímavostí z hmyzí říše. A také odhaluje, že si spisovatel Sekora pletl kobylku a saranče, nebo že brouci prskavci vůbec nemají hasičské schopnosti, ale zato mají pozoruhodnou obrannou strategii. Na téměř třech desítkách velkoplošných plakátů jsou ilustrace jednotlivých literárních postav s krátkým textem z knihy a pak fotografie daného hmyzu z reálného světa. Doplňující text stručně, odborně a zároveň čtivě, popisuje chování a projevy skutečného živočicha. Místy je to až lehce humorné. Hraví návštěvníci si mohou užít mravenčí závody. Neváhejte a staňte se na chvíli mravenčí zásobovačkou a zkuste se dostat pro potravu dříve než vaše soupeřka. Navíc pro mateřské, základní a střední školy je připraven doprovodný program Na návštěvě u brouka Pytlíka.

 

Tato populárně naučná výstava bude v Muzeu Vysočiny Jihlava k vidění do 15. března 2020. A protože stojí za vidění, raději návštěvu příliš neodkládejte. Uvidíte, jak na duši potěší říkadlo Polámal se mraveneček, ví to celá obora....


muzeum

muzeum

muzeum

  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 16.1.2020 / 16.1.2020

Počet návštěv: 5679
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek